Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj01.08.2008, 07:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Cennetin Tabakaları
İbn Abbâs (r.a.)'dan gelen bir rivayette, Cennetin yedi tabakası olduğu haber verilmektedir. Bu tabakalardan her birinde, müminlerin yaptıkları iyi işler karşılığında girecekleri veya yükselecekleri derece veya mertebeler vardır. Bunlar:

1-Nâim Cenneti: "Beni Cennetü'n-Nâim'in varislerinden kıl... "
(Şuârâ, 85) (Ayrıca bk. Mâide,65; Tevbe, 21; Yunus, 9)

2-Adn Cenneti : "Şüphesiz ki, iman edenler ve güzel amel işleyenler yok mu, işte onlar mahlûkatın en hayırlısıdırlar. Onların mükâfâtı Rableri katında And Cennetleridir ki onların altlarından nehirler akar, orada onlar ebedî kalıcıdırlar, Allah onlardan razı olmuştur, onlar da ondan razı olmuşlardır. Bu Rabb'inden korkanlar içindir. "
(Beyyine, 8, Ayrıca bk. Tevbe, 72; Ra'd, 23; Nahl, 31)

3-Firdevs Cenneti : "Şüphesiz, iman edip güzel amel işleyenler için barınak olarak Firdevs Cennetleri. vardır"
(Kehf, 107 ve Mü'minun, 11)

4-Me'vâ Cenneti: "İman edip güzel amel işleyenlere gelince, onlar için Me'vâ Cennetleri vardır. "
(Secde, 19 ve Necm, 15)

5-Dârü's-Selâm: "Halbuki Allah Dârü's-Selâm'a çağırıyor ve O, dilediği kimseleri dosdoğru bir yola hidâyet buyurur. "
(Yunus, 25 ve En'âm, 127)

6-Dârü'l-Huld: "O Rab ki, fazlından bizi durulacak yurda (Cennet'e) kondurdu."
(Fâtır, 35)

7) İlliyyûn :

Her ne kadar İbn Abbâs Cennet'in tabakalarını yedi ile sınırlandırmışsa da, ayetlerden anlaşıldığına göre, Cennet'in bir çok tabakası vardır. Burada İbn Abbâs'ın haber verdiği ve ayetlerde adları geçen Cennet tabakaları, Cennet'in en yüksek tabakalarıdır. Çünkü bu tabakalarda da bir çok tabaka vardır. Nitekim Allah Teâlâ'nın Nâim Cennetleri veya "Firdevs Cennetleri" şeklindeki çoğul ifade eden ayetleri buna delildir.

ALINTI

Mesaj01.08.2008, 08:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

DOSTLUK!!!

Sevgili Nejla, Gerçek dostluğu tarif eden bu güzel hikayeyi bizimle ve başlığımızı okuyan dostlarla paylaştığın için çok ama çok teşekkür ederim.

Ayrıca cenabı hak herkese senin gibi dostlar nasip etsin.

Ben senin gibi bir dosta sahip olduğum için kendimi o kadar şanslı hissodiyorumki duygularımı kelimelere dökmede zorlanıyorum.

Bazı insanlar kendinde var olan değerin ve güzelliklerin farkında olamazlar.
Zira oda yine alçakgönüllü ve dost canlısı oldukları için.
Çünkü kendilerineki değeri başkalarında görürler.
Sende böyle bu gibi dostlardan birisin.

Ve çok iyi bir dost iyi bir arkadaşsın.

Seni çok seviyor sevgiler yolluyor başarılar diliyorum..

Mesaj01.08.2008, 08:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

çok teşekkür ederim orhan abi
bu güzel sözlerin için
beni dostun arkadaşın olarak görmen beni çok mutlu etti
iyi ve güvenilir dostlar kolay bulunmuyor
bedava sitemdeki tüm arkadaşların böyle güzel dostluklar kurması dileklerimle
Mesaj01.08.2008, 12:32 (UTC)    
Mesaj konusu:

YENİ SORUMUZ

Levh-i mahfuz, NEDİR
Mesaj01.08.2008, 13:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Levh-i mahfuz,olmuşların ve olacakların, zamandaki bütün anların ve mekandaki bütün varlıkların, kısacası, her şeyin yazılı bulunduğu bir İlâhî muhafaza levhası; İlahi ilmin aynası, kaderin defteri, kâinatın programıdır.

(ALINTI)

Mesaj01.08.2008, 14:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Selamun Aleykum

Soru: Uhud Savaşında Peygamber Efendımız (S.A.V) Leme Ok Geldigini Gören Ve Basını Araya Sokan Ok Gözune Giren Mumin Kimdir?

Mesaj01.08.2008, 14:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ebu Katade

Mesaj01.08.2008, 16:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

oyyyyy yazmış:
Ebu Katade

Doğru
Mesaj01.08.2008, 21:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

yeni Soru:

Allah(cc) Resulu Peygamber Efendimiz miraca çıktığında Cenabı hak ile aralarında nasıl bir konuşma geçti.
Mesaj02.08.2008, 06:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bir rivayette, Peygamberimiz şöyle buyururlar:

"Sidre'den sonra öyle bir yere yükseldim ki, kaza ve kaderi yazan kalemlerin çıkardıkları sesleri duydum. Arş'ın altına geldiğimde, Arş'ın üstüne baktım; ne zaman var, ne mekân, ne de cihet. Rabbimin şu lâhutî sesini işittim; "Yaklaş ey Muhammed! Ben de Kâbe Kavseyn miktarı yaklaştım. Rabbimin ilhamı ile şunları okudum: "Ettahiyyatü lillahi, vessalavatü, vettayyibatü' (En güzel tahiyye Allah'a mahsustur. Bedenî ve malî ibadetler de O'na lâyık ve mahsustur.) Bunun üzerine Allah (c.c.) şu mukabelede bulundu: "Es-selâmü aleyke eyyühen-nebiyyü ve rahmetullali ve berekâtühü.' (Ey nebî, selâm sana olsun. Allah'ın rahmeti ve bereketi de sana olsun.) Ben tekrar; 'Esselâmü aleynâ ve ala ibadillahissalihine. Eşhedüenlâ ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühu ve ressulühu.' (Selâm bizim ve Allah'ın salih kullarının üzerine olsun. Ben şehadet ederim ki, Allah birdir. Ondan başka ilâh yoktur. Yine şehadet ederim ki, Muhammed, Allah'ın kulu ve elçisidir.) dedim."

Resûlullah Efendimiz, Rabbinden birçok vahiyler alarak, aynı yollardan geri döner. Hz. Musa'nın yanına gelince; Hz. Musa, "Allah sana neler emretti?" diye sorar. Peygamberimiz de, elli vakit namazla emrolunduğunu söyler. Hz. Musa, "Ya Resulallah, elli vakit namaz, çoktur. Bu, senin ümmetine ağır gelir, yapamazlar. Rabbine iltica et de hafifletsin." der. Bunun üzerine, Peygamberimiz tekrar geri dönüp, namazın hafiflemesini diler. Önce on vakit kaldırır. Peygamberimiz, Hz. Musa'nın yanına gelip durumu bildirince; Hz. Musa, bunun da çok olacağını söyler. Bu minval üzere Peygamberimiz birkaç kere geri dönerek Rabbine iltica eder ve böylece; namaz beş vakte kadar indirilir. En sonunda Peygamber Efendimiz Mekke'den ayrıldığı noktaya getirilir.

(Buhari, Salât, 8; Bed'ü'l-halk, 6; Mi'râc, 42; Tevhid, 37; Menakıb, 41; Müslim, İman, 75; Şevkânî, 5/123/124; Taberî, 15/5)

(ALINTI)

Mesaj02.08.2008, 08:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

[quote="oyyyyy"]Bir rivayette, Peygamberimiz şöyle buyururlar:

"Sidre'den sonra öyle bir yere yükseldim ki, kaza ve kaderi yazan kalemlerin çıkardıkları sesleri duydum. Arş'ın altına geldiğimde, Arş'ın üstüne baktım; ne zaman var, ne mekân, ne de cihet. Rabbimin şu lâhutî sesini işittim; "Yaklaş ey Muhammed! Ben de Kâbe Kavseyn miktarı yaklaştım. Rabbimin ilhamı ile şunları okudum: "Ettahiyyatü lillahi, vessalavatü, vettayyibatü' (En güzel tahiyye Allah'a mahsustur. Bedenî ve malî ibadetler de O'na lâyık ve mahsustur.) Bunun üzerine Allah (c.c.) şu mukabelede bulundu: "Es-selâmü aleyke eyyühen-nebiyyü ve rahmetullali ve berekâtühü.' (Ey nebî, selâm sana olsun. Allah'ın rahmeti ve bereketi de sana olsun.) Ben tekrar; 'Esselâmü aleynâ ve ala ibadillahissalihine. Eşhedüenlâ ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühu ve ressulühu.' (Selâm bizim ve Allah'ın salih kullarının üzerine olsun. Ben şehadet ederim ki, Allah birdir. Ondan başka ilâh yoktur. Yine şehadet ederim ki, Muhammed, Allah'ın kulu ve elçisidir.) dedim." [quote]

Çok güzel bir soru ve çok doğru bi cevap Ancak düzeltme yapayım.

Cenabı hakkın huzuruna çıktığımda"Ettahiyyatü lillahi, vessalavatü, vettayyibatü' (En güzel tahiyye Allah'a mahsustur. Bedenî ve malî ibadetler de O'na lâyık ve mahsustur.) Bunun üzerine Allah (c.c.) şu mukabelede bulundu: "Es-selâmü aleyke eyyühen-nebiyyü ve rahmetullali ve berekâtühü.' (Ey nebî, selâm sana olsun. Allah'ın rahmeti ve bereketi de sana olsun.) Ben tekrar; 'Esselâmü aleynâ ve ala ibadillahissalihine. diye cevapladım.

Arkasından yeri göğü inleten meleklerin hep bir ağızdan selavat getirdiklerini duydum.

Eşhedüenlâ ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühu ve ressulühu.'

Sevgili Funda, sorunun cevabını bu şkilde vermen beni ziyadesiyle memnun etmiştir.
Cevabın doğrudur ancak tam gerçeği düzeltme yaptığımız gibidir.
Hepinize selam ve sevgiler yolluyor Başarılar diliyorum..

Mesaj02.08.2008, 11:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

yeni soru

Gümüşhânevî Dergâhı şeyhi Mustafa Feyzi Efendinin önde gelen talebelerinden. Hoca Efendi lakabıyla da tanınmıştır. Babası İbrâhim Efendi, annesi Sâbire Hanımdır. 1897 (H.1315) senesinde Bursa'da doğdu. 1980 (H.1401) senesinde İstanbul'da vefât etti. Kabri, SüleymâniyeCâmii hazîresindedir.

Hayâtı boyunca pekçok talebe yetiştiren bu velinin beş ciltlik Tasavvufî Ahlâk adlı eseriyle Duâ Mecmuası, Cennet Yolları ve Müminlere Vâzlar isimli eserleri vardır
kimdir bu velimiz?
Mesaj02.08.2008, 11:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

İsmi Mehmed Zâhid, soyismi Kotku'dur.
Mesaj02.08.2008, 15:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

bahargecesi yazmış:
İsmi Mehmed Zâhid, soyismi Kotku'dur.

cevap dogru

yeni soru

Peygamber Efendimize dadılık yapmış ve “Annemden sonra annemdir” iltifatına mazhar olmuş mübarek kadın Sahabe kimdir?
Mesaj02.08.2008, 15:50 (UTC)    
Mesaj konusu:

Halîme