Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj09.09.2007, 15:44 (UTC)    
Mesaj konusu: ETKİLEYİCİ BİR WEB SİTESİ NASIL OLMALI

Normalde bizler bir web sitesini ürünler, hizmetler, organizasyonlar vb. hakkında ziyaretçilere bilgi vermek için tasarlarız. Ürünlerinizin ya da sunduğunuz hizmetlerin ciddi bir güven havası oluşturabilmesi için web siteniz iyi tasarıma sahip olmalı, özellikle de içerik sade ve kolay okunabilir olmalıdır.

Bugünlerde milyonlarca web sitesi var ve eminim ki çoğunun da tasarım tarzı diğerinden farklı değildir, aynı tipte görünürler. Web sitenizin tasarımının insanların unutmayacağı ve hafızalarında iz bırakan etkileyici bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. İnsanlar sizin sunduğunuz hizmetleri kullanmak istediği zaman bunu da kolaylıkla gerçekleştirebilmelidir.

İşte size etkileyici web tasarımı için bazı ipuçları:

Yüklenme süresi: Bu süre bir sayfa için 15 saniyeyi geçmemelidir. Eğer web sayfanız bundan daha uzun bir sürede yükleniyorsa çok yavaşsınız demektir. Böylece ziyaretçileriniz başka web sitelerine yönelirler, çünkü kimse beklemek istemez. Dreamweaver kullanıcıları yükleme zamanını kontrol etmek için bu programdaki ilgili özelliği kullanabilirler. Yahut da, www.alexa.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

Tablolar: Web sitenizin içeriğine uygun bir taslak hazırlayın. Bu durumda tablo kullanabilirsiniz. Tablolar HTML kodları ile oluştuğundan çok hızlı yüklenirler. Tabloları istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz; menüler, anasayfa.. vs.

Resimler: Resimler web sitenizi iyi gösterebilir ama içeriğinizle örtüşmelidir. Ayrıca unutmamanız gereken önemli bir nokta da, resimlerin çok olması durumunda sayfanın yüklenmesinin uzun süreceğidir. Öyleyse, çok resim kullanmamalısınız, çoklu resimlerde ise, önce küçük boyutlarda olanını vererek büyüğüne link yolu ile ulaşılmasını sağlamak çok akıllıca olacaktır.

Bilgi veya İçerik: Sunduğunuz bilgilerin sade ve kolayca anlaşılabilir olduğundan emin olmalısınız. Yazıları paragraflar veya bölümler halinde ayırın. Sayfanızı sakın çok uzun yazılarla boğmayın. Eğer içeriğiniz gerçekten çok uzunsa, bu durumda 2, 3 sayfaya bölmeniz yerinde olacaktır. İnsanların uzun yazıları monitör ekranında okumayacaklarını aklınızda bulundurun, sadece göz atarlar geçerler.

Link: Linklerinizi anlaşılması kolay bir şekilde düzenleyin. Her sayfadan web sitenizin diğer sayfalarına gidilebilen bir menünün olması şarttır. Ziyaretçilerinize GERİ DÖN gibi butonlara tıklattırma işkencesi yapmayın. Ayrıca en alt kısma "Sayfanın Başına Dön" gibi bir link vermeniz yararlı olur. Bunun dışında sayfanızdaki linklerinizde sakın kırık çıkık olmasın.

Logo: Web sitenizi tasarladınız diyelim. Logonuz hatırlanması kolay olmalı, sayfayı açınca göze çarpmalıdır. Çünkü logo sizin kimliğiniz demektir.

Arka plan ve Yazılar İçin Renk Seçimi: İyi bir arka plan sadece beyaz sayfa demek değildir, uygun olan diğer renkler de kullanılmalıdır. Hem yazı, hem de arka plan renklerinin seçimi dikkat ister, gözleri yorucu, okumayı zorlaştırıcı olmamalıdır. Mesela eski zamanlarda bu konuya çok dikkat ediyorlardı, sayfalar ahar ismi verilen işleme tabi tutulduktan sonra yazılıyordu. Eskiden yazılan eserlere dikkat ettiğinizde bu farkı görebilirsiniz. Web sitenizde de ahar yapın demiyoruz ama, en azından kullandığınız renkler gözü yormasın ve kolay okunabilir olsun.

Toplu Katılım: İnsanlar eğer web sitenize kendilerinden bir şeyler ekleyebiliyorlarsa bundan çok hoşlanacaklardır. Bir yazıya yorum eklemek, bir yazıya not vermek, ziyaretçi defteri vs.

İşi basit tutun: Web sitenizde gelişmiş bir uygulama kullanmanız pek sağlıklı değildir. İnanın bana, insanların çoğu bu tür şeylere karşı duyarsızdırlar. Siz sadece sitenizi kolay anlaşılabilir yapın ve dinamik içerik kullanın. Kullandığınız dil sade ve yalın olsun.

Site Haritası, Bize Ulaşın: Bu iki unsuru göz ardı etmeyin. Site Haritası kayboldukları ve arama motorundan istediklerini elde edemedikleri zaman, ziyaretçilerin sayfaları bulmalarına yardımcı olur. Bize Ulaşın sayfasına gelince; insanlar herhangi bir öneride bulunmak veya bir konuyu aktarmak için size kolayca ulaşabilmelidirler. E-maillerinizi ulu orta yazmak sizi tedirgin ediyorsa, sayfanıza bir iletişim formu koyabilirsiniz.

CSS’leri Kullanın: Web sitenizi CSS kullanarak tasarlamak web sitenizin olduğundan daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.

Flash: Web sitenizi alımlı çalımlı yapmak istiyorsunuz, iyi güzel, ama dikkatli olmanız gerekiyor. Arama motorları Flash içeriklerden pek hazzetmezler ve ayrıca flash’lar yüklenmeleri uzun sürüyor ise işkence haline gelirler. Bununla birlikte, Flash kullanmak istiyorsanız, HTML tasarım içinde kullanın ve hızlı yüklendiğinden emin olun. Bütünüyle Flash olan bir site yapmışsanız bile dinamik olmasını tercih etmenizde fayda var.

Ücretsiz Hizmetler: Paralı veya ücretsiz üyelik karşılığı bir içerik sunuyor iseniz bile ziyaretçilerinize ücretsiz imkânlar vermeniz sizin yararınıza olacaktır. En azından siteniz hakkında bir fikir edinebilsin. Yoksa amacını bilmediği siteye kim üye olmak ister ki?

Yetinmeyin: Sadece bunlarla yetinmeniz mümkün değil elbette. Yeni arayışlar, yeni fikirler, yeni tasarımlar sonucunda ziyaretçilerinizi müthiş etkileyecek olan gün mutlaka gelecektir
.

KAYNAK: www.heyoo.tr.gg
Mesaj09.09.2007, 16:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

etkiliyici bir web sitesi kesinlikle tr.gg ile yapılmamalı bir çok program var programla yapmak varken neden tr.gg ile yapalımki etkileyici bir site yapmak istesek dğil mi ?
Mesaj10.09.2007, 21:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Evet. Ama unutmayin, tr.gg nin iceriginde HERSEYI degistirebilirsiniz bilginiz varsa. Bu durumda bedava olmasi bir cekici yan olabilir.
Mesaj10.09.2007, 21:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

selin yazmış:
Evet. Ama unutmayin, tr.gg nin iceriginde HERSEYI degistirebilirsiniz bilginiz varsa. Bu durumda bedava olmasi bir cekici yan olabilir.

bak işte bu doğru
Mesaj11.09.2007, 12:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

selin yazmış:

Açık konuşmak gerekirse. İstediğin kadar bişey bil bazı şeyleri özgürce değiştiremiyorsun. Özgürlük kısıtlı. Çok iyi bir site yapamazsın. Buradan en fazla amatör bir site yapabilirsin.

Forumdaki konuların başlığını sonradan değiştiremiyorum.
Ziyaretiçi defteri ve yorumlar üzerinde oynama yapamıyorum.
Şifreyi unutuan kullanıcımı silmek zorunda kalıyorum.
Galeride Sayfalama yapamıyorum.
İstediğim Formattaki dosyaları 1 GB lik Alanımı kullanıp atamıyorum. Hergün Upload ettiğim yerdeki dosyalarım ne zaman silinecek korkusu ile yaşıyorum.
Asp ve Php nin Birwebmaster için gerekli kodlarını kullanamıyorum. Bu gerekli kodların yüzde birini bize sunuyorsunuz.
Alt sayfa oluştururken yandaki menüde görünmemesini sağlayamıyoruz.
Anasayfada Logo kısmına Swf formatında animasyon koyamıyoruz.
Galeirye kullanıcı dışardan resim upload edemiyor.
Ve daha birçok şey var...
Mesaj11.09.2007, 12:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

sncompany yazmış:

dediğin bi çok söze katılıyorum ama...
Anasayfada Logo kısmına Swf formatında animasyon koyamıyoruz. konusunda yanılıyorsun
Mesaj11.09.2007, 13:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

Forumdaki konuların başlığını sonradan değiştiremiyorum.
Ziyaretiçi defteri ve yorumlar üzerinde oynama yapamıyorum.
Şifreyi unutuan kullanıcımı silmek zorunda kalıyorum.
Galeride Sayfalama yapamıyorum.
İstediğim Formattaki dosyaları 1 GB lik Alanımı kullanıp atamıyorum. Hergün Upload ettiğim yerdeki dosyalarım ne zaman silinecek korkusu ile yaşıyorum.
Asp ve Php nin Birwebmaster için gerekli kodlarını kullanamıyorum. Bu gerekli kodların yüzde birini bize sunuyorsunuz.
Alt sayfa oluştururken yandaki menüde görünmemesini sağlayamıyoruz.
Galeirye kullanıcı dışardan resim upload edemiyor.

AYNEN ABİ

BEN KENDİM FLASH ANİMASYON YAPIYOM AMA EKLİYEMEDİKTENSONRA HİÇ Bİ HALTA YARAMAZ BEN EKLENİR SANMIŞTIM ONUN İÇİN SİTEMİN ADI flash-ounlar.tr.gg

kızmaya başladım Evil or Very Mad
Mesaj11.09.2007, 13:12 (UTC)    
Mesaj konusu:

çok fazla beklentisi olan arkadaşlar html kodlarını öğrenip hosting alabilirler.
şuan amatör websitesi istiyen arkadaşlar için en uygunu budur
ama şuanlık dedim:)
Mesaj11.09.2007, 16:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

Anasayfada LOGO kısmına Swf formatında animasyon koyamıyoruz. Yapabiliyorsan burda anlatırmısın. "Kanzuk Web Desing" yazan logonun yerine yani "header.jpg" olan resminin yerine bana swf koyabilirmisin.

şuan amatör websitesi istiyen arkadaşlar için en uygunu budur demişsin. Evet bende bunun aksini söylemedim. Amatör siteden fazlası buradan çıkmaz. Büyük beklentisi olanlar buluşmasın.

Bu arada dışarı sitelere yönlendirme yapmak yasak diye biliyorum. Modlara bu hak tanınıyormu? Tanınmıyorsa diğer kullanıcılarımıza kötü örnek olma.
Mesaj11.09.2007, 17:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

sncompany yazmış:
Anasayfada LOGO kısmına Swf formatında animasyon koyamıyoruz. Yapabiliyorsan burda anlatırmısın. "Kanzuk Web Desing" yazan logonun yerine yani "header.jpg" olan resminin yerine bana swf koyabilirmisin.

şuan amatör websitesi istiyen arkadaşlar için en uygunu budur demişsin. Evet bende bunun aksini söylemedim. Amatör siteden fazlası buradan çıkmaz. Büyük beklentisi olanlar buluşmasın.

Bu arada dışarı sitelere yönlendirme yapmak yasak diye biliyorum. Modlara bu hak tanınıyormu? Tanınmıyorsa diğer kullanıcılarımıza kötü örnek olma.

ben sitemin reklamını hiç bu forumda yaptımmı?
yapmadığıma göre sorun yok!
Mesaj11.09.2007, 17:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

bana yayınlamak istediğin swf bannerinin url adresini ver yapayım
Mesaj11.09.2007, 19:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bir Mod olarak yanlış hareket yapıyorsun. Sitenin reklamını yapmakla yönlendirme yapacağın anlamına gelmez. benim için No problem. Ama diğerleride yapmaya başlayacak. Selin görse eminim seni uyarır.

LOGO içinde sen nasıl yapılacağını anlat yeter. Kafandan bir swf koysanda olur. Anlarım merak etme tabi yapılıyorsa. Sen soruyu iyi anladın dimi.
Mesaj11.09.2007, 19:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

sncompany yazmış:
Bir Mod olarak yanlış hareket yapıyorsun. Sitenin reklamını yapmakla yönlendirme yapacağın anlamına gelmez. benim için No problem. Ama diğerleride yapmaya başlayacak. Selin görse eminim seni uyarır.

LOGO içinde sen nasıl yapılacağını anlat yeter. Kafandan bir swf koysanda olur. Anlarım merak etme tabi yapılıyorsa. Sen soruyu iyi anladın dimi.

ben kendi sitemin reklamını yapmıyorum
sitemin toplistine ekledim
artık bundan doğal ne var?
Mesaj11.09.2007, 19:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

bu kodu sağ tarafa ekle bu gidiceği yeri bulur

(bu kodu paylaşamam kusura bakmayın)

En son kanzuk tarafından 13.09.2007 11:54:30 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj12.09.2007, 00:42 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,

@sncompany: bence bu site sizin amaclariniza uygun degil, bu kadar basit, neden sadece ürünü degistirmiyorsunuz? Yani bedava-sitem siteniz olmasi gerekmiyor. Simdiye kadar sadece yakindiginiz dikkatimi cekti. Zaten sadece superteklif reklami amacli siteyi kurmussunuz, sitenizde icerik bile yok. Normalde banlemem gerekiyor, bu konuyu firma ile görüsecegim.
Önceki mesajları göster: