Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj23.10.2011, 13:52 (UTC)    
Mesaj konusu: Van'da 7.2 şiddetinde deprem

Van'da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kent merkezinde çok sayıda bina çöktü, vatandaşlar enkaz altında kaldı, ölü ve yaralılar var...

BİNALAR YIKILDI, ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR
Depremin merkez üssü Tabanlı köyü ve çevre köylerle, kent merkezinde birçok bina yıkıldı. Çatıları ve bacaları yıkılan, duvarları çatlayan birçok bina hasar gördü.

EN RİSKLİ DEPREM BÖLGELERİ

Kazım Karabekir Caddesi’nde ve Cumhuriyet Caddesi’nde yıkılan binaların enkazında kalanları kurtarmak için ekipler çalışma başlattı. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki vatandaşları kurtarmaya çalışıyor.

Bu arada, depremin büyüklüğü, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nde 7.0 olarak ölçüldü. Merkez üssü ise Van ile Muradiye arasında Erçek Gölü'nün kuzeyinde Akçift köyü olarak tespit edildi. Amerikan Jeoloji Enstitüsü'nden gelen bilgiye göre ise depremin büyüklüğü 7.3.

Son gelen bilgilere göre, Van'da telefonların ve elektriğin kesildiği söyleniyor.

İKİ DEPREM DAHA MEYDANA GELDİ
Kandilli Rasathanesi, Van Tabanlı köyündeki 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından Ilıkaynak ve Gedikbulak köyleri merkezli iki deprem daha ölçüldüğünü bildirdi.

Kandilli Rasathanesi'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Merkeze bağlı Ilıkkaynak köyünde saat 13.48'de 5.4, merkeze bağlı Gedikbulak köyünde ise saat 13.56 itibariyle 5.5 büyüklüğünde iki deprem daha ölçüldü.

ÇEVRE KENTLERDE DE HİSSEDİLDİ

Van'da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 7.2 büyüklüğünde deprem Diyarbakır, Batman, Şırnak, Muş, Erzurum, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin ile Irak'ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi.

Depremi fark eden Erzurumlular koşarak kapalı alanları terk etti. Şiddetli bir şekilde sarsıntı yaşadıklarını belirten vatandaşlar, "Çok büyük bir şekilde sarsıntı oldu. Korktuk. Kendimizi dışarı attık" dediler.

Iğdır Valisi Amir Çiçek AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'daki depremin Iğdır'da da hissedildiğini belirterek, köylerde ve şehir merkezinde araştırmaların devam ettiğini söyledi. Çiçek, ''İlk belirlemelerimize göre can ve mal kaybı olmadı. Biz yine de her konuyu araştırıyoruz'' dedi.

Kars Valisi Ahmet Kara da Van'daki depremin Kars'ın Sarıkamış ilçesinde hissedildiğini ifade ederek, ''Zarar ziyanımız yok. Deprem Sarıkamış ilçemizde hissedildi. Ben de şu an ilçede Sarıkamış Kaymakamımız ile gerekli incelemeyi yapıyoruz'' diye konuştu.

Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de, şu ana kadar kendisine ulaşan olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, ''İnşallah depremin merkezi olan Van bölgesinde de önemli bir sorun olmamıştır'' dedi.

Horasan Kaymakamı Emre Çınar, sarsıntı nedeniyle vatandaşların evden sokaklara çıktığını anlatarak, ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Hınıs Kaymakamı Hakan Özarslan ise merkezi Van olan depremin Hınıs ve Karayazı'da da hissedildiğini belirtti. Özarslan, ''Depremi 10-15 saniye hissettik. Şuanda bize ulaşan bir olumsuzluk yok. Arkadaşlarımız sahada araştırma yapıyor. Karayazı'da herhangi bir sıkıntı yok. Köylerde araştırmaları başlattık. Hastanelere de intikal eden bir durum yok. İlçe merkezinde de olumsuz bir durum yok'' diye konuştu.

Bu arada Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Erzurum'dan 30 kişilik arama kurtarma ekibi ile sağlık ekiplerinin Van'a doğru yola çıkarıldığını söyledi. Vali Öztürk, ayrıca ikinci ekibin hazırlandığını, havalimanında ise hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.

YAKLAŞIK 200 KİŞİ HASTANEDE
Van'daki deprem nedeniyle yaralanan yaklaşık 200 kişi, hastaneye getirildi. Depremde yıkılan bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan yaklaşık 200 kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapılıyor. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor.

Enkazdan çıkarılan ve henüz sayıları tespit edilemeyen diğer yaralılar ise askeri ve sivil ambulanslarla çevre illere sevk ediliyor.

İl merkezinde jandarma ile çevik kuvvet ekipleri, yıkılan binalara vatandaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN VAN'A GİDİYOR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan depremim yaşandığı bölgeye gidiyor... Erdoğan İstanbul'da sürdürdüğü bütün programlarını iptal ederek Van'a hareket etti. Bakan Beşir Atalay'da tüm kurumların alarma geçirildiğini ve Van'da toplanacağını açıkladı.

Uzmanlar depremin bu kadar geniş bir alanda hissedilmesinin nedeninin sığ bir deprem olmasından kaynaklandığını belirtti...

ABD'YE GÖRE DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7.6
ABD Jeolojik Araştırmalar Maerkezi, depremin büyüklüğünün 7.6 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

KIZILAY: BÖLGEYE ULAŞMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ
Halkın sokaklara dökülmesi bölgeye yardım ulaştırılmasını zorlaştırıyor. Kızılay yollar tıkalı olduğu için bölgeye ulaşmakta zorluk çektiklerini açıkladı.

Erciş Belediye Başkanı: 1 tane hastanemiz var, ambulans yok. Çok sayıda ölü var, yardım istiyoruz!

GÖÇÜK ALTINDAN YARDIM MESAJI
Erciş ilçesinde bir kafe'de meydana gelen göçükte 3 polis memurunun göçük altında kaldığı ve polislerin bulundukları yerden tanıdıklarına mesaj atarak yardım istediği öğrenildi.

"ÇÖKEN BİR EV GÖRDÜM"
Van'da depremi yaşayan vatandaşlardan Cengiz Çakır, CNN Türk'e bağlanarak, olay sırasında Van Merkez'de olduğunu ve herkesin panik halinde sağa sola koşuştuğuu söyledi. Çakır, "Ben merkezdeydim. Bir anda millet koşmaya başladı. Valiliğin önünde çöken bir ev gördüm. Ambulanslar sürekli sirenler çalıyordu. Tahmin ediyorum yaralıları taşıyorlardı" dedi.

VAN'DA 17 ARTÇI DEPREM YAŞANDI
Van'da büyük yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından, en büyüğü 5.5 olmak üzere 17 artçı deprem daha gerçekleşti.

Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada Tavanlı merkezli saat 13.41'de gerçekleşen ana depremin ardından Van ve civarında 17 artçı deprem oldu.

Özellikle Van Erçiş'de yıkıma neden olan depremin artçıların büyüklüklerin 2.9-5.5 arasında değiştiğini ifade eden Rasathane yetkilileri, birde Marmara Bölgesi'nde Yalova yakınlarında 2.7 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti.

ERCİŞ BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK SAYIDA ÖLÜ VAR
Canlı yayına bağlanan Van Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu bölgedeki feci durumu acı sözlerle anlattı.

Arapoğlu, 'Anlatılacak gibi değil. Korkunç bir sarsıntı oldu. Çok sayıda ölü var. Araç gereç ulaşılmıyor. Çok acil yardım istiyoruz. Sağlık ekibi istiyoruz, kurtarma ekibi istiyoruz.' dedi.
kaynak:Mynet Haber
Mesaj23.10.2011, 13:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

Allah yar ve yardımcıları olsun Neutral