Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj30.01.2009, 21:04 (UTC)    
Mesaj konusu: 87 ülkede Türkçe öğretiliyor

Ankara (AA)- Madagaskar'dan Maldiv Adaları'na, Fildişi Sahilleri'nden Japonya'ya kadar toplam 87 ülkenin ilk ve ortaöğretim kurumlarında, Türkçe öğretiliyor.
Devlet Bakanı Mehmet Aydın, CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız'ın soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların öğretim ihtiyacını karşılamak amacıyla, öğretim kurumlarında, ülkenin mevzuatına göre, Türkçe dersinin okutulduğunu belirtti.

Aydın, Türk nüfusunun yoğunluğuna ve talebe göre, 87 ülkede ilk ve ortaöğretim kurumlarında Türkçe'nin öğretildiğini bildirdi. Aydın'ın verdiği bilgiye göre, en az bir öğretim kurumlarında Türkçe'nin öğretildiği ülkeler şöyle:

''ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Burkina-Faso, Burma, Çad, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator Ginesi, Endonezya, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahilleri, Filipinler, Fransa, Gabon, Gana, Gine, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, Japonya, Kampoçya, Kamerun, Kanada, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kosova, Laos, Letonya, Liberya, Litvanya, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malavi, Maldiv Adaları, Malezya, Mali, Meksika, Moğalistan, Moldova, Moritanya, Mozambik, Nepal, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Papua Yeni Gine, Polonya, Romanya, Rusya, Senegal, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Sudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Togo, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, Ürdün, Vietnam ve Yemen.''

Aydın, 46 ülkede, talebe göre özel kurslarda Türkçe öğretildiğine, 9 ülkede de Türkçe öğretiminin yapıldığı üniversite bulunduğuna işaret etti.

Mesaj30.01.2009, 21:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

Türkiye Dışında da Türkçemizi Öğrenmek İsteyenlerin Olması Çok Güzel Birşey.Teşekkürler.
Mesaj30.01.2009, 21:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel Türkçemizi kendi insanlarımız bile artık doğru düzgün konuşamıyor. Umarım yabancı memleketdekiler güzel konuşur.
Mesaj30.01.2009, 21:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

thenk

Mesaj30.01.2009, 21:43 (UTC)    
Mesaj konusu: s.a

cok guzel bır ıs
Mesaj31.01.2009, 08:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

Gayet iyi bir rakam

Mesaj31.01.2009, 09:13 (UTC)    
Mesaj konusu:

Keşke Türkçe'miz de İngilizce Gibi Dünyanın Ortak Dili Olabilse Idea

Mesaj31.01.2009, 09:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

sanal-platform yazmış:
Keşke Türkçe'miz de İngilizce Gibi Dünyanın Ortak Dili Olabilse Idea

iNşAlLaH
Mesaj31.01.2009, 09:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

''ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Burkina-Faso, Burma, Çad, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator Ginesi, Endonezya, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahilleri, Filipinler, Fransa, Gabon, Gana, Gine, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, Japonya, Kampoçya, Kamerun, Kanada, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kosova, Laos, Letonya, Liberya, Litvanya, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malavi, Maldiv Adaları, Malezya, Mali, Meksika, Moğalistan, Moldova, Moritanya, Mozambik, Nepal, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Papua Yeni Gine, Polonya, Romanya, Rusya, Senegal, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Sudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Togo, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, Ürdün, Vietnam ve Yemen.''

Razz Razz

Bencede gayet iyi bir rakam..
Mesaj31.01.2009, 09:42 (UTC)    
Mesaj konusu: :

bence 87 yi geçgindir çünkü türkçe dünyada baya bir ülkede öğretiliyor Wink

SİZLER İÇİN RENKLİ BİR PLATFORM GENİŞ PORTAL WEBMASTER KADINCA VE HERŞEY BURADA
Mesaj31.01.2009, 09:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu Çok Güzel Bir Şey

Mesaj31.01.2009, 10:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaslar mynette okudum amerikalı birinn kehaneti şöyle herkes ingilizce rusça ögrenmeyi bıraksın geleceğin ülkesi Türkiye ve Japonya herkes Türkçe ve japonca ögrenmeye baslasın... yazıyodu Birde harita var Türkiyenn cevresi Türkiye ye katılmıs topraklar..... Wink
Mesaj31.01.2009, 10:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Süper bir paylaşım bunu öğrenmiş olduk

Mesaj31.01.2009, 10:51 (UTC)    
Mesaj konusu:

metalbozkurt yazmış:
Arkadaslar mynette okudum amerikalı birinn kehaneti şöyle herkes ingilizce rusça ögrenmeyi bıraksın geleceğin ülkesi Türkiye ve Japonya herkes Türkçe ve japonca ögrenmeye baslasın... yazıyodu Birde harita var Türkiyenn cevresi Türkiye ye katılmıs topraklar..... Wink

evet arkadaşım haberi bende okudum hatta diyor ki 21 yy sonlarına doğru abd-türkiye-çin veya japonya arasında bir savaş çıkabilirmiş.o haberde Türkiyenin ilerde de çok güçlü bir ülke olacağını yazıyordu.böyle başbakanımız ve TSK başımızda olduğu sürece hep güçlü kalmaya devam ederiz.
Mesaj31.01.2009, 13:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel brişey Wink