Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj26.02.2009, 15:29 (UTC)    
Mesaj konusu: Bir bardak suyla diş fırçalamak mümkün

Bir bardak suyla diş fırçalamak mümkün

Burdur Gazi İlköğretim Okulu'nda okuyan 7. sınıf öğrencisi Asiye Yıldız, su tasarrufu sağlayan diş macunu geliştirdi.

Projenin temelinde bir bardak su ile dişlerin fırçalanması mantığı yatıyor.

Asiye Yıldız, fen ve teknoloji öğretmeni Azize Erguncu ve okul idaresinin desteği ile hazırladığı projeyi şöyle anlattı: "Köpük yapıcı dispanser pompalardan yararlanarak köpük macun yaptım. Macunun sulandırılmasında saf su kullandım. Çünkü su sağlıklı ve ucuzdu. Denemelerde macuna değişik ölçülerde saf su ekledim. En iyi sonuç 300 mililitre saf suda 16 gram macun oldu. Karışımı dispanser pompaya koydum ve köpük olarak çıkıyordu. Direkt ağzıma götürüp fırçalama yapıyordum. Üç dakika fırçaladıktan sonra bir bardak su ile ağzımı çalkaladım. İşte elde etmek istediğim sonuç. Diş fırçalarken artık bir bardak su kullanıyordum."

Asiye Yıldız, köpük diş temizleyicisini ailesine, okul arkadaşlarına ve özellikle küçük çocuklara annelerinin gözetiminde denettirdiğini ve olumlu sonuçlar aldığını söyledi.

Tüm kullananların bir bardaktan fazla su harcamadığını gören genç mucit, özellikle küçük çocukların, köpük formatında olan diş macununu yutmadıklarını ve daha zevkli bir şekilde diş fırçaladıklarını ifade etti.

Yıldız'a projesinde en büyük desteği veren fen ve teknoloji öğretmeni Azize Erguncu, geleneksel diş fırçalama yerine öğrencisinin projesinin uygulanması halinde 1 yılda sağlanacak ekonomik kazancı Burdur'a tam donanımlı 17 okul yaptırılması anlamına geldiğine dikkat çekti. Erguncu, Türkiye'deki kaybedilen sularla ise 2 bin 800 okul yapılabileceğini belirtti.

Erguncu, projenin bilimsel temellere dayalı yapıldığına dikkat çekerek Süleyman Demirel üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Öztürk Tonguç ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Tomul'dan olumlu destek aldıklarını kaydetti.

Erguncu, "Yrd. Doç. Dr. Mine Öztürk Tonguç, saf su ile sıvılaştırılmış macunun diş ve diş etine hiçbir zararının olmadığı, hatta macundaki bazı partiküller kalktığı için diş minesine zarar vermeyeceğini söyleyerek projemizi güçlendirdi. Yrd. Doç. Dr. Fatma Tomul da macun için en iyi incelticinin ekonomik, sağlık bakımından saf su olduğunu söyledi." diye konuştu.

Dünyadaki kullanabilir su kaynaklarının giderek azaldığından yola çıkan genç mucit Asiye Yıldız, TEMA Vakfı'nın verilerinden yola çıkarak geleneksel diş fırçalamada bir kişinin 15 litre suyu boşa akıttığını ifade etti. Asiye, eğer kişi günde 2 kez diş fırçalarsa 30 litre, ailenin 4 kişiden oluştuğu düşünülürse rakamın 120 litreye çıktığını belirtti.

Bu düşüncesini daha da büyüten Asiye, su kaybının 288 bin nüfuslu Burdur'da yılda 3 milyon 360 bin ton, Türkiye'de 840 milyon ton olduğunu hatırlattı.

(CİHAN)

Önceki mesajları göster: