Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj24.11.2020, 00:00 (UTC)    
Mesaj konusu: Eski Android telefonları ile 2021'de çıkacak olas&

Merhaba sevgili bedava-sitem kullanıcıları,

2021 yılı itibariyle eski Android versiyonu yüklü telefonlardan birçok web sitesine giriş yapılamayacak. Bu konu hakkında webtekno'nun makalesini okuyabilirsiniz.

Bunun nedeni özel "SSL Sertifikalarının" değiştirilmesidir. Bu sertifikalar bir dijital güvenlik kilidi gibidir ve bir web sunucusundan tarayıcıya güvenli bir bağlantı sağlar. SSL güvenli web siteleri, bir web sitesinin adresindeki "https: //" ile tanınabilir, ör. "https://www.bedava-sitem.com" gibi.

Peki bu, bedava-sitem kullanıcısı ve internet kullanıcısı olarak benim için ne anlama geliyor?
Sitenize gelen bazı ziyaretçiler, 2021'den itibaren sitenize erişimde sorun yaşayabilir. Bu durum, Android'in 7.1.1 versiyonu veya daha eski versiyonu kullanan kullanıcılarda ortaya çıkacaktır fakat Iphone kullanıcıları bu durumda etkilenmeyeceklerdir.  Bu sorun sadece mobil cihazlarda olacaktır ve sitenizi masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar ile ziyaret eden ziyaretçiler böyle bir sorunla karşılaşmayacaktır.

Tam olarak ne değişecek?
SSL sertifikaları için bir sertifika yetkilisi olan Let's Encrypt, önceki sertifikayı 2021'den itibaren değiştirecek, bu da eski Android sürümlerini artık onu tanımayacağı veya artık güvenilir olmadığını göstereceği anlamına geliyor. Sonuç olarak, Let's Encrypt hizmetleri bizim de (site kurma sunucusu olarak) arasında bulunduğumuz dünyadaki alan adlarının tamamının üçte biri tarafından  kullanıldığından, İnternet'in önemli bir kısmı artık kullanılamaz hale gelecek.

Peki ne yapabilirim?
Eski Android sürümüne sahip bir cep telefonunuz varsa: Cihazı güncelleyin. Öyle ya da böyle, güncellemeler olmadan eski bir Android cihazla internette gezinmek bir güvenlik sorunudur. 2021 yılında site ziyaretçilerinizden sorun bilidirimi alırsanız, onlara aynı bilgi ve önerileri sunabilirsiniz. Ne yazık ki, bu sorunu aşmanın başka teknik bir yolu yok.

Sorularınız olursa bu paylaşımın altına yorum ve sorularınızı yazabilirsiniz.

Bedava-sitem kullanımında bolca eğlence dileriz.

Şair de eklemiş:
Açtığın her yaradan, hesap sorar "Yaradan"

En son admintarik tarafından 24.11.2020 00:02:03 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Mesaj28.11.2020, 22:08 (UTC)    
Mesaj konusu: Siteme giriş yapamıyorum

İyi akşamlar, deejayavuz.tr.gg adlı siteme giriş yapamıyorum
"Your website has been removed after several months of not beeing used."
Uyarısı veriyor, destek ekibine mail attım, süreci hızlandırmak adına yardımcı olurmusunuz, sayfamda küfürlü yorumlar var, teşekkürler
Mesaj28.11.2020, 22:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

merhaba, peki bu konu eski sürüm ios telefonlar için sorun işgal edermi ?
mesela iphone 7 plus veya iphone 5 gibi

Bundan sonra hep yek, hep tek başıma
Mesaj03.12.2020, 14:02 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Eski Android telefonları ile 2021'de çıkacak o

admintarik yazmış:
Merhaba sevgili bedava-sitem kullanıcıları,

2021 yılı itibariyle eski Android versiyonu yüklü telefonlardan birçok web sitesine giriş yapılamayacak. Bu konu hakkında webtekno'nun makalesini okuyabilirsiniz.

Bunun nedeni özel "SSL Sertifikalarının" değiştirilmesidir. Bu sertifikalar bir dijital güvenlik kilidi gibidir ve bir web sunucusundan tarayıcıya güvenli bir bağlantı sağlar. SSL güvenli web siteleri, bir web sitesinin adresindeki "https: //" ile tanınabilir, ör. "https://www.bedava-sitem.com" gibi.

Peki bu, bedava-sitem kullanıcısı ve internet kullanıcısı olarak benim için ne anlama geliyor?
Sitenize gelen bazı ziyaretçiler, 2021'den itibaren sitenize erişimde sorun yaşayabilir. Bu durum, Android'in 7.1.1 versiyonu veya daha eski versiyonu kullanan kullanıcılarda ortaya çıkacaktır fakat Iphone kullanıcıları bu durumda etkilenmeyeceklerdir.  Bu sorun sadece mobil cihazlarda olacaktır ve sitenizi masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar ile ziyaret eden ziyaretçiler böyle bir sorunla karşılaşmayacaktır.

Tam olarak ne değişecek?
SSL sertifikaları için bir sertifika yetkilisi olan Let's Encrypt, önceki sertifikayı 2021'den itibaren değiştirecek, bu da eski Android sürümlerini artık onu tanımayacağı veya artık güvenilir olmadığını göstereceği anlamına geliyor. Sonuç olarak, Let's Encrypt hizmetleri bizim de (site kurma sunucusu olarak) arasında bulunduğumuz dünyadaki alan adlarının tamamının üçte biri tarafından  kullanıldığından, İnternet'in önemli bir kısmı artık kullanılamaz hale gelecek.

Peki ne yapabilirim?
Eski Android sürümüne sahip bir cep telefonunuz varsa: Cihazı güncelleyin. Öyle ya da böyle, güncellemeler olmadan eski bir Android cihazla internette gezinmek bir güvenlik sorunudur. 2021 yılında site ziyaretçilerinizden sorun bilidirimi alırsanız, onlara aynı bilgi ve önerileri sunabilirsiniz. Ne yazık ki, bu sorunu aşmanın başka teknik bir yolu yok.

Bedava-sitem kullanımında bolca eğlence dileriz.
Mesaj07.12.2020, 16:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kısaca teknoloji üreten şirketler diyorki internette takılmadan sitelere girmek için yeni bi telefon al Laughing
Mesaj12.12.2020, 15:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

e madem herşey bu kadar mobilliğe doğru gidiyor sayaç istatistiklerini de mobil uyumlu hale getirseniz daha iyi olur sanki he?
Mesaj04.02.2021, 11:47 (UTC)    
Mesaj konusu: İş için siteme giremiyorum

Bizim site iş amaçlı ve telefondan girmek zorundayım j7 prime telefonum neden giremiyorum sanırım başka site kullanmaya başlayacağım para kazanıyorum ben burdan para... ?
Mesaj09.02.2021, 09:45 (UTC)    
Mesaj konusu: Merhaba

Merhaba,Bu İOS veya WİNDOWS lar için geçerlimi çünkü siteme zar zor giriş yapıyorum
Mesaj18.02.2021, 19:38 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Eski Android telefonları ile 2021'de çıkacak o

Denemeyavuz yazmış:
siteme giriş yapamıyorum yardımcı olurmusunuz ?

biryaziatolyesi yazmış:
bu konu eski sürüm ios telefonlar için sorun işgal edermi ?

uriuras yazmış:
Bu İOS veya WİNDOWS lar için geçerlimi ?

Arkadaşlar duyuruyu yapan yönetici sadece "sorularınızı yazabilirsiniz" demiş, "sorularınızı cevaplandıracağız" dememiş. İkisi arasındaki ayrımı iyi yapalım lütfen. Buraya sorular yazıp üstüne bir de cevap beklemeniz beyhude bir çaba.
admintarik yazmış:

Yine de cevap verecek olursam; Apple, iOS cihazlara konuyla ilgili güncelleme gönderdi. Bu sebeple bu durum iOS cihazlar için sorun teşkil etmiyor. Android 7.1.1 öncesi telefonlar da Mozilla Firefox tarayıcısı kullanarak sitelere erişim sağlayabilir durumda.