Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj16.04.2011, 18:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

gececi40 yazmış:
gokseen yazmış:
Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmeliyiz ki..Kader konusunda "biz yazıyoruz,biz belirliyoruz" vb. terimler kullanmak insanı kafirliğe götürebilir..Konultuğumuz her kelimeye dikkat etmemiz gerekir..

Allah-u Teala için zaman/mekan/ vb.. noksan sıfatlar bulunmaz..O nedenle bizim dünyada ne yapacağımız,ne yiyeceğimiz, ne içeceğimiz onun katında önceden olmuş ve bitmiştir..

İnsan kendi kaderini yazar diye bir tabir kullanmamız mümkün değildir..

Ancak insan kendi kaderini bilemez..Olası bir durumda da kaderimde ne varsa o olur diye de tembellik vb.. zafiyet de vermemelidir..Dua etmelidir..

Sorulara açığım..

Biraz kafa karıştırıcı bir yoruma değindin üstadım...

Yani senin tam olarak anlatmak istediğini anladım ama soru işaretleri kaldı...

kader diye birşey yokmu yani insan hayatta yaşadığı olumsuzluklar içinmi kaderimizde buda varmış diyor...

peki olumlu sonuçlar alındığında neden hiç kader terimini kullanmıyoruz...

Kader denilen terim bize olumsuzluklarımı yaşatıyor...

( Bu soruları Yorumlayarak Çözüme Kavuşturalım )

Kader diye bir şey tabi ki var..İmanın şartlarından birisi de kadere imandır..Eğer biz kader yok dersek mazallah dinden çıkmış oluruz..Başta yaptığım ikazda da dediğim gibi bu konular hassas konular kelimelerimize dikkat etmek zorundayız..

Aslında dediğin gibi üstadım..Olumlu olaylar karşısında neden kader aklımıza gelmiyorda olumsuz olaylar karşısında aklımıza geliyor değil mi ?...Biraz düşünecek olursak olumsuz olaylar sonucunda kendimizi tatmin etmek maksadıyla böyle düşünüyor olabiliriz..Ancak bir mümin her zaman şükretmeli ve sabırlı olmalıdır..

islamkusagi arkadaşımında dediği gibi...Aslında sebebler aleminde yaşıyoruz..Eğer biz haşa -Allah bizim ne yapacağımızı bilmiyordu.Biz yapınca yazdı- dersek mazaallah dinden çıkmış oluruz..En başta da belirttiğim gibi biz Allah'ın bize yazmış olduğu kaderi yaşamaktayız..
Mesaj18.04.2011, 11:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ayrıca..Konuyu daha iyi anlayabilmek için..

http://www.cevaplar.org/index.php?content_view=3760&ctgr_id=139
Önceki mesajları göster: