Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj02.10.2008, 20:03 (UTC)    
Mesaj konusu: Bilgisayara Yeni Başlayanlar İçin

NETWORK : Birbirleriyle bağlantı kurmuş bilgisayar ve aygıtların oluşturduğu gruba denir.

Network İşletim Sistemi : Sayısız uygulamayı eş zamanlı çalışabilmesi ve aygıtların yönetimini desteklemek zorunda olan, Network ortamındaki kullanıcı ve organizasyonların oluşturulması, yönetimi ve uygulamalarını destekleyen işletim sistemidir.

İşletim sistemi : İşletim sistemi bilgisayarın donanımlarına, uygulamaların etki edebilmesi için kullanılan bir yazılımdır.

-İşletim sistemi esas olarak 4 kısın üzerinde etki sahibidir ;

1-) Donanım Yönetimi ( Hardware Management )

İşletim sistemi vasıtasıyla bilgisayar, printer ve Mouse, klavye, monitör, webcam, dijital kameralar, usb çevre birimleri gibi aygıtların iletişimi sağlanır.

2-) Yazılım Yönetimi ( Software Management )

İşletim sistemi sayesinde , Office programları, web uygulamaları, grafik uygulamaları v.b. gibi programlar arası bağ kurabilir.

3-) Bellek Yönetimi ( Memory Management )

İşletim sistemi tarafından her bir uygulamaya ayırt etmeksizin bellekten yer ayrılır.

4-) Veri Yönetimi ( Data Management)

Dosyaların saklanması fiziksel sabit diskler üzerinde ( HDD, usb diskler, diğer harici diskler ) üzerinde mümkündür. Uygulamalarda bir dosyanın açılması ya da oluşturulması aygıtlar arası veri transferi , dosya adı değiştirilmesi ya da silinmesi olarak açıklanabilecek dosya yönetim işleri, işletim sistemi sayesinde olanaklıdır.

Bridge : Aynı iletişim protokollerini kullanan çoklu Network Segment’leri arası veri paketleri geçişine izin verir. Filtreleme yapar. Eğer veri karşı Segment’teki bir bilgisayara ait değilse, diğer Segment’e geçmesine izin vermez. Bu karara veri içerisinde gelen MAC adresine bakarak varır.

MAC Adresi : Bilgisayarların MAC adresleri Bridge aygıtının belleğinde ve bir tablo şeklinde tutulur. Detaylı bilgi gönderildiğinde her bir bilgisayarın Network Segment’lerindeki lokasyonunu içeren “Bridging Table” oluşturulur. Paket ulaşınca kaynak adresini kendi tablosu ile karşılaştırır ; tabloda yer almıyorsa derhal ekler.

Akabinde hedef adrese bakar, kendisindeki hedef adres listesinde varsa söz konusu adrese paketi gönderir, eğer yok ise paketi tüm Segment’lere gönderir.

PROTOKOLLER : Protokoller esas itibariyle yazılım olup Network bileşenleri üzerine yüklenirler. Aynı protokolü kullanan bilgisayarlar birbirleri ile iletişim sağlayabilir. Farklı protokol kullanan iki bilgisayar arası veri alış-verişi olamaz. Her bir protokol temel Network iletişimine hitap etse dahi, farklı görev ve fonksiyonlara sahiptirler.

PROTOKOL TİPLERİ :

Open Protocols : Endüstri standartlarına dayanır ve gizlilik tanımaz. Örnek olarak internet ortamında kullanılan Transmission Control Protocol / Internet Protocol ( TCP/IP ) açık bir protokoldür.

Vendor – Spesific Protocols : Spesifik ortamlarda güvenli iletişim sağlanır. Örneğin Novell işletim sisteminde Internet Work Packet Exchange / Seguenced Packet Exchange ( IPS / SPX ) Netware yapısı için kullanılır.

Genel olarak Protokolleri üç ana başlıkta toplayabiliriz ;

1-) Uygulama Protokolleri :
Network ortamındaki uygulamalar arasında veri alımı ve gönderimini düzenler. Örnek olarak ; dosya transfer protokolü ( FTP ) ve mail transfer protokolü ( SMTP ) gösterilebilir.

2-) Taşıma Protokolleri :

Bilgisayarlar arası komünikasyon oturumlarını ve veri taşımını düzenler. Örneğin ; Transmission Control Protocol ( TCP )

3-) Ağ Protokolleri :

Link servisleri olarak adlandırılırlar. Network ortamları içindeki komünikasyon için, kurallar tanımlar. Örneğin, Internet Protocol ( IP).

WİNDOWS XP PROFESSIONAL VE FARKLILIKLARI

Windows XP Sürümleri

1-) Windows XP Professional 32 Bit Sürümü :

Görsel olarak yenilenmiş tasarımı ile görevleri daha hızlı bir şekilde yapar. Resim ve fotoğraflar için oluşturulmuş yeni programlar sayesinde dijital fotoğraf, resim düzenlemeleri ve paylaşımlarına olanak sağlar. Donanım yeterli olduğu sürece, içinde yapılandırılmış müzik desteği ile dijital müzikleri saklamak, kaydetmek, dinlemek gibi bir çok faaliyete destek verir.

Evinizde veya iş yerinizde klipler yada video oluşturup, paylaştırabilmeniz için gerekli yapılandırma olanağı tanır. Yüksek güvenlikte kolay bilgisayar paylaşımını ve ağ kurulumunu sağlar. İlk kurulum ile beraber yüklenen ve bilgisayarda oluşabilecek sorunlara karşı, uzak yardım destek bağlantısı sağlar. 32-Bit yapısı sayesinde Windows’un önceki sürümlerinden daha fazla programı aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Ek olarak ;

Dosya ve klasörleri şifreleyebilen daha sıkı güvenlikle çevirim dışı çalışabilme kabiliyetinin yanı sıra, uzaktan mobil erişim imkanı, Windows sunucuları ile birlikte sorunsuz çalışabilme kabiliyeti diğer özelliklerinden bir kaçıdır.

2-) Windows XP Professional 64-Bit Sürümü

32-Bit sürüme ait özelliklerin yanı sıra, arttırılmış bellek ve bellek güç hızları ile daha gelişmiş performans sayesinde, özel ve karmaşık hesaplamalardan daha çabuk veri alabilme özelliklerini içerir.

Daha önceki Windows Sürümlerinden Farkı ;

Yenilenen Başlat Menüsü, sık kullandığınız uygulamaları gruplara ayırarak erişim kolaylığı sağlar. Önce sık kullandığınız 5 program görüntülenmektedir. Başlat Menüsünü kendi gereksinimlerinize uyacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu yapılandırma ile yenilenmiş kullanıcı ara yüzünü veya klasik Windows 2000 kullanıcı ara yüzünü seçebilirsiniz.

Görev çubuğundaki açık uygulamalar türlerine göre gruplara ayrılır. Beşten daha fazla sayıdaki Explorer pencerelerinin tek bir Explorer penceresi altında ancak, numaralanarak sıralanması gibi. Bu pencereleri isteğe göre aynı anda açabilir veya basamaklayabilirsiniz.

WİNDOWS XP PROFESSIONAL İÇİN GEREKLİ OLAN MİNİMUM DONANIM LİSTESİ

1-) En az 233 MHz CPU, tavsiye edilen ; 300 MHz

2-) En az 64 MB Ram, tavsiye edilen ; 128 MB

3-) En az 1,5 GB HDD, tavsiye edilen ; 5 GB

4-) En az 800 x 600 çözünürlük desteği olan Ekran Kartı, tavsiye edilen ; 16 MB VGA

YÜKSELTME

Daha önce bir işletim sisteminiz var ise burada tanımladığınız ayarların ve bilgilerin korunması amacı ile taze kurulum yerine, mevcut işletim sisteminizi Windows XP’ye yükseltebilirsiniz.