Forum'da ara:
Ara

galatasaraymı yener fenermi
galatasaray
  75%
[ 22 ]
fenerbahce
  24%
[ 7 ]
Toplam Oylar : 29

Yazar Mesaj
Mesaj08.11.2008, 21:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

japon-cocuk yazmış:

Hatırlatma: Wink

7 Yeseydik ! 8 Atardık !

Buda hatırlatma !

*Milattan önce kalmış bir skoru önümüze yığıyorsunuz!
*Ortada video yok hiçbirşey yok!
*Sadece 1 kişinin photoshopta 7-0 yazmasına inanıyorsunuz!
Mesaj08.11.2008, 21:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

c-aptain yazmış:
japon-cocuk yazmış:

Hatırlatma: Wink

7 Yeseydik ! 8 Atardık !

Buda hatırlatma !

*Milattan önce kalmış bir skoru önümüze yığıyorsunuz!
*Ortada video yok hiçbirşey yok!
*Sadece 1 kişinin photoshopta 7-0 yazmasına inanıyorsunuz!

Buyrun :

Galatasaraylılar, bilhassa 6 Kasım 2002 tarihinden sonra eski bir hikayeyi gündeme getirmeye başladılar. Şüphesiz geçmişte de önümüze sürülen bir şeydi bu ama 6-0’lık hezimetlerinden sonra buna iyice sarıldılar.

Bundan 96 sene önce, yani 12 Şubat 1911 günü oynanan ve 7-0 kaybettiğimiz maç.

Maçın 96 sene önce oynanması bir şeyi değiştirmiyor Galatasaraylılara göre. Aslında “normal şartlar altında” bu doğru olabilirdi. Sene 2098 olduğunda bizim 6-0’ımızın anlamını muhafaza etmesi normal olacak mesela. Çünkü “ahval ve şerait”, normaldi o maçta. Peki 1911’de nasıldı bunlar? Öncelikle futbol iptidai bir şekildeydi. Birazdan özetini göreceğiniz biçimde, şimdi bize olabildiğince tuhaf gelen haller vardı, oyuncuların durumlarında.

Velhasıl, 7-0’lık maç elbet gerçektir, yaşanmıştır ama Metin Oktay’ın keten ağları yırtarak delen golü gibi abartılmış, “7 kişiyle, tam takım ve bütün şartları yerinde olan Fenerbahçe’yi yendik” gibi bambaşka bir hale sokulmuştur.

Aşağıda bu maça dair gerçekleri okuyacaksınız. Maksat, olmuş bir şeyi yok saymak değil, aksine abartıları gerçek eksenine çekmek.

Rahmetli Rüştü Dağlaroğlu’nun “Fenerbahçe Tarihi” isimli kitabından

Alıntı..! tafarından gönderildiGalatasaray’ın en farklı galibiyeti olan 12.01.1911’deki 7-0’lık maçın abartılıp, “Ful Fenerbahçe’yi 7 kişi ile yenme) kalıbına sokulması ve zaman zaman reklam konusu edilmesi karşısında, Fenerbahçe kurucularından ve ilk kalecilerden Sayın Hulki Kutluk’un Mayıs 1973 tarih ve 77 sayılı Fenerbahçe Dergisi’nin 14. sayfasındaki sözleriyle bu olayı aydınlığa kavuşturmak mümkündür:

“Ben St. Benoit Lisesi’nde yatılı öğrenci idim. Karyolalarımız eskrimci Feyzi ile yan yana idi. Bir gece, yakınlardaki meşhur Galata meyhanelerinde laternalar çalarken, “İmdat” diye bir feryat duyunca, Feyzi ile yataklarımızdan fırlayıp pencereye koştuk. Müdür Frere Prudance, bizim telaşla pencereden uzandığımızı, bir aşağı hatdan, görünce:

- Yarın izinsizsiniz!.... diye bağırdı.

Ertesi gün Pazardı. Galatasaray ile maç vardı. Ne yapacaktık! Enspektör General Mr. Descoufi’ye gidip, uzun uzun ricalar ettim, yalvardım, ancak, öğle yemeğinden sonra izin verdi. Kadıköy’e sahaya geldiğimde bizim takımın kalesinde haf Hüseyin İzzi’yi görünce hayret ettim. Bana:

- Çabuk soyun. Kaleye geç!... dediler.

Meğer asıl kalecimiz Ali Sait gelememiş. Topçu Harbiyesinde Mühendis Talebe idi. O zamanlar hafta tatili Cuma olduğundan, Pazar günü yapılan bu maça okul müdürü izin vermemiş ve gelememiş. Ben de gelemediğimden, haf İzzi’yi kaleye geçirerek 8 kişi ile maça başlamışlar. İkinci devre 10 kişi olmuşlar. Hava soğuk. Yağışlı. Saha kaygan, etrafta da 40-50 seyirci vardı. Bana, “Çabuk kaleye geç” dediler ama vakit yoktu. 5-10 dakika kalmıştı.

Biz bu maçı anarken, hep, “Kalecisiz Maç” sözünü kullanmışızdır. Takımı da, “Kalecisiz Takım” diye anarız.

Bir noktayı daha işaret edeyim, bu mühimdir:

Galatasaray’ın 7 kişi olduğu doğru değildir. Onların elemanı çoktu. Gerçi maça 7 kişi başlamışlar, sonra 10 kişi olmuşlardır. Bizimkiler 8 başlayıp 10 olmuşlar. 2 takım sahadan 10’ar kişi olarak ayrıldılar.

O mevsim bizim takımın sahaya tam olarak çıktığı nadirdir. Oyuncumuz yoktu. Kulüp dağılmak üzere idi. Çok defa takımı başka kulüplerden ödünç oyuncularla tamamlardık.

Görüldüğü üzere, 1911 ve günümüz şartlarını karşılaştırmak değil, bizim için o zamanki şartları hayal etmek dahi zor. Yukarıda da söylediğimiz gibi, 7-0’lık maç bir yaşanmışlıktır ama saptırılması ve başka şekle sokulması da gülünçtür.

Galatasaray camiasının en göze batan huyuna, yani “yalanları ve abartıları sürekli anlatıp, onlara inanma” özelliğine bir örnek daha.
Mesaj08.11.2008, 21:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

Olay Budur !
Mesaj08.11.2008, 23:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

elbette fenerbahçe kazanır... başka alternatif var mı? bu sefer 6-0 yetmez . 8-0 yener....
Mesaj09.11.2008, 07:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

mac başlamasına10 saat gibi bir zaman kaldı oylarınız bekliyoruz Wink
Mesaj09.11.2008, 07:51 (UTC)    
Mesaj konusu: galatasaray

GALATASARAY YENERRRRRRRR Idea Idea Idea
Mesaj09.11.2008, 07:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alıntı:
GALATASARAY YENERRRRRRRR

fener bizi cok afife aldı umarım ders veririz onlara
Mesaj09.11.2008, 08:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

TAHMİNDE BULUNMAK ZOR .AMA
SÜPER LİGE BAKTİĞİMİZ ZAMAN GALATASARAYİN BU KARŞİLAŞMAYİ ALACAĞİ HAKKİNDA DÜŞÜNÜYORUM. Wink

NETTURK DEĞİŞİYOR COK YAKINDA...
Mesaj09.11.2008, 08:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

işallah Arrow oylar 29 kaldı hadi bs oy bekliyoruz
Mesaj09.11.2008, 09:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

2-2 biter Wink
Mesaj09.11.2008, 09:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

Alıntı:
2-2 biter

eger böle biterse saten yandık Razz
Mesaj09.11.2008, 09:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

10 senedir olduğu gibi 11. senede galatasarayı evimizde farklı yeneriz Wink
Mesaj09.11.2008, 09:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

Mesaj09.11.2008, 10:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

9-0

Razz Razz

işin şakasıydı tabi

ya istikbal ya ölüm Smile))

gs ya kazanacak ya kazanacak:)
Mesaj09.11.2008, 10:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

bakın arkadaşlar tvlerde 1 hafdadır yorumcular ve aydınlar ne diyor tartışmaya gerek yok...

skorunuzu söyleyin yeter bence... hatda yorum yapın iki takım hakkında...

ama kimseyi kışkırtmayın lütfen...

evet gs tarihde feneri yenmiş 7-0 dogrudur ama bende bir galatasaraylı olarak bu skor herhangi bir resmi maçta alınmadıgı için ben bu maçı yok sayıyorum...

üzgünüm ama maç tarihi 1911 türkiye süper ligi resmi olarak bildigim kadarıyla 1959 yılında başladı yani bu maçın bir önemi yok...

geçelim 6-0'a hakkını vermek lazım ki fener gs yi tarihi bir yenilgiye ugrattı.. belki gs'nin maçta 3 kırmızı kart görmesi buna etki olmuş olabilir ama ortada bir gerçek var...

ayrıca galatasaray fenerbahçeyi kendi stadında 10 yıl degil 8 yıldır yenemiyor... en son 2000 yılında yenmişti... bu yıl yenemezse 9 yıl olacak...

her iki takım hakkındaki yorumlarım ise şöyle:

fenerbahçe kötü bir sezon geçiriyor ancak son 2 hafdadır çıkışta arsenal maçında moral buldular alex'in durumu hala meçhul ama oynama şansı var...

fenerbahçe eger eskişehirspor ve kayserispor maçındaki gibi oynarsa maçı kaybeder... çünkü mutlak kazanması gereken bir maç ve bu futbolcuların üzerinde baskı yaratacak... buda hata yapmalarına sebep olacak...

yani asıl gerçek baskı galatasarayın degil fenerbahçenin üzerinde olacak...

gelelim galatasaraya galatasayın mükemmel bir kadrosu var... inişli çıkışlı bir seyir izlesede gs'nin son lig galibiyeti ve benfica'yı deplasmanda 2-0 maglup etmesi galatasarayın çıkışta oldugunu ve moralli bir şekilde maça çıkacagını gösteriyor...

galatasaray 8 yıllık süregelen fenerbahçe üstünlügünü kırmak istiyor.. ama galatasaray için beraberlikte güzel bir skor...

gs yenilsede yarıştan kopmayacak çünkü lidere yakın 6 puan fark açılacak...

ama fener yenilirse fark 10 puana çıkacak matematiksel olarak 11. sıraya düşmeside ihtimaller içinde...

bu fenerin üzerinde büyük bir baskı yaratacak buda galatasarayın işine gelir.. çünkü forvetde çok iyiler ayrıca şu ana kadar 22 golle en fazla gol atan takım...

ben çok güzel ve zevkli bir mücadele olacagını düşünüyorum...

benim gönlümden geçen skor:

fenerbahçe : 0 galatasaray 4
Önceki mesajları göster: