Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj29.07.2013, 18:19 (UTC)    
Mesaj konusu: Üzülerek sözlerime başlıyorum "Sözüm meclisten içeri&am

Sözüm meclisten içeri!
Her ne kadar Bedava-Sitem çatısı altında sıradan birer üye gibi olsak da bu teknik forumda yazmış olduğumuz her ileti de düzgün Türkçe kullanmamız ve teşvik etmemiz gerektiğini düşünüyorum ve üstüne basa basa söylüyorum. Sizlere burada uzun uzadıya güzel dilimizin kökenini anlatmayacağım veya edebi yönünden derinlere inerek anlatmaya çalışmayacağım. Sadece gözlemlediğim ve utanarak bunları birer Türk genci olarak yazıyorum ne yazık ki!

Bakın arkadaşlar bu gerçekten önemlidir. Evet gündelik hayatımızda buna bende dahil olmak üzere sayısız imla-yazım hataları yapmaktayız elbette. Kimseden dilekçe yazar gibi yazmasını beklemiyoruz ancak dilimize lütfen biraz sahip çıkalım. Tam da bu konuya değinerek deyim yerindeyse iğneyi kendime çuvaldızı başkasına batırıyorum. Hepimiz kimi zaman yazım yanlışı yapan arkadaşımıza uyarıda bulunmuşuzdur. Ve ardından o meşhur sözü kullanmışızdır elbette..."Dilini kaybeden her şeyini kaybeder", diyerek nara atmışızdır orada burada. Gel gör ki hiçbirimiz buna bende dahil uymaya gayret edip düzgün konuşma diliyle yazım dilini harmanlayıp ortaya çıkan sanal kelimelerle kendi içerisinde bir dil oluşturmuşuzdur. Yalnız şunu bilmeliyiz ki ister farkında olalım ister olmayalım dilimiz bizim evimizdir. Bakın hepimize söylüyorum bunu. Sözüm ona bir takım arkadaşlar aralarında "Türkilizce" konuşmaya inat ediyor. Bu kelimeyi her ne kadar benimsemesem de yazılan çoğu yazılar bana bunu gösteriyor maalesef.

Önce Türkçe konuşalım.Unutmayalım ki bizi millet yapan öncelikli şey Türkçedir.

Uzunca süredir dikkatimi çeken bir husus daha oldu forumda. Ne zamandır gözüme çarpıyordu bu başlık ama birisi de düzelteyim veya uyarayım demedi. Utanarak söylüyorum yanlış anlaşılmasın sözüm bireye yönelik değildir. Kimse kusura bakmasın ama "dilini kaybeden her şeyini kaybeder" narası atmayı orada burada hepimiz yazarız da şöyle çirkinliklere pek kulak asmıyor gibiyiz sanki! Sözle olan pek çok şeye inanmadığım gibi yapılan ve yapılacak olan gidişata bakarım ben. Ayrıca bu yazıdan sonra ilgileneceğinizi düşünüyorum. Gençlere Özel bölümündeki "2013'in En çok beğenilen BS siteleri ? / Herkez yazsın" başlığında ufak düzeltme yaparsanız sevinirim. (Herkez değil! Doğrusu Herkes olarak düzeltilirse memnun olurum. Ve buna benzer başlıklar yeniden gözden geçirilmeli. Bulunduğumuz forum diğer forumlardan faklı ve kurallara uymalıdır.

Son olarak kimse birbirine karşı kötüleyecek atıflarda bulunmasın. Ben kimseden Eski Türkçe veya Türkçe dilini harfi harfine dikkat edin aman burada böyle yazılır mı diye yanlış yapılana değil bunu alışkanlık haline getirenlere kızıyorum! Ayrıca herhangi bir görüş, bir ayrım ve bir siyaset içeriğinden bahsetmiyorum bunun altını çizerek söyleyebilirim ki her vatandaş dikkat etmeli bu bizim görevimizdir en başta.

Son sözleri Büyük Önder, Gazi Mustafa Kemal'in anlamlı sözüyle bitirmek istiyorum.

"Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene!"

Kurallara uyduğunuz ve anlayışınız için teşekkür ederim
Herkese iyi forumlar dilerim.

Not: Bu metni silinmeden önce sadece bir kez okuyun!

En son kaankart tarafından 29.07.2013 20:03:17 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj29.07.2013, 19:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sizin gibi duyarli arkadaslar bu forumda oldugu surece bu forumun hala adam olabilecegini anliyorum.
Bu duyarli davranisinizdan dolayi sizi tebrik ediyorum.
Ek olarak konunun silinecek bir yani yok, aksine burada kalmasi lazim.
İyi forumlar...

Destek Email: destek( at )bedava-sitem.com
Mesaj29.07.2013, 19:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

bilgi-pinari yazmış:
Sizin gibi duyarli arkadaslar bu forumda oldugu surece bu forumun hala adam olabilecegini anliyorum.
Bu duyarli davranisinizdan dolayi sizi tebrik ediyorum.
Ek olarak konunun silinecek bir yani yok, aksine burada kalmasi lazim.
İyi forumlar...

Ricam ederim. Birde o başlıkta düzenleme yapılabilirse demiştim eğer vaktiniz var ise. Ancak bu hususlar gerçekten bazen eh deyip geçilecek türden şahsen sıradan bir konular değildir.
Mesaj30.07.2013, 15:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Evet.. Ne yazık ki bugünlerde "de" lerin yazımı, acayip acayip yerlerde w, q kullanma popüler olmaya başladı.. Evet yerine ewet demek daha "havalı" geliyor sanırım. Veya herkes yerine herkez demek sıkça tekrarlanan hatalar arasında. Türkçemizi düzgün kullanmaya dikkat etmeliyiz..
Mesaj31.07.2013, 16:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

yararlı bir anlatım..
Mesaj04.08.2013, 01:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

baslangic-sayfam yazmış:
Evet.. Ne yazık ki bugünlerde "de" lerin yazımı, acayip acayip yerlerde w, q kullanma popüler olmaya başladı.. Evet yerine ewet demek daha "havalı" geliyor sanırım. Veya herkes yerine herkez demek sıkça tekrarlanan hatalar arasında. Türkçemizi düzgün kullanmaya dikkat etmeliyiz..

Çok doğru söylüyorsunuz son bir kaç yılda biraz düzelme katettiğimizi düşünüyorum. Herkez değilde "Herkes" olduğunu bence artık herkes öğrenmiştir. K yerine Q, V yerine W kullanımı devam ediyor. Uyarıncada suçlu biz oluyoruz Wink
Önceki mesajları göster: