Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj04.03.2010, 19:28 (UTC)    
Mesaj konusu:

tumland yazmış:
Böyle adamı bulmak zor olsa gerek. Surprised

Evet zor Wink Smile

Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj04.03.2010, 21:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

byqraphix yazmış:
tumland yazmış:
byqraphix yazmış:
Zahide hurilerle dolu cennet hoş gelir
Onun bana üzümün suyu daha hoş gelir
Onun cenneti veresiye benimki peşin
Ne var ki uzaktan davulun sesi hoş gelir.

Ömer HAYYAM

İşte bu güzeldi. Wink

Hayyam Dörtlüğüdür...Çok severim...Özellikle En Manyağı Olduğum Dörtlüğü Şudur ;

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!

Ne yapacağımı da yazmışın önceden.

Demek günah işleten de sensin bana:

Öyleyse nedir o cennet cehennem?

benzer tarzda yunus emre'nin de eserleri var. tanrıya baş kaldırmışlar.
Mesaj04.03.2010, 21:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

yorumları okuyunca afil aklıma geldi Very Happy

burda olsaydı yorum yazardı
Mesaj04.03.2010, 21:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

ömer hayyam hakkında yorum yapamam tanımadan ama sevıp sevmedığımıde bılmıyorum Mr. Green Şarapcı dıyenler bı yanada ateistliğini napıcaz bazı şiirleri benım anlayısıma ters. Yunus emrede karsılasmadım hıc ama paylaşıp bilgilendıren olursa mutlu oluruz.
Mesaj05.03.2010, 01:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

sehrialem yazmış:
ömer hayyam hakkında yorum yapamam tanımadan ama sevıp sevmedığımıde bılmıyorum Mr. Green Şarapcı dıyenler bı yanada ateistliğini napıcaz bazı şiirleri benım anlayısıma ters. Yunus emrede karsılasmadım hıc ama paylaşıp bilgilendıren olursa mutlu oluruz.

kaynak: http://fikirsel.ipbfree.com/index.php?showtopic=1323

Yâ ilâhi ger suâl itsen bana
Cevabum işbudurur anda sana
Ben bana zulmeyledüm itdüm günâh
Neyledüm nitdüm sana ey pâdişâh

Gelmedin didün hakuma kem deyü
Toğmadın didün asa Adem deyü
Sen ezelde beni âsi yazasın
Toldurasın âleme âvâzesin

Ben mi düzdüm beni sen düzdün beni
Pür ayıb nişe getürdün ey Gani
Gözüm açub gördüğüm zindan işi
Nefs-ü heva pür dolu şeytan işi

Habs içinde ölmeyeyin diyü aç
Mısmıl-u murdar yidüm bir iki kaç
Nesne eksildi mi mülkünden senün
Geçdi mi hükmüm ve hükmünden senün

Rızkunı yiyüb seni aç mı kodum
Ye yiyüb öynuni muhtaç mı kodum
Kıl gibi köpri gerersin geç diyü
Gel seni sen tuzağumdan seç diyü

Kıl gibi köpriden adem mi geçer
Ya düşer ya tayanur yahut uçar
Kulların köpri yaparlar hayr içün
Hayrı budur kim geçerler seyr içün

Tâ gerek bünyadı muhkem ola ol
Ol geçenler ayıda üş toğrı yol
Terazi korsun hevaset dartmağa
Kasd idersin beni oda atmağa

Terezi ana gerek bakkal ola
Ya bazergan tâcir-ü attar ola
Çün günah murdarların murdarıdır
Hazretinde yaramazlar kârıdır

Sen gerek lütf ile. anı örtesin
Pes ne hacet murdar açup darlasın
Ayıdursun kim sen oda urayum
Şirkünü bir denk artuk ise göreyim

Şerri azatmak elünde hayrı çok
Hayr içün itmek değül mi hayrı çok
Sen temaşa kılasın ben hoş yanam
Haşa lillah senden ey Rabb-ül-enâm

Sen basirsin hod bilürsin halümi
Pes ne hacet darlasın a'malümi
Geçmedi mi intikamun öldürüb
Çürüdüb gözüme toprağ toldurub

Hiç Yunus'tan değdi mi sana ziyan
Sen bilürsin âşikârâ vü-nihan
Bir avuç toprağa bunca kıyl-ü kal
Neye gerek ey Kerimi Zülcelâl

Yunus Emre bu şiirinde tanrıya şu soruları soruyor:
"Ey tanrım, ben kendime acı çektirdim, tatlı canımı sıkıntılara soktum, bunlardan sana ne, neden bana bir de sen ceza vereceksin, beni acılara atacaksın?

Sen, bana iyi adam olamadın, benim karşıma suçlardan sıyrılmış. pırıl pırıl bir kimse olarak gelmedin. diye beni suçlarsın. Oysa beni suçlu yaratan, alınyazımı daha önceden belirleyen, beni sana karşı koyucu bir nitelikle var eden gene sen değil misin, senin yarattığın insanın sence suçlu olması nedendir?

Benim yaptığım işler içinde utanılacaklar varsa, beni onları yapacak nitelikte
yaratan gene sen değil misin? Gözümü kapkaranlık, içinde şeytanlıklar, uygunsuzluklar, kötülükler dolu bir dünyaya açtığımda, kendimi günahları biçilmiş kaftan olarak buldum, bunları da yaratan sensin de beni niçin suçlu tutuyorsun kendi yarattığın eylemlerden dolayı?

Sen, kıyamet günü bütün kötülükleri ortaya koyup tartacaksın, onlara göre suçlar vereceksin. Kötülükleri ortaya koymak senin büyüklüğüne yakışmaz, bunları bırakman gerekir. Ben. senin varlıklarından ne aldım, neni eksilttim, egemenliğini mi elinden aldım, sözünü mü geçtim sözümle?

Seni aç mı, susuz mu bıraktım? Kıldan ince köprü yapar da dersin ki: Ey kullarım gelin geçin. Oysa kıl gibi köprüden insan geçemez. Uçması, ya da düşmesi gerekir. Sonra köprü başkalarının kötülüğü için değil, iyiliği için yapılır. Senin köprün iyi bir köprü olmasa gerek. Bir de kötülükleri tartmak için ölçeğin varmış. Bunu ancak bakkallar, bir de alış-verişle uğraşanlar yapar, sana yaraşmaz bunlar.

Senin büyüklüğüne bütün suçları bağışlamak, görmemek yaraşır. Ben, bu yaptıklarının bir tekini bile, senin bir tanrı olarak, yüceliğine yakıştıramıyorum doğrusu."
Mesaj05.03.2010, 01:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

sehrialem yazmış:

bu arada ters fikirlere gözümüzü kapamayalım bence. her türden fikirde yazıyı okuyup objektif olalım.
Mesaj05.03.2010, 01:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

her fikire açığız tabide insan kendi fikirdaşlarına daha yatkın olur her zaman Very Happy buda insanlığın gerçeği sanırım. Hayyamın şiirlerini baya okudum ama insanın keşke müslüman olsaydı diyesi geliyo Very Happy
Mesaj05.03.2010, 01:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

İlginç olan bir diğer konu iki tane yunus var Mr. Green : Birisi, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'ye yetismis Yunus; ötekisi, Bursa'da Emir Sultan'a yetismis Yunus... Birisi Mevlânâ'dan biraz genç; ötekisi Emir Sultan'dan biraz genç... Emir Sultan'dan feyz almis, Emir Sultan'a bagli... Bu ikinci Yunus daha ziyade, ''Sol cennetin irmaklari'' ''Kâbenin yollari bölük bölüktür'' gibi ilâhileri söyleyen... Yâni bizim Yunus'un diye sevdigimiz siirlerin yüzde altmisi - yetmisi Bursali Yunus'undur.