Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj04.02.2013, 17:03 (UTC)    
Mesaj konusu: Gerçek türkçemize sahip çıkalım nedersin?

Sevgili Forum Dostları;
Şu ana kadar üstünde durmayadüşündüğüm ancak adım atmakta geciktiğimi yeni farkettiğim bir duruma acil müdahale etmek istiyorum. Forumumuzun %95'lik takipçi kullanıcı grubu Türkiye Cumhuriyeti'nden girmekte olmasına rağmen forumda Türkçe'mize gösterilen önem hiç denecek kadar az durumda. Bunun sebepleri ise Özenti olarak kullandığımız veya farklı durmak için kullandığımız ingilizceden veya başka dillerden geçme kelimeler. Bu kelimeler yayılarak kalıplaşıyor ve güzel Türkçe' mizin bozulmasına sebep oluyoruz. Forumumuzun Türkçe' ye ve Türkiye Cumhuriyeti'nin devamlılığına verdiği önemi göstermek adına tüm üyelerimizin ve yönetici ekibimizin Türkçe' ye en ciddi bir itina ile önem göstermesini istiyorum. Bu konuda adımımı hızlandıran durum ise;

Alıntı:
Güzelim Türkçe' mizin bu gidişle Kabile Dilleri Kategorisine girecek olması... Haberi Paylaşıyorum...
Türkçe kabile dili olacak!

Erdem yabancı sözcüklerin duyulduğu gibi yazılmasını istedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı 'Bizimki Türkçe Sevdası' kitabında dünyanın beşinci büyük dili Türkçe’yle ilgili çarpıcı önerilerde bulundu.

Çok basit ve gereksiz görülen birtakım tedbirlere uyulmaz ve gerekli tedbirler alınmazsa söylediği kelimeyi yazamayan insanların hatta aydınların sayısının artacağını söyledi.

Erdem Türkçe’nin gitgide bir aşiret ya da bir kabile dili haline geleceğini bilimsel faaliyetlerden çekildikten sonra günlük hayatta da ihtiyaçlara cevap veremez duruma düşeceğini belirtti.

MİLLİ BİR DİL POLİTİKASI GEREKLİ

Erdem "Türkçe’de meydana gelen bozulma ve yabancılaşmanın önüne geçmek için toplumsal bir dil bilinciyle milli bir dil politikası oluşturulmalı.

Günlük hayatta çarşıda pazarda televizyonda basında okulda kısacası her yerde bilinçli bir şekilde Türkçe kelimeler kullanılmalı.

Dil konusunda sahipsizliği ve çok başlılığı ortadan kaldırmak için sorumlu kamu kurumları bir araya gelerek koordineli bir yapılanmaya gidilmeli" diye konuştu.

Yabancı sözcükler okunduğu gibi yazılmalı

Resmi yazı ve belgelerde Türkçe dışında kelime ve terimkabul edilmeyeceğinin genelgeyle duyurulmasını isteyen Erdem şöyle devam etti:

"Kelime hangi kökten ve hangi dilden gelirse gelsin öncelikle biz o kelimeyi duyduğumuz gibi yazmalı ve öyle okumalıyız. Hangi amaçla olursa olsun yazılacak her çeşit tabela muhakkak Türkçe harflerle ve kurallarıyla yazılmalı.

Kısaltmalarda İngilizce söylenişe derhal son vermeliyiz. TV Ti Vi olarak değil Te Ve olarak; NTV En Ti Vi değil Ne Te Ve olarak; CD Si Di olarak değil Ce De olarak söylenmeli. Yazarken de aynı şekilde yazılmalı. Türkçenin içinde kullandığımız İngilizce kelimeleri duyduğumuz gibi yazmalıyız.

Türkçe olmayan harfleri asla kullanmamalıyız." Erdem dilimizin mirasını teşkil eden ve "Osmanlı Türkçesi" olarak adlandırılan kelimelerin doğru konulabilmesi için Osmanlı Türkçesi'nin liselerde en azından seçmeli ders olarak okutulmasını istedi.

Mesaj04.02.2013, 17:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

çok iyi anlatmışsın helal olsun
Mesaj04.02.2013, 17:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

Classyou yazmış:
çok iyi anlatmışsın helal olsun

Eğer ben sizi bilgilendirebilmişsem ne mutlu bana Wink
Mesaj04.02.2013, 18:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Doğru söze ne denir..
Gerçekten haklısınız. Türkçe'mize sahip çıkmamız gerekiyor..
Fakat son zamanlarda bu pek mümkün değil..
Tamam yerine tmm ,Merhaba yeri mrb vs. yazmak, kelimeye fazladan harfler eklemek insanlara daha bir güzel geliyor!

Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz.. Ama keşke bu çağrılarımıza olumlu cevap verenlerin sayısı 5'ten fazla olsa! Rolling Eyes

Bu arada slogan da ayrı bir önem taşıyor;

TÜRKÇEM BENİM SES BAYRAĞIM!
Mesaj04.02.2013, 18:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz ama bunu düzetmek bizim elimizde ama yapmıyoruz.Çünkü batı özentisinden dolayı veya dilimize girmiş İngilizce kelimeler yetmiyormuş gibi birde dilimizi yabancılaştırmaya çalışmamız.

Mesaj04.02.2013, 18:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

osmanlisultanlar yazmış:
Doğru söze ne denir..
Gerçekten haklısınız. Türkçe'mize sahip çıkmamız gerekiyor..
Fakat son zamanlarda bu pek mümkün değil..
Tamam yerine tmm ,Merhaba yeri mrb vs. yazmak, kelimeye fazladan harfler eklemek insanlara daha bir güzel geliyor!

Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz.. Ama keşke bu çağrılarımıza olumlu cevap verenlerin sayısı 5'ten fazla olsa! Rolling Eyes

Bu arada slogan da ayrı bir önem taşıyor;

TÜRKÇEM BENİM SES BAYRAĞIM!

Sizde çok iyi bir ince cevaba varmışsınız..
Öncelikle bu konuya yorumunuz için teşekkür ederim Wink
Okulda İngilizce dersi
İngilizce dersinde dilimizin yarısı bozuluyor.. Almanyaca & Bulgarca dilleri bizim türk dillerimizi çok bozuyor..
Bugün ben bana mesaj atanları çok ama çok uyardım ve birdahaki sorunuzda Bana TÜRKÇENİZLE HİTABE EDERMİSİNİZ DİYE..
Sanal ortamlarda herkez özentilik yapıyor..
1 kişi 'slm' yazdım mı diğer sanal ortak transferi oda 'slm' yazıyor.. Mesela telefon'dan Sanal ortama girenler kısaltma olsun diye nbr,mrhba,bqnsene Hep bunları yapıyorlar.!
Oyle yazanlara sesleniyorum.!
Türkçemizde ''q harfi yok.! ''G'' Harfi var.!
Mesaj04.02.2013, 19:08 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Gerçek türkçemize sahip çıkalım nedersin?

koddostubsforum yazmış:
Sevgili Forum Dostları;
Şu ana kadar üstünde durmayadüşündüğüm ancak adım atmakta geciktiğimi yeni farkettiğim bir duruma acil müdahale etmek istiyorum. Forumumuzun %95'lik takipçi kullanıcı grubu Türkiye Cumhuriyeti'nden girmekte olmasına rağmen forumda Türkçe'mize gösterilen önem hiç denecek kadar az durumda. Bunun sebepleri ise Özenti olarak kullandığımız veya farklı durmak için kullandığımız ingilizceden veya başka dillerden geçme kelimeler. Bu kelimeler yayılarak kalıplaşıyor ve güzel Türkçe' mizin bozulmasına sebep oluyoruz. Forumumuzun Türkçe' ye ve Türkiye Cumhuriyeti'nin devamlılığına verdiği önemi göstermek adına tüm üyelerimizin ve yönetici ekibimizin Türkçe' ye en ciddi bir itina ile önem göstermesini istiyorum. Bu konuda adımımı hızlandıran durum ise;

Alıntı:
Güzelim Türkçe' mizin bu gidişle Kabile Dilleri Kategorisine girecek olması... Haberi Paylaşıyorum...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı 'Bizimki Türkçe Sevdası' kitabında dünyanın beşinci büyük dili Türkçe’yle ilgili çarpıcı önerilerde bulundu.

Çok basit ve gereksiz görülen birtakım tedbirlere uyulmaz ve gerekli tedbirler alınmazsa söylediği kelimeyi yazamayan insanların hatta aydınların sayısının artacağını söyledi.

Erdem Türkçe’nin gitgide bir aşiret ya da bir kabile dili haline geleceğini bilimsel faaliyetlerden çekildikten sonra günlük hayatta da ihtiyaçlara cevap veremez duruma düşeceğini belirtti.

Erdem "Türkçe’de meydana gelen bozulma ve yabancılaşmanın önüne geçmek için toplumsal bir dil bilinciyle milli bir dil politikası oluşturulmalı.

Günlük hayatta çarşıda pazarda televizyonda basında okulda kısacası her yerde bilinçli bir şekilde Türkçe kelimeler kullanılmalı.

Dil konusunda sahipsizliği ve çok başlılığı ortadan kaldırmak için sorumlu kamu kurumları bir araya gelerek koordineli bir yapılanmaya gidilmeli" diye konuştu.

Resmi yazı ve belgelerde Türkçe dışında kelime ve terimkabul edilmeyeceğinin genelgeyle duyurulmasını isteyen Erdem şöyle devam etti:

"Kelime hangi kökten ve hangi dilden gelirse gelsin öncelikle biz o kelimeyi duyduğumuz gibi yazmalı ve öyle okumalıyız. Hangi amaçla olursa olsun yazılacak her çeşit tabela muhakkak Türkçe harflerle ve kurallarıyla yazılmalı.

Kısaltmalarda İngilizce söylenişe derhal son vermeliyiz. TV Ti Vi olarak değil Te Ve olarak; NTV En Ti Vi değil Ne Te Ve olarak; CD Si Di olarak değil Ce De olarak söylenmeli. Yazarken de aynı şekilde yazılmalı. Türkçenin içinde kullandığımız İngilizce kelimeleri duyduğumuz gibi yazmalıyız.

Türkçe olmayan harfleri asla kullanmamalıyız." Erdem dilimizin mirasını teşkil eden ve "Osmanlı Türkçesi" olarak adlandırılan kelimelerin doğru konulabilmesi için Osmanlı Türkçesi'nin liselerde en azından seçmeli ders olarak okutulmasını istedi.

Serbest Bölgedeki sabit başlık varya yeni açılan. Projeleriniz.
İşte bu konu bence proje edilmeli Bir kaç kişi bir araya gelip bu konu üzerine yoğunlaşabiliriz ve bu konu üzerine site kurabiliriz diye düşünüyorum Smile

Bundan sonra hep yek, hep tek başıma
Mesaj04.02.2013, 19:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

@biryaziatolyesi

Aslında site açılmaya gerek yok.!
Sadece sesimizi duyuralım o bize yetecektir.!..
Mesaj04.02.2013, 19:16 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Gerçek türkçemize sahip çıkalım nedersin?

biryaziatolyesi yazmış:
koddostubsforum yazmış:
Sevgili Forum Dostları;

Alıntı:

Serbest Bölgedeki sabit başlık varya yeni açılan. Projeleriniz.
İşte bu konu bence proje edilmeli Bir kaç kişi bir araya gelip bu konu üzerine yoğunlaşabiliriz ve bu konu üzerine site kurabiliriz diye düşünüyorum Smile

Bu yanlış hatırlamıyorsam denenmişti.Ama sonra aksilikler yüzünden iptal edildi. Sad

Mesaj04.02.2013, 19:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

Aslında yetkilerimiz olsaydı bu konusu sabit'e alıp bütün halka duyurmak isterdim .
Mesaj05.02.2013, 12:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Çok iyi konu helal olsun..
Mesaj05.02.2013, 13:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

o.O çok güzel çok iyi anlatmışınız tebrikler r
Mesaj05.02.2013, 13:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

violatm yazmış:
Çok iyi konu helal olsun..

Teşekkürler Wink
Mesaj05.02.2013, 13:25 (UTC)