Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj27.09.2008, 14:35 (UTC)    
Mesaj konusu: Konuşma bozuklukları

Konuşma Bozuklukları

Sevgili Aileler,

Büyük bir olasılıkla kendi kendinize "Neden?.. Neden benim çocuğum?.." diye soruyor ve ona yardım etmek için neler yapabileceğinizi bilmek istiyorsunuz. Kapıldığınız endişeler sizi de korkutabilir. Bunları hissetmeniz gayet doğaldır. Bu durumla karşılaşan birçok anne ve babanın ilk hissettiklerinden farklı değildir.

Çocuğunuz için profesyonel yardım tabiî ki gerekmektedir. Ancak siz, bu süreçteki en önemli kişisiniz. Çünkü anne ve baba olarak sadece siz, çocuğunuzun ileride kendine güvenen ve bağımsız bir yetişkin olması için gereken sevgi ve anlayışı ona verebilirsiniz.

Kalbinizi serin tutun.... yalnız değilsiniz.

Gelişim dönemlerine göre çocuğun ilk kelimeyi 12-18 ay arasında, ilk cümleyi 32. ayda söylemesi beklenir. Konuşma, öğrenmenin yanında olgunlaşmayı da içerir. Örneğin, 24. ayda ünlü seslerin tamamının, 4.yılda da ünsüz seslerin tamamının çıkması gerekir. Daha sonra karışık sesler çıkar. Çocuğun yaşı ilerledikçe kavramsal boyut önem kazanır. Gecikmiş konuşmada, seslerin çıkması, olgunlaşma ve kavramsal boyutta normal gelişim şemalarına uymayan bir durum söz konusudur. Nedenleri arasında zor doğum, bozuk beden sağlığı, alt ve üst solunum yolları rahatsızlığı, iç salgı bezlerinin yetersizliği, dil, gırtlak kası iltihabı, uygun olmayan çevresel koşullar (uyaranların az olması, anne-babanın tutum hataları gibi) ve duygusal bozukluklar (otizmde de geç konuşma görülmektedir) sayılmaktadır
Mesaj27.09.2008, 14:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

İyi bir paylaşım
Mesaj27.09.2008, 14:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

lapsekim yazmış:
İyi bir paylaşım

Ben bir dakika önce konu açtım sen 1 dakkada okudan ha.Çok şaştım.
Mesaj27.09.2008, 14:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben okuldada hızlı okuma yarışmasında birinciydim birincilik ödülüm var
Mesaj27.09.2008, 14:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

lapsekim yazmış:
Ben okuldada hızlı okuma yarışmasında birinciydim birincilik ödülüm var

Peki madalyanın resmini çek göster bakalım.
Mesaj27.09.2008, 22:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylastıgın icin tesekkürler Wink