Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj05.12.2009, 12:04 (UTC)    
Mesaj konusu: Dünya Kupası Ne Toplar Gördü !

Bugüne kadar hiç dikkat edilmeyen bir detaya tanıklık etti FIFA Dünya Kupası... O detay, takımların kaderini belirleyen, taraftarların "Maç 90 dakika, top yuvarlak" ümidini bağladığı 'meşin yuvarlak'tı.

FIFA Dünya Kupası, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)'nın malum olduğu üzere 4 senede bir düzenlenen futbol organizasyonu. İlk defa 1930 yılında başlayan FIFA Dünya Kupası karşılaşmaları, o tarihten bugüne dek, yalnızca 1942 ve 1946 yılında II. Dünya Savaşı nedeniyle sekteye uğradı.

KUPANIN İLGİNÇ ÖYKÜSÜ

Yıllardır heyecanla beklenen kupa için, dünya üzerinde 200 kadar milli takım 2 yıl boyunca nefes kesen mücadele örnekleri sergilerler. Şüphesiz bu takımlardan en başarılı olanı, kupayı 5 kez evine götürme becerisine sahip Brezilya!

Kupa ilk düzenlendiği 1930 yılında bu tunuvayı organize eden dönemin FIFA başkanı Fransız Jules Rimet'in onuruna onun adıyla anıldı. Bugünkü FIFA Dünya Kupası'nın da başlangıcı kabul edilen Jules Rimet Kupası'nda şampiyon takım kupayı 4 seneliğine alıyor ve bir sonraki kupanın şampiyonuna kupayı devrediyordu.

Kupaya ait en ilginç anı ise, İngiltere’deki 1966 Dünya Kupası finalleri öncesi sergilenirken çalınması oldu. Dünyayı şaşırtan bu hırsızlık olayını ise 'Pickles' adlı bir köpek çöp karıştırması sırasında çözdü. Kupa kendisine atfedilen değer inat, bir konteynırım içinden çıktı.

FIFA Dünya Kupası'nı ebediyen alma hakkı, bir takımın finallerden 3 kez başarıyla çıkması kuralına bağlandı. Bugüne kadar bu kuralı başarıyla yerine getiren tek takım ise Brezilya oldu.

FIFA Dünya Kupası'na hırsızların ilgisi yalnızca 1966 yılıyla sınırlı kalmadı ve Brezilya'da bulunduğu dönemde 2 kez daha müzeden dışarıya çıktı. 3 hırsılık olayı, Brezilya ve FIFA'nın ortak kararı sonucu kopyalanması ile noktalandı.

İkinci kupanın tasarımı, 1974 yılında FIFA tarafından 53 tasarım arasından seçilerek hayat buldu. Kupanın tasarımına İtalyan heykeltıraş Silvio Gazazniga adını yazdırdı. Bu tasarım hala günümüzde kullanılan FIFA Dünya Kupası ismini taşıyarak, bunca heyecana mazhar oluyor. Kupa, nam-ı diğer sanat eseri, saf altından yapılıyor. Bakalit kaplı alt tabanı ile 4 kilo 970 gram ağırlığında olan kupa, 36 santimetre uzunluğunda.

HİÇ GÖRMEDİĞİMİZ KAHRAMAN: MEŞİN YUVARLAK!

1930'dan bu yana devam eden 79 yıllık serüven, binlerce futbolcu, yüzlerce yönetici ve antrenör ve bir o kadar takım gördü. Ancak bugüne kadar hiç dikkat edilmeyen bir detaya daha tanıklık etti FIFA Dünya Kupası... O detay, takımların kaderini belirleyen, taraftarların "Maç 90 dakika, top yuvarlak" ümidini bağladığı 'meşin yuvarlak'tı.

Zaman içinde topların gelişen ve değişen nitelikleri, oyuncuların sergilediği futbola da yansıdı. Her değişik pozisyon ile yürekler ağıza gelirken, seyirci bir tek şeyi görmeyi istedi: "Goooooooooooollllll!"

İşte o unutulmaz anların, hiç dikkat etmediğimiz kahramanları olan FIFA Dünya Kupası resmi toplarının tarihine uzanan fotoğraf galerisi!

Kaynak: http://www.ekotrent.com/haber/20091130/Dunya-Kupasi-ne-toplar-gordu.php
Mesaj05.12.2009, 12:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

Gerçekten güzel paylaşım vaybe toplara bak bende başlığa girerken başka bi anlam sanmıştım Mr. Green teşekkürler..
Mesaj05.12.2009, 12:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

cengizhanayaz yazmış:
Gerçekten güzel paylaşım vaybe toplara bak bende başlığa girerken başka bi anlam sanmıştım Mr. Green teşekkürler..

Evet Aynen Bende Başka bir şey Sandım Ama Toplar Cok kötü Eskileri Yıllar Geçtikce Ne güzeller Ortaya cıkmış
Mesaj05.12.2009, 12:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu toplar topraktanmı yapılmış Very Happy
Mesaj05.12.2009, 13:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

Eski Toplar Plastik Toplardan Bile Kötüymüş.. Razz
Mesaj05.12.2009, 13:53 (UTC)    
Mesaj konusu:

Beckhamın Tanıttıgını sormuştum 150 tl demişlerdi.
Mesaj05.12.2009, 14:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel Toplar Var Gerçekten Dikişli Dikişli Toplar felan Smile
Mesaj05.12.2009, 14:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba ;

Buda 2012 GÜNEY AFRİKA'Da Kullanılacak Futbol Top'u Wink

Önceki mesajları göster: