Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj12.03.2010, 15:07 (UTC)    
Mesaj konusu:

sonunda bunuda bana dedirttiniz.isim vermiyorum o bu şu yapıyor demiyorum.sadece yapılıyor.bu forumda modların nasıl alındığını gören uyanıklar deyim yerindeyse yağ yakıyorlar .doğruya doğru bedava-sitem geliştirimci bir sistem/site değil.bu işler böyle yürümez Wink
Mesaj12.03.2010, 15:09 (UTC)    
Mesaj konusu:

interforce yazmış:
sonunda bunuda bana dedirttiniz.isim vermiyorum o bu şu yapıyor demiyorum.sadece yapılıyor.bu forumda modların nasıl alındığını gören uyanıklar deyim yerindeyse yağ yakıyorlar .doğruya doğru bedava-sitem geliştirimci bir sistem/site değil.bu işler böyle yürümez Wink

Yürür. Yürütmeyen kişiler yol alır.. Wink
Mesaj12.03.2010, 15:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Merhaba,
Bilirsinizki hizmet Türkiye'de bile çoğunluk ve kazancı çok yerlere yatırımlar artar.
Bunun için kurallara düzgün hareket etmek ve katılımı artırmak birincil olarak bu servise olan yatırımları artırır.
İyi günler.
Wink
Mesaj12.03.2010, 15:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

tumhepsiburada yazmış:
Merhaba,
Bilirsinizki hizmet Türkiye'de bile çoğunluk ve kazancı çok yerlere yatırımlar artar.
Bunun için kurallara düzgün hareket etmek ve katılımı artırmak birincil olarak bu servise olan yatırımları artırır.
İyi günler.
Wink

Evet. Bilinçli hareketler ile forum kuralları çerçevesinde yapılan tüm yorumlar bu forumun yarına ve katkısına olur... Wink

En son informess tarafından 12.03.2010 15:32:36 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj15.03.2010, 21:45 (UTC)    
Mesaj konusu: Merhaba

Merhaba,

Hatırladığım kadarıyla HPBaukasten'in 10 tane versiyonu var. Biri -Çin- şu an için kullanım dışı. Genel olarak çoğu forumda sessizliğin hakim olduğunu söyleyebilirim. Hatta forumun birinde sessizlik bile yok. Çünkü forum bile yok. Gözlemlediğim kadarıyla yoğun spamlardan dolayı forumun biri kullanım dışı.

Forum aktifliği sıralaması yapmak gerekirse, Türkiye, Almanya ve İspanya sıralaması yapmak pek de yanlış olmaz.

Aktifliğin bence çeşitli nedenleri var. Türkiye ve İngiltere forumlarını aktiflik açısından kıyaslarken kullanıcılar açısından forum kullanım amaçlarına kısa bir göz atmak gerek.

İngiltere forumundaki aktif kullanıcı çoğunluğunun hangi ülkeye ait olduğunu bilmiyorum. Dünyanın her yerinden kullanıcı var. Bunun nedeni İngilizce'nin popülerliği olsa gerek. Türkiye forumunun hemen hemen büyük çoğunluğunu Türkiye'den kullanıcıların oluşturduğunu söyleyebiliriz. Burada herhangi bir konu açıldığında ilgi az ya da çok olabiliyor. Çünkü; herkes ne denildiğini hemen anlıyor. Herkes benzer ortak yaşantılara sahip. Oysaki İngiltere de bu durum sanırım böyle değil. Kültürel farklılıklar konuların az olmasına, az olan konuların da popüler olamamasına neden olabiliyor.

Forum kullanım amaçları derken, Türkiye'de teknik konulardan tutun da interaktif konulara kadar her telden konu açılabiliyor. Oysa ki İngiltere'de bu durum böyle değil. Üyeler paylaşım yapma gereksinimi duymuyorlar. Sorusu olan varsa soruyor. Sitesini tanıtmak isteyen tanıtıyor. Kullanıcıların foruma genel bakış açısı bu. Kişisel konulara değinmek ya da paylaşım yapmak gibi bir gereksinim duyulmuyor. Bu yüzden de forumda sessiz bir hava hakim.

İngiltere forumda bölümler şu an sizin gördüğünüz kadar bile yoktu. Css, JavaScript, Music, Videos, Images / Banner / Header and F.A.Q bölümlerini yönetici olduğum dönemlerde ben açmıştım. Bu ve diğer bölümler tamamen soru-cevap aktiviteleri amacı taşımakta. Paylaşım ve eğlence bir hayli arka planda. Üzücü mü sevindirici mi? Buna yorum yapmak zor. Sonuçta, forum kullanıcılarının foruma bakış açıları önemli.

Nadiren konu kilitliyorum. Onlar da genellikle defalarca cevap verilmiş konular oluyor. Ban konusu. Defalarca uyarılmış üyeler banlanıyor. Spamları ile forumu işgal eden üyeler bir haftalığına banlanıyor. Sanırım spamdan nefret ediyorum. Spam bir forumun gelişiminin önündeki en büyük engel olsa gerek.

Çevrimiçi listesindeki kişi sayısının azlığının nedenini az çok açıkladım. Özetle; foruma üyelerin göz atma nedeni ya soru sormak ya da sitelerini tanıtmak. Siteye giriş yapan çoğu insan bu amaçla foruma uğruyor. Sorusu olmayan sitesini düzenleyip, çıkıyor.

Page.tl forumunda bu güne kadar üç bine yakın mesaj yazdım. Bunların yarısı forum problemi yüzünden silindi, gitti. Forumun gelmiş geçmiş en aktif kullanıcısı benim diyebilirim. Uzun zamandır oradayım. Oradan önce de uzun süre burada mod.luk yapmıştım. Sanırım aynı anda iki forumda da moddum bir ara. Bir ara da page.tl yöneticisiydim. Bir ara da Rusya, Fransa, Çek forumlarında da yazdım. Bakınız Rusyada ki sabit konularım: http://www.ru.gg/forum/viewtopic.php?t=69437 http://www.ru.gg/forum/viewtopic.php?t=69435 http://www.ru.gg/forum/viewtopic.php?t=69436
He bu arada Page.tl'ye kayıt olduğum dönemlerde öğrenciydim ama artık değilim.

Yazıma son verirken; Tr.gg'nin çok değerli isimlere sahip olduğunu, bu isimlerin bir sürü forumda az çok tanındığını gözlemledim. Aramızdaki arkadaşlarımızın paylaşımlarının bir sürü websitesine ilham kaynağı olduğunu görmek çok sevindirici.

Şimdilik bu kadar.

Görüşmek üzere.

Sevgiler.
- Canerfc.
Mesaj15.03.2010, 22:38 (UTC)    
Mesaj konusu:

@canerfc bir türk olarak seni oralarda görmek çok güzel. Ama artık burayada katkı sağla bence. Smile Webme eskisi gibi değil artık. Forumlara hiç ilgi gösterilmiyor malesef... :/ Almanyadaki yenilikler üzerine çalışılırken forumları çok ama çok aksattılar. Buraya gelip pop-up reklamlarını eklemek basit geliyor ama bir örnek siteleri eklemiyorlar.Yada bir admin... Neyse...