Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj12.04.2011, 22:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

Katılım ve düşüncelerini belirtmek isteyen arkadaşlar için güncell....
Mesaj13.04.2011, 13:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Mesaj13.04.2011, 19:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

yanikcioglunetworks yazmış:
bence kader kavramı ikiye ayrılır:

Arrow kendimizin yazdığı

Arrow alın yazısı

...

Kaderi kendimiz yazmış olsaydık

kimse hayatından şikayetçi olmazdı heralde...

Mesaj13.04.2011, 20:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kader yoktur.
İnsanlar istediği herşeyi kendi elde edebilme yeteneğine sahip olduğu gibi kaybettikleri şeylerden ve başına gelen şeylerden kendisi sorumludur.

Mesaj13.04.2011, 20:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

bin907 yazmış:
Kader yoktur.
İnsanlar istediği herşeyi kendi elde edebilme yeteneğine sahip olduğu gibi kaybettikleri şeylerden ve başına gelen şeylerden kendisi sorumludur.

öz ve değişik bir yönden bahsetmişsin değerli üstadım...

Mesaj13.04.2011, 20:29 (UTC)    
Mesaj konusu:

gececi40 yazmış:
bin907 yazmış:
Kader yoktur.

öz ve değişik bir yönden bahsetmişsin değerli üstadım...

Doğa enerji üzerine kuruludur.Bizlerde bu enerjilerin bir parçasıyız.Bu yüzden her şeyi yapabilme yeteneği bizim enerjiyi nasıl kullandığımıza bağlıdır. Yapamadığımız ve başımıza gelenlerde yine enerjinin yanlış kullanılması olayıdır.
Bu söylediklerim daha fazla ayrıntısı ama benim görüşüm bu şekilde.
Teşekkür ederim.

Mesaj13.04.2011, 20:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

gececi40 yazmış:
yanikcioglunetworks yazmış:
bence kader kavramı ikiye ayrılır:

Arrow kendimizin yazdığı

Arrow alın yazısı

...

Kaderi kendimiz yazmış olsaydık

kimse hayatından şikayetçi olmazdı heralde...

ama insanlara bazen hayat seçim hakkı sunar ve insan birini seçer, sonra bu kendi seçtiğinden hoşnut olmaz ve şikayetçi olur, kendi kaderini kendi yazmış olur, ama sonuç olarak o bile alın yazısı yüzünden, o yüzden aslında kendi yazdığımız kader yok da diyebiliriz (=

siz haklısınız Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Eğlence merkezi için tıklayınız Flash animasyonlarımız için tıklayınız Banner Değişim Ağı için tıklayınız
ŞARKI ADI ARAMA MOTORU << DÜNYADA BİR İLK
Mesaj13.04.2011, 20:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

@bin907

@yanikcioglunetworks

konunun kavram akışına farklı yönlerden yorumlarda bulunduğunuz için

Teşekkürler...

Mesaj14.04.2011, 17:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

gececi40 yazmış:
@bin907

@yanikcioglunetworks

konunun kavram akışına farklı yönlerden yorumlarda bulunduğunuz için

Teşekkürler...
Mesaj15.04.2011, 08:57 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmeliyiz ki..Kader konusunda "biz yazıyoruz,biz belirliyoruz" vb. terimler kullanmak insanı kafirliğe götürebilir..Konultuğumuz her kelimeye dikkat etmemiz gerekir..

Allah-u Teala için zaman/mekan/ vb.. noksan sıfatlar bulunmaz..O nedenle bizim dünyada ne yapacağımız,ne yiyeceğimiz, ne içeceğimiz onun katında önceden olmuş ve bitmiştir..

İnsan kendi kaderini yazar diye bir tabir kullanmamız mümkün değildir..

Ancak insan kendi kaderini bilemez..Olası bir durumda da kaderimde ne varsa o olur diye de tembellik vb.. zafiyet de vermemelidir..Dua etmelidir..

Sorulara açığım..
Mesaj15.04.2011, 09:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kader Hiçbir Zaman Doğuştan Çizilmemiştir...
Herkes Kendi Kaderini Kendisi Çizer.Örneğin Bir Öğrencinin Derslerine
Çalışıp Geleceğini Düşünmesi Onun İlerideki kaderini Belirler..

Mesaj16.04.2011, 06:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

gokseen yazmış:
Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmeliyiz ki..Kader konusunda "biz yazıyoruz,biz belirliyoruz" vb. terimler kullanmak insanı kafirliğe götürebilir..Konultuğumuz her kelimeye dikkat etmemiz gerekir..

Allah-u Teala için zaman/mekan/ vb.. noksan sıfatlar bulunmaz..O nedenle bizim dünyada ne yapacağımız,ne yiyeceğimiz, ne içeceğimiz onun katında önceden olmuş ve bitmiştir..

Ancak insan kendi kaderini bilemez..Olası bir durumda da kaderimde ne varsa o olur diye de tembellik vb.. zafiyet de vermemelidir..Dua etmelidir..

Sorulara açığım..

Biraz kafa karıştırıcı bir yoruma değindin üstadım...

Yani senin tam olarak anlatmak istediğini anladım ama soru işaretleri kaldı...

kader diye birşey yokmu yani insan hayatta yaşadığı olumsuzluklar içinmi kaderimizde buda varmış diyor...

peki olumlu sonuçlar alındığında neden hiç kader terimini kullanmıyoruz...

Kader denilen terim bize olumsuzluklarımı yaşatıyor...

( Bu soruları Yorumlayarak Çözüme Kavuşturalım )

Mesaj16.04.2011, 15:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

bin907 yazmış:
Kader yoktur.

Çok yanlış bir düşünce olduğu kanaatindeyim.Mesela erkek yada kadın olmayı,anneni ve babanı, doğacağın memleketi, kardeşlerini sen seçmedin.Aslında insan çok aciz ve fakir bir yaratılmıştır.Allah'u Taala Bir nefeste iki defa canımızı bağışlarken herşeyin kendimizin yaptığını düşünmek çok basit düşer.Mesela Allah çok basit bir işi bize görev olarak verseydi emin olun kirpiklerimizi oynatma işini bile beceremezdik.Acaba kaç saniyede bir oynatacağım, vakti geldi mi yoksa geçti mi, gözüm ağrıdı iyisi mi şimdi bi kırpayım kirpiklerimi deseydik hayatı yaşayamazdık.Hele ki bırakın kalbimize kanın pompalanması gibi bir işi bize bırakmayı.

Kader bir ilahi sevktir.Kaderi inkar Alllah'ı inkardır.Bu sebeple lütfen ağzımızdan çıkanın bizi inkar edenler sınıfına koyup koymayacağından emin olduktan sonra konuşalım.İmanın şartlarından birinin de Kader'e iman olduğunu unutmayalım.Tabi ben Ateistim diyorsanız da saygı duyarım.Hoş ateis birini de çok kısa zaman zarfında diz çöktürebilirim ya neyse o ayrı konu.

Kader vardır ve bunu hayatımızın neredeyse her anında yaşarız.Tabi gören gözü olanlar için ...

İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar ve vaktini boşa ayıranlar ...
Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj16.04.2011, 16:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

55-toplist yazmış:
Kader Hiçbir Zaman Doğuştan Çizilmemiştir...
Herkes Kendi Kaderini Kendisi Çizer.Örneğin Bir Öğrencinin Derslerine
Çalışıp Geleceğini Düşünmesi Onun İlerideki kaderini Belirler..

Bahsettiğin şey sadece insanın cüzi ihtiyaridir.
İnsanın cüzi olan karar verme gücüdür.Hiç kimse kendi kaderini yazacak güce sahip değildir.Bu kelime küfür kokan bir kelimedir ve insanı haşa dinden çıkartmaya kafidir.Bu konu hakkında size bir paylaşımda bulunacağım arkadaşlar.Kaderi çok güzel anlatan bir video.İzleyip öğrenebilirsiniz KADER olgusunu.Hakikaten merak edenler sıkılmadan izlerse çok faydalanabilirler.9 Bölümden Oluşuyor.İsteyneler izlesin ve öğrensin derim ...

http://vimeo.com/3307043?ab
http://vimeo.com/3306664
http://vimeo.com/3295822
http://vimeo.com/3450482?ab
http://vimeo.com/3861883?ab
http://vimeo.com/5269072?ab
http://vimeo.com/5870142?ab
http://vimeo.com/6765514?ab
http://vimeo.com/7535912?ab

Necip Fazıl KISAKÜREK
Mesaj16.04.2011, 16:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

gececi40 yazmış:
gokseen yazmış:

Sorulara açığım..

Biraz kafa karıştırıcı bir yoruma değindin üstadım...

Yani senin tam olarak anlatmak istediğini anladım ama soru işaretleri kaldı...

kader diye birşey yokmu yani insan hayatta yaşadığı olumsuzluklar içinmi kaderimizde buda varmış diyor...

peki olumlu sonuçlar alındığında neden hiç kader terimini kullanmıyoruz...

Kader denilen terim bize olumsuzluklarımı yaşatıyor...

( Bu soruları Yorumlayarak Çözüme Kavuşturalım )

gokseen kardeşimin demek istediği tam olarak bu değil.Olumlu ve olumsuz diye kaderi ayırmak olmaz.Aslında olayı şöyle değerlendirebiliriz.İnsana Allah cüzi bir irade vermiştir.Biz zannederiz ki o küçücük irademizle herşeyi kendimiz yapıyoruz.Halbuki küçücük ve gözümüzle göremediğimiz bir mikrop bizi hasta edebiliyor veya öldürebiliyor.İşte bu acziyetimizi gözler önüne seriyor.O hastalık bizim kaderimizde olduğu için o hastalığı yaşıyoruz.Madem insanın elinde o zaman hastalanmayı kim seçer ki kaderinde.Biz sadece cüzi irademizle grip olan bir insanın yanında bulunup o mikrobu kapmamayı akıl edebiliriz.Ama kaderimizde o gribi yaşamak varsa tedbir alsak da o bizi bulacaktır.Evden biri gribe yakalanır dolayısı ile bize geçer vs. gibi.Aslında yaşadığımız her an kaderin bir parçasıdır.
Bazen çok çalışsak da bir sınavı kazanamayız.Soruları işaretlerken kaydırma yaparız, yada tam sınava giderken yoldaki kaza bizim geç kalmamıza vesile olur ve sınava yetişemeyiz.Bu gibi durumları hayatımızda çok kez yaşarız.Bir şeyleri planlamışken olmadık bir şey çıkar ve bizim planımız gerçekleşmez.Çünkü Allah'u Taala Enfal Suresi 30. ayette " Plan yapanların en hayırlısı Allah'tır " buyuruyor.

Kim ne derse desin insan kaderini yaşar ama Allah'ın çizmiş olduğu kaderi.Sadece insana cüzi bir irade verilmiştir.İnsan tercihlerde bulunandır.Kaderi yazan değildir.Allah'da insanın tercihlerini önceden bilir ve bu da insanın kaderidir ...

Necip Fazıl KISAKÜREK
Önceki mesajları göster: