Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj26.01.2009, 12:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Bilgisayarlarda kıyamet kopabilir!

Bilgisayarlarda kıyamet kopabilir!

hurriyet.com.tr

Conficker solucanı Windows PC'leri ele geçirdi ve sessizce bekliyor. Peki uyandığında ne olacak?

Conficker adı verilen bir bilgisayar zararlısı, son raporlara göre dünya üzerinde Windows işletim sistemine sahip bilgisayarların %6'sını ele geçirmiş durumda. Bu rakamı paylaşan Panda anti-virüs yazılımı yetkilileri, bu oranın sadece kesinleşmiş olan bilgisayarlar olduğunu, farkında olmayan kullanıcılarla birlikte oranın %20, hatta %30'lara ulaşabileceğini ekliyor. Bu bilgilerden bağımsız olarak F-Secure firması geçtiğimiz hafta içerisinde resmi rakamı 8,9 milyon PC olarak duyurmuş ve artmaya devam ettiğini söylemişti.

Uzmanların hem fikir olduğu bir konu ise solucanın yazarının çok başarılı ve çok tecrübeli bir yazılımcı olduğu. Fakat güvenlik uzmanlarının asıl endişe ettikleri konu bir sonraki adım. Conficker şu anda milyonlarca PC'yi ele geçirmiş durumda. Fakat solucan henüz uykuda. Uzmanlar hacker'ların bu kadar çaba harcayarak oluşturdukları ve yaydıkları virüsün ne amaçla kullanılacağını merakla bekliyorlar.

Endişeleri ise çok kısa süre içerisinde etki altındaki bu PC'lerinhacker'lar tarafından kullanılmaya başlanacak olması ve Conficker probleminin ikinci aşamasında ciddi bir kabusun ortaya çıkması. Yetkililer hacker'ların bu kadar çabaya boşu boşuna girmeyeceğini ve orijinal hacker'lar herhangi bir sebepten ötürü harekete geçmezse bile başka hacker'ların, Conficker'ı hack ederek bu milyonlarca PC'yi bir şekilde kullanacağını belirtiliyorlar.

Milyonlarca PC'nin aynı anda kullanılmasının en iyimser hali ciddi bir spam dalgası yaratılması. Fakat uzmanlar daha korkunç senaryoların da mümkün olduğunu belirtiliyorlar.
Mesaj26.01.2009, 12:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

anlamadım?
Mesaj26.01.2009, 12:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

bil-bank yazmış:
anlamadım?

aynen

Question Question Exclamation

Forumda BonJuan-62 yerine ismimle yani "Deniz" diye hitap edilmesini tercih ederim!.Very Happy
Mesaj26.01.2009, 20:47 (UTC)    
Mesaj konusu:

çok Saçma ALLAH TARAFINDAN OLan birşeydir
Mesaj29.01.2009, 10:18 (UTC)    
Mesaj konusu: TÜBİTAK'tan virüs uyarısı

sizin-siteniz yazmış:
çok Saçma ALLAH TARAFINDAN OLan birşeydir

Bu sefer anlaşılması dileğiyle
TÜBİTAK'tan virüs uyarısı

(ANKA) Giriş Saati : 29.01.2009 11:00

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi (TR-BOME), bilgi sistemlerinde hızla yayılan yeni bir solucanı "acil" koduyla bildirdi. "Confıckr" isimli solucanın bulaştığı bilgisayarlar Windows güncelleme sayfasından yama paketlerini alamıyor.

TÜBİTAK UEKAE bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi bilgi sistemlerinde hızla yayılan "Confıckr" isimli solucan için acil kodu ile bildiride bulundu. TR-BOME'den yapılan bildiride, Microsoft'un, 23 Ekim 2008 tarihinde Windows 2000, Windows XP ve Windows 2003 işletim sistemlerini etkileyen, çok acil olduğunu bildirdiği MS08-67 kodlu güncellemeyi yayınladığı belirtilerek, dünyada 15 milyon bilgisayara bulaştığı tahmin edilen "Confickr" isimli solucanın, bu güncellemenin uygulanmamış olduğu sistemlerde etkin olduğu açıklandı.

Solucanın son sürümü, zayıf şifrelere sahip kullanıcı hesaplarını, ağ üzerindeki paylaşımları ve solucanın bulaştığı bilgisayarlara takılan harici taşınabilir bellekleri kullanarak yayılıyor. Solucanın bulaştığı bilgisayarlar Windows güncelleme sayfasından yama paketlerini alamıyor. Solucanın henüz bulaşmadığı sistemlerde işletim sistemi ve anti virüs güncellemelerinin acilen yapılması gerektiğini belirten TR-BOME uzmanları; açıklık, açıklığın kapatılması ve solucanın bulaşmış olduğu sistemlerin temizlenmesiyle ilgili detaylı bilginin Türkiye'nin bilgi güvenliği kapısı olan www.bilgiguvenligi.gov.tr adresinden alınabileceğini açıkladı.