Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj15.10.2008, 07:58 (UTC)    
Mesaj konusu: Ağın genişlemesi

Ağınızı genişletmeye hazır olduğunuzda yapacağınız tek şey şu: i
# Birinci hub dolana kadar node’ları birinci huba bağladıktan sonra diğer node’ları birinci huba bağladığınız ikinci huba bağlamaktır.
# Eğer iki tane subnet’e ihtiyacınız varsa hub’ları birbirine bağlayabilir veya bridge veya switch ekleyebilirsiniz.
# Seçmiş olduğunuz hub’ların ve kablonun maliyeti düşüren en büyük yararı, eskide kalmış bir ürün olamayacaklarıdır.
# Çalışma gruplarının hub’lara bağlanmasıyla yapılan bu genişleme uzun bir süre sürecek ve birçok genişleme yaptıktan sonra bile hiçbir ağ aygıtı eskide kalmış olmayacaktır.
Bir Sonraki Genişleme Adımı
# Bir sonraki adım birçok paylaşılan servisleri tekbir kutuda toplayarak buradan sunan server’in eklenmesi olabilir.
# Genişlemeyi devam ettirmek ve Ethernet standartları içinde kalarak Ağ’a segmentler eklemek için Ağ’a switch eklenebilir.
Kendi Ağınızı Kurmaya Başlarken
Bu Ağ Temelleri notu size bir ağı kurmak için gerekli olan temel bilgileri vermek amacıyla tasarlanmıştır.

Eğer bir Ağ’a gereksiniminiz olduğuna karar verdiyseniz, nelere gereksiniminiz olduğunun da listesini yapmışsınızdır. Dosya veya yazılım programlarının paylaştırılması, Donanımların paylaştırılması, hız, haberleşme donanımları, bağlanacak bilgisayarların tipi, vb. Bu çoktan hazırsa temel bilgileri almaya başlayabilirsiniz.
Elinizde olan ve ekleyeceğiniz donanımların nereye konulacağını belirleyerek başlayın.
# Kat planlarını donanımlar olmadan çizin
# Mesafeleri not alın. İlerde bunlara kablolamayı planlarken ve kontrol ederken gereksiniminiz olacak.
Gereksiniminiz olan şeylerin listesini yapın
# Ağ adaptör kartlarını unutmayın. Özel tipte bir kart gerektirebileceğinden karta ihtiyacı olan donanımın tipini de bilgisayarın tipi ve işletim sisteminin tipi gibi ayrıntıları içerecek şekilde yazmanız gerekir. Düzinelerce tipte donanımınız olabilir. Ayrıca gereksiniminiz olan konnektör tipini kontrol ediniz.

# Kablolamada neye karar verdiniz? Bir star Ağı kurarken Kategori 3 10BASE-T (10 Mbps Ethernet için) veya Kategori 5 100BASE-TX kabloya (10 Mbps veya 100 Mbps Fast Ethernet her iki için de) ihtiyacınız olacak. Ağınızın hızı kablonuzun tipi ve kalitesini belirler.

# Ne kadar kablo segmentine gereksiniminiz olacağını kontrol edin ve her kablonun uzunluğunu ölçün. Bu size ne kadar hub, bridge ve switche gereksiniminiz olduğuna karar vermeniz için bir fikir verecektir.
Ağ İşletim Siteminizi seçmelisiniz.
# Eğer Windows NT kullanıyorsanız zaten bir ağ işletim sisteminiz var demektir.

# Ağınızı kurarken ağ işletim sisteminin üreticisinin sunduğu el kitabındaki yönergeleri izleyin.
Tüm donanımlara, uzunluklara ve çalışma gruplarına bakınız.
# Ağ için yaptığınız plan ağınızın büyüklüğü için en iyisi mi?

# Eğer kablo uzunlukları, hub ve node’ların sayısı aralarındaki mesafeler için emin olamıyorsanız “Ağınız İçin Yardımcı Öğütler” bölümüne tekrar bakınız.

# Eğer Ethernet standartlarına tamamen uyuyorsanız işletmeye hazırsınız demektir.

# Gerekli olan tüm Donanım ve kabloları edinin.
Planınızı özenle izleyin.
Problemlerin Çözümü
Bu bölümde bir zorlukla karşılaştığınızda ilk bakacağınız şeylerin neler olduğu, en çok karşılaşılan problemlerin yanıtlarını bulacaksınız.
Doğruluğunun Kontrol Edilmesi Gerekenler
# Her şeyden önce problemin neden kaynaklandığını anlamak için tüm kablo ve güç bağlantılarını denetleyin.

# RJ-45ler (10BASE-T bağlantıları) yerine iyice oturmuş olduğundan emin olun.

# Kötü veya yanlış bir kablo hemen değiştirilmelidir.
Eğer BNC (koaksiyel) konnektör kullanıyorsanız, her birinin bağlantısının
# takılı olup olmadığını kontrol edin.
Tüm BNC kablolarının her iki tarafının ucuna 50 ohm’luk terminatör (sonlandırıcı) takılarak sonlandırılmalıdır.

# Bağlantı durumunu gösteren ışığın yanması için bilgisayarın ağ aygıtına bağlanmış olması ve her ikisinin de çalışıyor olması gerekir.

# Kablo kalitesi ve uzunluğu standartlara uyması gerekir. Ağ performansını artırabilmek için kablo uzunluklarını olabildiğince kısa tutunuz. Birçok 10 Mbps hub’ı birbirine bağlarken üretici firma tarafından sağlanan kablo çizgelerini izleyiniz.

# Intel In Business ürünlerindeki “Out to Hub/X” portunu kullanırken standart düz kablo kullanılır, başka özel bir kabloya gerek yoktur. Eğer kullanmıyorsanız aygıtları (hub, bridge, switch, vb.) birbirine bağlarken çapraz kablo kullanılır.
Mesaj15.10.2008, 12:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

Pek Birşey Anlayamadım Hub Mub Confused