Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj08.07.2009, 18:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

matematikcimm yazmış:
hep destek tam destek

Teşekkür ederim yorumun icin!!!!!

http://img169.imageshack.us/img169/155/turkceeriyorkucukpj9.jpg

Buradaki resimde Anlamlı Ama daha tam her şey belli degil..
Mesaj08.07.2009, 18:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

eminonu yazmış:
Ne olursa olsun Türkçemize sahip cıkmalıyız..
Bence cok guzel bir proje olur..Sonuna kadar destek cıkarım..Wink

Desteğin İcin ayrıca Teşekkür ederim.

21.yüzyıla girdiğimiz şu günlerde elimizdeki değerlerin en önemlilerinden biri olan Türkçe nin nasıl çürüdüğünü hepimiz görüyoruz.Görüyoruz ama bunun için bir şey yapıyor muyuz? Hayır.

Mustafa Kemal Atatürk ün 1 Kasım 1928 yılında Arapça yı kaldırıp yerine Latin harflerinden oluşan Türk Alfabesini getirdiğini biliyoruz.Bu devrim Türkiye nin gelişmesi ve dünyaya ayak uydurması adına yapılmış en büyük hareketlerden biridir.Burada düzeltmemiz gereken bir şey vardır.O da "alfabe" kelimesinin bile nasıl dilimizde yer bulduğudur.Alfabe alfa ve beta ile başlayan lisanı temsil eder.Bizim kullanmamız gereken ise "abece" dir.Çünkü bizim dilimiz a,b ve c harfleri ile başlıyor.

Günümüzde artık Türkçe öylesine yozlaşmış ki artık insanlar aralarında konuşurken "ok" "yes" gibi kavramları kendi dillerinde sanmaya başlamışlar.Bir ulusu kontrol altına almanın veya yok etmenin silah kuvveti hariç en etkili yolu kültürünü bozmaktır.Oktay Sinanoğlu bir kitabında batı uluslarının Türkiye deki oyunları arasında en önemlisinin Türkçe ye saldırı olduğunu belirtmiştir.Bu görüş kanımca yüzde yüz doğrudur.

Öyle bir hale geldik ki insanımız artık yabancı dille anlaşmayı övünç sanıyor.İnsanlar kurdukları cümlelerde bazen tamamen İngilizce kelimelerle bazen de Türkçe kelimeler arasına İngilizce serpiştirerek konuşmayı tercih ediyorlar.Bu durumdan da hiç rahatsız olmamaları nasıl bir durumda olduğumuzu gözler önüne seriyor.

Dilimizin kurallarını hiçe sayan konuşma tarzları sergileyen insanların yeri geldiğinde büyük milliyetçi oldukları gözlerden kaçmayan trajikomik bir durum.Kendileri ile çelişkiye düşen ama bunu onlara söylemedikçe asla farkına varamayan insanlar var. Türkçe yi basit ve sıradan bir dil gibi yorumlayan bu kişilerin kendilerini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak nitelemeleri açıkçası üzücü bir durum.

Türkiye Cumhuriyeti nin resmi dili Türkçe dir ve bu ülkede yaşayan insanların da kendi dillerini özenle korumaları gereklidir.Eminim ki bir çoğu anayasada yer alan bu maddenin kaldırılmasından rahatsız duymayacaklardır.Böyle düşünmemin sebebi ise Türkçe yi kullanış biçimlerinden başka bir şey değildir.

Türkçe kullanımında yapılan hataların en başlıcaları bağlaçların yanlış kullanımıdır."de" "ki" bağlaç ve ekleri bilhassa en yanlış kullanılanlardır.Bir diğer olumsuzluk da İngilizce kelimeleri cümlelerinin arasına serpiştirmektir."yes geliyorum" veya "ok" gibi artık kendi dilimizde bir kelime olduklarına bile inanmak üzere olduğumuz bu tür kullanımlarla sıkça karşılaşmaktayız.Bir diğer karşılaştığımız şey de kelimeleri değiştirerek kullanımdır.Sonu z ile biten kelimeleri s ile kullanmak,ı veya i harfleri yerine 1 sayısını koymak,v yerine w kullanmak gibi.

Bu tür kullanımlarda kişinin savunması ise kurduğu cümle kadar komik ve düşündürücüdür:

"Öyle alıştım"

Aslında bu konu hakkında konuşacak pek çok şey vardır fakat konunun aslı "Türkçe nin yok oluyor olmasıdır".Atatürk ün "Ne mutlu Türküm diyene" sözü eksik biliniyor.Doğrusu "Türk demek Türkçe demektir ne mutlu Türküm diyene" dir.
Mesaj09.07.2009, 08:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

Destek Veren sadece Bu kadar kişimi Herkesin Desteğini bekliyoruz...
Mesaj09.07.2009, 08:30 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bende Destek Veriyorum.
Mesaj09.07.2009, 08:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Tam Destek.Destekliyorum..

Siteinin Yeni Sahibi PortableMedia.Tr.Gg
Mesaj09.07.2009, 08:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Herkesin Desteği icin Teşekkür ederim Destek verenlerin Linki sitemize eklenecen özel sayfa ile Herkese Tanıtılcak Bu proje Tutması dileğiyle işallah Herkesin Desteğinizi bekliyoruz Reklam icin degil !!

Güzel Türkcemiz icin
Mesaj09.07.2009, 08:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

kalpsiz-web yazmış:
Tam Destek.Destekliyorum..

Teşekkür ederim Desteğiniz icin.
Mesaj09.07.2009, 08:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

iiii ama bizim kürtçe ne olacak Sad Sad Sad Sad Sad
Mesaj09.07.2009, 08:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba değerli arkadaşlar;

susmayin yazmış:
iiii ama bizim kürtçe ne olacak Sad Sad Sad Sad Sad

Herkes kendi Diline Kendi Kültürüne Kardeşlikiçerisinde sahip olacak.Very Happy

Tüm Bedava-Site(m)'e iyi günler diliyorum...
Mesaj09.07.2009, 08:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

mesala nasıl isteyecez
Mesaj09.07.2009, 08:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba değerli arkadaşlar;

susmayin yazmış:
mesala nasıl isteyecez

Mesela nasıl ingilizceye Saygı duyuyorsak Kürtçeyede Türkçeye Lazcayada Saygı duyacağız. Bunu sen değil üstlerin isteyecek.

Tüm Bedava-Site(m)'e iyi günler diliyorum...
Mesaj09.07.2009, 08:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

susmayin yazmış:
mesala nasıl isteyecez

Lütfen Başlığı Kirletmeyin Biz buraya Türkcemiz icin açtık !!!
Mesaj20.07.2009, 11:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

Wink
Mesaj20.07.2009, 12:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

Desteklerin bitmemesi lazım diye düşünüyorum.... Koskoca bir bs olarak. bu kadarmı Destek var Ne diyimki Eskiden net-tr'de böyle bir proje yapmış ve tutmamıştı ve bizde zamankop şimdiki haliyle htlmkodes olarak Bu projeyi büyütmek istiyoruz. lütfen Destekleriniz cok önemli
Mesaj20.07.2009, 12:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

Facebook Grubu açmayı düşündünüz mü?!

Önceki mesajları göster: