Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj18.11.2008, 13:31 (UTC)    
Mesaj konusu: Allah Rızası İçin Şu 2 soruyu cevaplayın.... ACİLL

Arkadaşlar İnkılap Dersinden şu soruları cevaplarmısınız:

1. Birinci Dünya Savaşı başladığında Osmanlı Mebusan Meclisinde vekil olarak görev yapmaktasınız.Savaş katılan devletlerin Osmanlı devleti ile ilgili tarihi hayallerini ve planlarını da dikkate aldığınızda Birinci Dünya savaşı'na girme konusunda neler söyleyebilirsiniz? Neden?

2. Amasya Genelgesi yayımlandığında gazetelerden birindeki manşet "Anadolu'da Milli Hükümet kurulacak" idi. Dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak böyle bir manşeti, Mustafa Kemal paşa, İstanbul Hükümeti ve Türk halkı açısından değerlendiriniz...

Arkadaşlar lütfen öğretmen çok sinirli Allah Rızası için....

Mesaj18.11.2008, 13:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

1. Birinci Dünya Savaşı başladığında Osmanlı Mebusan Meclisinde vekil olarak görev yapmaktasınız.Savaş katılan devletlerin Osmanlı devleti ile ilgili tarihi hayallerini ve planlarını da dikkate aldığınızda Birinci Dünya savaşı'na girme konusunda neler söyleyebilirsiniz? Neden

anlamadım Razz

2. Amasya Genelgesi yayımlandığında gazetelerden birindeki manşet "Anadolu'da Milli Hükümet kurulacak" idi. Dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak böyle bir manşeti, Mustafa Kemal paşa, İstanbul Hükümeti ve Türk halkı açısından değerlendiriniz

Razz bu sorular zor Razz
Mesaj18.11.2008, 13:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

işte bende anlamadım forumda paylaşım dedim belki bulan olur

Mesaj18.11.2008, 13:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

cevaplayan yokmu EYVAHHH : Ayvayı yedik desenize

HADİ YAA SADE BİR KİŞİMİ BAKTI? Ne OLUR..

Mesaj18.11.2008, 13:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

bu hocayı gördün zaman bs den htlmkodes slm var de biraz daha kolay sorsun diyo de Confused
Mesaj18.11.2008, 13:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

dalga geçme ya ben ciddiyim ne olur sen birilerine mesj atta bana yardım et bari...

Mesaj18.11.2008, 14:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

cvp layan yokmu

Mesaj18.11.2008, 14:09 (UTC)    
Mesaj konusu: al cevablar

1.birinci dünya savaşı sırasında osmanlıyı rusya amerika gibi devletlerin yanında savaşa sokturup kabedilen toprakları ve daha fazlasını aldırırdım
2:istanbul hükemeti direk bu olaya karşı çıkmıştır mustafa kemal atatürk türk halkı bildiginden sevinir türk halkıda umutsuzluktan oldugu üzgünlük sevince döner
Mesaj18.11.2008, 14:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

saol Allah razı olsun senden...

Mesaj18.11.2008, 21:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Mesaj19.11.2008, 05:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

1. Birinci Dünya Savaşı başladığında Osmanlı Mebusan Meclisinde vekil olarak görev yapmaktasınız.Savaş katılan devletlerin Osmanlı devleti ile ilgili tarihi hayallerini ve planlarını da dikkate aldığınızda Birinci Dünya savaşı'na girme konusunda neler söyleyebilirsiniz? Neden?

Kesinlikle girilmemeli diye düşünürdüm.
zaten Osmanlı Almanya hayranlığı yüzünden savaşa girdi vekaybetti.
Kemal Atatürk'te Osmanlı'Nın savaşa girmesini hiç desteklemedi zaten.
ülke sürekli toprak kaybediyor iç isyanlar,devlet düzeni bozulmuş,orduda disiplinsizlikmi dersin iltimasmı dersin
bu ülke bu durumda bir savaşı daha nasıl kaldırabilir ?
yapacağı tek bir savaş olmalı bu durumda kendi kurtuluş savaşı.
1. dünya savaşına katılmayan bir Osmanlı belki Kurtuluş savaşına daha az kayıpla girebilirdi.
Bence katılmaması gerekti ..

2. Amasya Genelgesi yayımlandığında gazetelerden birindeki manşet "Anadolu'da Milli Hükümet kurulacak" idi. Dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak böyle bir manşeti, Mustafa Kemal paşa, İstanbul Hükümeti ve Türk halkı açısından değerlendiriniz...

Amasya genelgesi ulusal egemenliğe dayanan,Türkiye Cumhuriyetinin temellerini oluşturan önemli bir dönüm noktasıdır.
Ve Türk tarihi kurtuluşu açısından önemi çok büyüktür.

- Bildiğiniz gibi bu antlaşmada İstanbl hüküneti sürekli diğerlerinde olduğu gibi sorun çıkartır
düşüncesi ile yok sayılmıştır.Yani bu genelgede İstanbul hükümetinin herhangi bir değeri yoktur.

- Atatürk için değerlendirirsek bu genelgeyi yayımlayan zaten Atatürk'tür.
yani Atatürürkün Türk kurtuluşu açısından çok büyük bir amacı olgunluğa erişiyor bu genelge ile.
Ayrıca Atatürk kendisine verilen yetkiyi yapabileceği en iyi şekilde yerine getirdi.

- Türk milleti için önemi zaten çok büyük
ülke perişan bir halde ülkenin her yanında işgalciler Türk halkına etmediğini bırakmıyor.
Bu genelgede halk milli kurtuluşa çağrılıyor.
mandaya ve himaye sistemine girelim diyen herkese karşı
içinde azda osla Kurtuluş çabası kıvıcımı olan halk bu dakikadan sonra
çetelerle vs. kurtuluş yolları aramaya başlıyor..

Ayrıca bu savaş kurtuluş savaşına zemin hazırlamıştır..

bu kadar yazabildim umarım işinize yarar . Wink
iyi eğlenceler.
Mesaj19.11.2008, 12:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bedava-Sitemin Aile Olduğunun Bir Örneği Razz
Ailemizde Bildiğiniz Gibi Çözemediğimiz Soruları Abi-Ablalarımıza Çözdürürüz.
Oda Yoksa Anne-Baba.
Buradada Aynı Olay Gerçekleşmiş

İyi Dersler Wink