Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj06.01.2009, 12:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

[quote="cunobag"]
Alıntı:
yazarken yam yanlışı wardır ama

senin quote]
Burda da cümle büyük harfle başlamalı.
Yani bu kural çek senet gibi şeylerde ayrı yazılmaz bunun nedeni örneğin çekte ayrı yazdın adam arasına rakam sıkıştırır büyük rakamlar yazar o yüzden önlem amacıyla bu bir kuraldır.
Mesaj06.01.2009, 12:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

Parada nasıl yazacak araya Laughing

Neyse,ben kendi doğru bildiğimi yazdım arkadaşım Wink
Yazdıklarımı bir kez daha oku ve öyle değerlendir arkadaşım Wink
Mesaj06.01.2009, 12:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

cunobag yazmış:
Parada nasıl yazacak araya Laughing

Neyse,ben kendi doğru bildiğimi yazdım arkadaşım Wink
Yazdıklarımı bir kez daha oku ve öyle değerlendir arkadaşım Wink

Neyse tamam konuyu uzatmayayım sizde haklısınız ama ne yapalım
Mesaj06.01.2009, 12:35 (UTC)    
Mesaj konusu: Selamlar!...

Bakın itiraz eden arkadaşlar siz mi iyi bileceksiniz yoksa forumumuzun da yöneticisi olan ve Atatürkümüzün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin Edebiyat Öğretmeni olan Cüneyt Hocamız mı?
Mesaj06.01.2009, 12:39 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Selamlar!...

taprojeler yazmış:
Bakın itiraz eden arkadaşlar siz mi iyi bileceksiniz yoksa forumumuzun da yöneticisi olan ve Atatürkümüzün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin Edebiyat Öğretmeni olan Cüneyt Hocamız mı?

Başbakanın bile bilmediği şeyler vardır ben ben daha iyi biliyorum mu dedim !
Mesaj06.01.2009, 12:39 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Selamlar!...

taprojeler yazmış:

Yok öyle değil Razz
Tabii ki benim de yanlış bildiğim yerler vardır.
Ben sadece mantığımı yürütüyorum burada Razz
Yasalar mutlak belirleyicidr cumhuriyetle yönetilen ülkelerde.
Ama yasa koyucular da insandır ve hata yapabilerler.
Burada da bir hata yapmışlar ama bu büyük bir hatadır bana göre Wink

Sevgiler Razz
Mesaj06.01.2009, 13:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ohooo Parada bile hata yapılıyorsa bakalım bu yıl daha neler gorcez...Ama bence pek onemı yok para paradır Wink

Mesaj06.01.2009, 19:17 (UTC)    
Mesaj konusu: Cevap

Merkez Bankası: Hata yok, teamüllere uygun
1 Ocak 2009’da dolaşıma çıkarılan 200 Türk Liralık banknotta yer alan “İKİYÜZ” ibaresinin yazılışıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Merkez Bankası, parayla ilgili belgelerde ve kıymetli evrakta geçen sayıların bitişik yazıldığını ifade etti.
Açıklamada “Kıymetli evrak niteliğindeki banknotlarımızdan 15 Haziran 1939 tarihinde dolaşıma çıkarılan 2’nci Emisyon Grubu 500 Türk Lirası’ndaki “BEŞYÜZ” ibaresi bitişik yazılıdır.
Aynı şekilde, 24 Nisan 1946’da dolaşıma çıkarılan 3’ncü Emisyon Grubu 500 Türk Lirası’nda yer alan “BEŞYÜZ” ibaresi de bitişik yazılmıştır.
Dolayısıyla, 1 Ocak 2009 tarihinde dolaşıma çıkarılan 200 Türk Lirası’ndaki ”İKİYÜZ” ibaresinin bitişik yazılmış olması para ile ilgili belgelerdeki ve kıymetli evraktaki sayıların yazım kuralına ve 1939 yılından bu yana oluşan teamüllere uygun bulunmaktadır” denildi.
Öte yandan Türk Dil Kurumu da (TDK), yeni dolaşıma çıkarılan 200 TL’deki sayı adının “İKİYÜZ” biçiminde yazılmasının yanlış olmadığını bildirdi. Yapılan açıklamada, doğrudan doğruya ticari belgelere konu bir ödeme aracı olan paranın “sayı adının” bitişik yazılmasının yanlış olmayacağı kaydedildi.
Mesaj06.01.2009, 19:22 (UTC)    
Mesaj konusu: :)

Param olsada bende sorun etsem bu 200 lira olayını... Laughing
Mesaj06.01.2009, 20:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba

Paramızda böyle bir yazım yanlışı olduğundan kendimden utandım..Para ulusal bir değerdir..Yıllar önce para basılırken aynı hatalar yapılmışsa tekrar yapılmak zorunda değildir..Kimine göre değersiz bir şey olabilir..Ama ne olursan paramız bize özgü bir kavramdır..Bugün buna dikkat etmeyenler yarın birgün ülkeyi satarlar..Yanlışın büyüğü küçüğü olmaz..Örneğin:Bir hırsız iğne çalarsa altın da çalabilir.. Wink