Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj13.06.2020, 19:59 (UTC)    
Mesaj konusu: Arama Türkçe Karakter Sorunu

Merhabalar,

Bir proje üzerinde çalışıyorum, ancak bir sorunla karşı karşıya kaldım. Şimdi ben html ile bir arama motoru yaptım ve sorunsuz çalışıyor. Tek sorunum arama kutusunda Türkçe karakter problemi olması. Güneş yazdığım zaman karakter problemi olduğu için güneş sonucunu malesef bulamıyor. Elimdeki tüm js kodlarını uft8 olarak güncelledim.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

İyi forumlar.
Mesaj13.06.2020, 22:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Şunu dene: <input> tagını ve butonu <form> tagının içini koy ve <form> tagına ise attribute olarak accept-charset değeri ekle. Örneğin;

Kod:
<form accept-charset="iso 8859-9">

// ARAMA MOTORU KODLARIN

</form>
Mesaj13.06.2020, 22:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

Fayda etmedi hocam. Sitede canlı örneği var bakmak isterseniz.
Mesaj13.06.2020, 22:44 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sorunu çağırdığın scriptlere charset="windows-1254" ekleyerek çözebileceğini sanmam )) Çünkü scriptin içinde Türkçe karakter yok zaten. Yani yazılan scriptin kendisinin Türkçe karakterleri desteklemesi gerekiyor. Ağır bir jQuery bilgisi gerektiriyor ki ben de jQuery bilmiyorum.

Benim kendi sitem için yazdığım kısa arama motoru kodu şöyle ve türkçe karakterleri destekliyor:

Kod:
<div>Siteiçi Arama</div><div><form accept-charset="iso 8859-9" onsubmit="Arama();return false" action=""><input type="search" placeholder="Ara" id="Search" value="">

<button class="icon">Ara</button>

</form></div>

<script>function Arama(){window.open("https://www.google.com.tr/search?q=site:gizliilimler.org+"+document.getElementById("Search").value.replace(/ /gi,"+"))</script>

gizliilimler.org yazan yeri sunephecocuk.tr.gg olarak değiştirerek deneyebilirsin.

gizliilimler.org / 4kitap.tr.gg / mehmetakifardic.tr.gg

En son gizliilimler tarafından 13.06.2020 23:52:18 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Mesaj14.06.2020, 07:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Artık kendi başıma halletmeye calisicam. Sitenizdeki reklamlara tıklayıp destek olalım size, bir çok destek oldunuz. Smile iyi forumlar.
Mesaj14.06.2020, 09:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Sana lazım olan aslında küçük bir javascript hilesi Smile Yani submit() olayını jQuery'nin yönetiminden kendi yönetimine alman. Kodlarını şu şekilde değiştir:

Kod:
<form accept-charset="UTF-8" onsubmit="return false" id="ARAMA">

<div class="tipue_search_group">
<input type="text" name="q" id="tipue_search_input" pattern=".{3,}" title="At least 3 characters" required=""><button type="button" onclick="Arama()" class="tipue_search_button"><div class="tipue_search_icon">
   ⚲</div></button>
</div>

</form>

<div id="tipue_search_content"></div>

<script>

function Arama(){document.getElementById("ARAMA").submit()}

$(document).ready(function() {
     $('#tipue_search_input').tipuesearch();
});
</script>

En son gizliilimler tarafından 14.06.2020 12:01:15 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj15.06.2020, 18:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kodlama bilginize hayran kaldım desem yeridir. İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Kod başarılı bir şekilde çalıştı.
Önceki mesajları göster: