Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj20.06.2008, 23:33 (UTC)    
Mesaj konusu: Üniversite için 18 net yeterli

ÖSS puan barajlarının düşürülmesiyle açıkta kalan binlerce aday, tercih yapma hakkı elde etti. 145 puan barajı için 18, 165 puan barajı için de 45 soru çözmek yeterli olacak. Başarı oranının sabitlenmesiyle üniversiteye giren sayısı yüzde 40-60 artacak.

Bu yıl önlisans ve açıköğretim programlarının tercihinde aranan 160 puan barajının 145’e iniyor. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan 145 puanın aşılabilmesi için 1. bölümdeki testlerde yüzde 15 başarı göstermesinin yeterli olduğunu söyledi.

Ünal Yarımağan, “T, M1, S1 ve F1’den en az yüzde 15 başarı şart. Her testten en az 4,5 ham puan demek, yani toplamda 18 net soru yeterli olacak” dedi.

Üniversitelerin lisans programları için 185’den 165’e düşürülen baraj puanı ise yüzde 25 başarıyla aşılabilecek. Yarımağan, “İlgili 6 testin her birinden ortalama yüzde 25 başarı şart. Bu da 6x7,5’tan 45 net soru demek” diye konuştu.

Puanların aşağıya çekilmesiyle önlisans düzeyinde tercih yapabilecek aday sayısı yüzde 20-40, lisans düzeyinde ise yüzde 40 ile 60 oranında artacak.

internethaber.com
Mesaj25.06.2008, 13:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

Şimdi bu üniv olayından fazla alakam olmadığı için merak ediyorum. Geçen yıl Örneğin sözel 1 bölümden 29-30 net yapan 185 i buluyordu. Bu yıl ise 45 netten Bahsediliyor anlayamadım ?
Mesaj25.06.2008, 15:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu 18 net olayı baraj için arkadaşım geçen sene 185 olan baraj bu sene 165 e çekildi baraj olayı ise 165 geçen herkes tercih hakkında sahip olacak ama üniversite puanları en az 235'ten başlıyor yani baraj ı geçmek pek bir işe yaramıyor Wink
Mesaj25.06.2008, 17:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

falog yazmış:
Bu 18 net olayı baraj için arkadaşım geçen sene 185 olan baraj bu sene 165 e çekildi baraj olayı ise 165 geçen herkes tercih hakkında sahip olacak ama üniversite puanları en az 235'ten başlıyor yani baraj ı geçmek pek bir işe yaramıyor Wink

aynen katılıyorum sadece 0 alan sayısı azalacak ha birde barajı geçen parayıda bastırırsa mühendislik doktorluk bile okur özel üniversitelerde

eee nede olsa barajı geçen parasıyla okuyor Türkiyemiz de...

Siten Burda | Ücretsiz Site Rehberiniz | Yüzlerce Site Burda - TR.GG SITELERI
Mesaj26.06.2008, 07:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

Azda Olsa İnsanımıza Bu Karar Faydalı Oldu Gibi İnş Bir Çok Kişi İstediği Yerlere Gelir Bu Yıl.
Mesaj29.06.2008, 13:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

sitenburda yazmış:
falog yazmış:

aynen katılıyorum sadece 0 alan sayısı azalacak ha birde barajı geçen parayıda bastırırsa mühendislik doktorluk bile okur özel üniversitelerde

eee nede olsa barajı geçen parasıyla okuyor Türkiyemiz de...

Değerli arkadaşım haklı oduğun taraf var, katılırım, doğrudur.

Konuya bir de şöyle bakınız: Özel üniversiteler olmasa yani zenginler orada okumasalar, nereye gidecekler. Sizin girmeye çalıştığınız üniversitelere. Sınıf kadroları dolacak, puanlar yükselecek ve sizin buralara girmeniz daha da zor olacak.
Bırakın onlar orada okusun daha iyi.
Wink

efgan
Önceki mesajları göster: