Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj26.11.2008, 17:55 (UTC)    
Mesaj konusu: Formula 1'de tarihi değişim

Formula 1'de tarihi değişim
A.A. 26 Kasım 2008

Puanlama sisteminin kaldırılıp, madalya sistemine geçilecek Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda, en fazla altın madalyayı alan pilot, sezon şampiyonu olacak.

Formula 1 Başkanı Bernie Ecclestone, yaptığı açıklamada, 18 grand prix'den oluşan yarışın puanlama sisteminin değişmesi için Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu'na (FIA) teklif götürdüğünü belirterek, bu teklifin, FIA'nın gelecek ayki toplantısında kabul edileceğini iddia etti.

Ecclestone, yarış birincisinin 10, ikincisinin 8, üçüncüsünün de 6 puan aldığı mevcut sistemin kaldırılıp, yerine, dereceye giren ilk 3 pilota altın, gümüş ve bronz madalya verilmesini öngören bir teklif hazırladığını ifade etti.

Bu sisteme göre, en fazla altın madalya alan pilotun, o sezonun şampiyonu olacağını kaydeden Formula 1 Başkanı, “Bu sistem bu yıl uygulanmış olsaydı, 5 yarış kazanan Lewis Hamilton değil, 6 yarışı birinci bitiren Felipe Massa şampiyon olurdu” dedi.

“Teklifim kabul görecek. Tüm takımlar memnun. İnsanların bana 'bu duruma bir çare bul' demesinden bıkmıştım” diyen Ecclestone, yeni sistem ile topladığı puanlarla şampiyonluğu garantileyen pilotların, yarış kazanmak için çaba sarf etmemesinin önüne geçileceğini savundu.
Sezonun son yarışı Brezilya Grand Prix'sini 5. sırada bitirmesine karşın, genel klasmandaki puanı sayesinde sezon şampiyonu olmayı başaran Hamilton, Formula-1 tarihinin en genç şampiyonu olmuştu.

Ecclestone'un teklifi kabul edilirse, yeni sistem 2009 sezonunda uygulanacak.

Mesaj26.11.2008, 18:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler.
Mesaj27.11.2008, 12:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylasım Guzel..
Mesaj28.11.2008, 14:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben yazn formula yarışını izlerken gözüme bişey çarptı.Arabaları ülkelerin takımlarına boyamışlardı.Bunun nedeni motor sporlarına ilgiyi biraz daha artırmakmış.Arabaların içinde GALATASARAY da vardı Wink
Mesaj28.11.2008, 14:40 (UTC)    
Mesaj konusu:

gezginweb yazmış:
Ben yazn formula yarışını izlerken gözüme bişey çarptı.Arabaları ülkelerin takımlarına boyamışlardı.Bunun nedeni motor sporlarına ilgiyi biraz daha artırmakmış.Arabaların içinde GALATASARAY da vardı Wink

siz ne yapmaya çalışıyosunuz bak kavga çıkarıyosunuz ona göre
Mesaj29.11.2008, 14:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ben öyle bişeyin lmasını istememmiştim.Özür dilerim.Sadece bir gözlemimi size aktarmak istemiştim.
Önceki mesajları göster: