Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj23.09.2008, 11:36 (UTC)    
Mesaj konusu: Tekerlemeler

@gececi40 alıntıdır

Adem madene inmiş.Adem madende badem yemiş.mağdem adem madende badem yemiş niye bize getirmemiş...

Arabanın tekeri çıkmış adam tekerciye gitmiş tekercide teker kalmamamış başka tekerciye gitmiş tekercilerde teker kelmayınca tekersiz araba olmuş.

Bir berber bir berbere bre berber beri gel diye bar bar bağırmış.

Bizde bize biz derler, sizde bize ne derler?

Gül dibi bülbül dili gibi,gül dibi bülbül dili

Pireli peyniri perhizli pireler tepelerse pireli peynirler de pır pır pervaz...
Bu masayı muşambalamalı mı muşambalamamalı mı?

İnci,minci Kim birinci Çarşıdan aldım Pirinci Benim babam Birinci

İt iti itti, bit iti itti, it biti itti. Bit gitti, it gitti. İtti, bitti, gitti.

Kartal kalkar dal sarkar, dal sarkar kartal kalkar.

Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek; bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe: "Siz de bizim gibi beş boz başlı beş boz ördeksiniz." demiş.

Şu duvarı badanalamalı mı badanalamamalı mı?
Şu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi, ortada su şişesi.
O pikap bu pikap şu pikap

A bu takatukaları takatukacıya takatukalatmaya götür.takatukacı takatukaları takatukalatmam derse takatukacıdan takatukaları takatukalattırmadan alda gel.

Sizi gidi şemsi paşa pasajında burnu büzüşesecizler sizi...
Kırk küp kırkınında kulpu kırık küp...

Siz bizim Çekoslavakyalılaştırdıklarımızdan mısınız yoksa Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?

Ramazanda Rizeli Rıza rümeysaya; radyo , radyoaktif , ruh , rencide ,ralli , radyo , ring , rengeyiği , radyoloji , rivayet , ranzarot nedir diye sormuş?

Ey dibi kara kabuğu kuru kaba kara ağaç beni gördündemi kurudun ey dibi kuru kabuğu kara kara ağaç beni görmedindemi kurudun

Hakki, hakkiya gitmis, Hakki. hakki`dan hakkini istemis, Hakki, Hakki`nin hakkini vermeyince, Hakki`da Hakki`nin hakkindan gelmis.

Sen ne zamandan beri tekere mekere şekere mekere bir porsuksan bende o zamana kadar şekere mekere tekere mekere bir porsuğum.

Yaprağın üstünde bir tırtıl, yaprağı yiyor kıtır kıtır, yaprağı yeme pis hain tırtıl.

Acaba sarımsaklasak da mı saklasak samanı
Sarımsaklamasak da mı gelir zamanı
Sarımsaklamasak da gelirse zamanı
Niye sarımsaklayalım o zaman samanı.

Be birader buraya bak, başı bereli burma bıyıklı bastı bacak bayan berberiyle bizim Bedri bey birlikte bir pirinci birinci buluşta birbirine dizip Bursa pazarına indi.

Bir pirinci birinci buluşta bir inci gibi birbirine bağlayıp, Perlepe berberi bastıbacak Bedri ile beraber Balıkesir pazarına parasız giden bu paytak budala, babası topal Badi'den biberli bir papara yedi.

Bu çorbayı nanelemeli mi de yemeli, nanelememeli mi de yemeli?

Bu ekşi eski ekşi.

Bu mumcunun mumu umumumuzun mumudur.

Cüce çinici Celali Hoca gizlice marpuççular içindeki züccaciyecilere gidip içi Çince yazılı cicili bicili cam çubukları cepceğizine indirmiş.

Değirmene girdi köpek, değirmenci vurdu kötek; hem kötek yedi köpek, hem kepek yedi köpek.

Dört deryanın deresini dört dergahın derbendine devrederlerse,
Dört deryadan dört dert, dört dergahtan dört dev çıkar.

El alem ala dana aldı aladanalandı da biz bir ala dana alıp aladanalanamadık.

Eller bazlamalandı da, biz bazlamalanamadık

Gökten bir damla düştü, şıp benim alnıma, şıp anamın alnına, şıp benim alnıma, şıp anamın alnına...

İki kel kör kirpinin yırtık kürkünü dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne eklemişler.

Üç tunç tas has hoş hoşaf.