Forum'da ara:
Ara

Sitenizin hangi domaine sahip olmasini istersiniz?
.tr
  5%
[ 953 ]
.com.tr
  32%
[ 5701 ]
.com
  48%
[ 8322 ]
.net
  8%
[ 1464 ]
.org
  3%
[ 684 ]
baska?? Altta belirtiniz
  0%
[ 160 ]
Toplam Oylar : 17284

Yazar Mesaj
Mesaj23.11.2008, 19:30 (UTC)    
Mesaj konusu: .Com En İyisi....

Mesaj24.11.2008, 11:52 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: com.tr olmalı

html-kodbankasi yazmış:
com.tr olmalı uzantımız. sebebi ise com.tr siteler daha ciddi sitelerdir. ciddi domain yani

evet aslındsa öyle com.tr en kaliteli uzantıdır yanlız her siteye uygun düşmez
hem belgeler evraklar falan gerekmez bence hemde pahalı
info.tr sonra bi kaç tane daha .tr uzantısı olan domainlerde kampanya vardı hem ilk gelene veriyorlardı belge evcrak falan yok
ama com.tr de öyle bi kampanya yok
saygılar..

Siz de Toplistimize Katılın Gunluk 500 Tekil istatistiklerimiz acık pr 2 ilk 3 ana sayfada http://naatlar.tr.gg/toplist.htm
Mesaj24.11.2008, 11:53 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: .Com En İyisi....

vebmaster yazmış:
www.vebmaster.tr.gg

Smile bu nedir şimdi
back link için en iyi yöntem aslında ben imzaya yazıncada işe yarar diye düşündüm ama yaramıyor sanırım pek Smile
şaka bi tarafa burası reklam yeri değil kardeşim çok ciddi bi hususta yorumlar bekleniyor ciddi düşünceler bekleniyor bizlerden..

Siz de Toplistimize Katılın Gunluk 500 Tekil istatistiklerimiz acık pr 2 ilk 3 ana sayfada http://naatlar.tr.gg/toplist.htm
Mesaj24.11.2008, 15:06 (UTC)    
Mesaj konusu:

com.tr. olmalı bence tr en azından bizi temsil eden birşey
Mesaj24.11.2008, 17:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

ee ne zaman acılcak
Mesaj25.11.2008, 12:36 (UTC)    
Mesaj konusu:

bence net
Mesaj25.11.2008, 20:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yani sonuçta com net veya com.tr hadi kolay gelsin.
Mesaj26.11.2008, 18:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

com.tr akmak için şirket olmanız gerekiyor. Ayrıca ticari sicil belgesi gerekiyor.
Öyle kafana göre com.tr alamazsın.
Mesaj26.11.2008, 18:58 (UTC)    
Mesaj konusu: AAA

nE zMN Gececek Faliyete Acaba Bu

Takıldıgınız zor sorunlarmı var burdan çözümünü bulabilirsin tıkla
Mesaj26.11.2008, 18:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

ben org tercih ederim kulağa daha güzel geliyor .com klişeleşmiş artık Wink
Mesaj26.11.2008, 19:13 (UTC)    
Mesaj konusu: Hangi alan adını kimler alabilir?

Hangi alan adını kimler alabilir?

".tr" üst düzey alan adının altında yer alan ikinci düzey alan adlarının kimlere tahsis edilebileceği kurallarla belirlenmiştir. Buna göre:

• ".com.tr",".biz.tr" ve ".info.tr" yalnızca ticari faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar tarafından-tescilleri doğrultusunda-alınabilen alt alan adlarıdır. Ayrıca, adsoyad.com.tr, adsoyad.biz.tr, adsoyad.info.tr alan adları nüfus cüzdanı ve TC Kimlik No ile tahsis edilmektedir.

• ".net.tr" internete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden portal, tarama, e-posta gibi katma değerli, geniş ölçekli hizmetler ve uygulama servis sağlayıcılığı hizmetleri veren kurum ve oluşumlar tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".org.tr" vakıf, dernek, kar amacı bulunmayan oluşumlar ve benzeri sivil toplum örgüt ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".web.tr" ve ".gen.tr" kişisel ve kurumsal başvurunun (genel) yapılabildiği ve "ilk gelen alır" ve "alan adı - kişi/kuruluş adı ilişkisi aranmaz" ilkeleri ile ad tahsisi yapılan alt alan adlarıdır.

• ".av.tr" serbest avukatlar, hukuk büroları ve avukatlık ortaklıkları için alınabilen alt alan adıdır.

• ".bbs.tr" BBS(Bulletin Board System) hizmeti veren kuru

• ".name.tr" T.C. vatandaşları ile Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu kişiler tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".tel.tr" Türkiye'de yaşayan kişiler ile faaliyet gösteren kuruluşların, Türkiye'de kullandıkları her türlü telefon numarası ile bağlantılı olarak tahsis edilen alt alan adıdır.

• ".gov.tr" T.C. kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".bel.tr" il, ilçe ve belde belediye teşkilatları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".pol.tr" emniyet teşkilatı tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".mil.tr" T.C. askeri kurum ve kuruluşları tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".k12.tr" T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'nca onaylanmış ilkögretim, lise ve dengi okullar tarafından alınabilen alt alan adıdır.

• ".edu.tr" T.C. Yüksek Öğretim Kurumu'nca onaylanmış yüksek öğretim kurumları tarafından alınabilen alt alan adıdır.
----------------------------------------------------------

"alanadı.tr" biçiminde bir alan adı alınabilirmi?

Türkiye, 1990 yılında TÜVAKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) tarafından alınan karar doğrultusunda "ikinci düzey alt alan adı modeli"ni benimsemiştir. Dolayısıyla, "alanadı.tr" biçiminde alan adı kaydı yapılmamaktadır.

Alan Adı seçerken dikkat etmem gereken hukuki konular nelerdir?

Alan Adının, tescilli bir marka ile, tescilli olmayan ama tanınmış bir marka ile, bir şirketin ticari ünvanı ile, .tr dışındaki bir Alan Adı ile aynı veya ayırt edilemeyecek derecede aynı olması durumuyla karşılaşılabilinir. Bu durumda; Alan Adı için başvuru yapanların bazı belgelere sahip olup olmadıklarına ve söz konusu Alan Adı ile diğer bir marka veya ticaret ünvanında bulunan ibareler arasında aynılık veya önemli ölçüde benzerlik olup olmadığına bakılır. Bu da haksız rekabeti önlemektedir. Alan Adına ilişkin bu taleplerde, sunulan belgelerdeki marka ve ticari ünvan gibi "ayırdedici" unsurlar dikkate alınmaktadır. Bu şartı karşılamayan başvurular ise reddedilmektedir. Bu kriterleri taşıyan birden fazla başvuru arasında ise kura çekilerek Alan Adı tahsisi yapılmaktadır.

Eğer verilen Alan Adı bir başkasının isim veya markasına tecavüz teşkil ediyorsa; hukuki yollara müracaat edilecek, yapılan uyarıya rağmen Alan Adını kullanmaya devam eden kişiye karşı isim ve marka tecavüzüne veya haksız rekabete (TTK 56-65. md) dair hükümlere binaen ihtiyati tedbir kararı aldırmak gerekecektir. "Domain-grabbing" yani " Alan Adı Korsanlığı" halinde ise ağır para ve hapis cezaları söz konusu olabilecektir.

Alan Adınız ile ilgili haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, www.icann.org web sitesindeki "Domain Name Despute Resolution" linkini ziyaret edebilirsiniz. ICANN tüm dünyada Alan Adları ile ilgili çalışmaları yürüten, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

**** Alıntı ****

Alan adı almak isteyen arkadaşlar. Belki bir faydası olur diye Foruma ekledim.
Mesaj26.11.2008, 19:16 (UTC)    
Mesaj konusu: Alan Adı uzantılarının açıklamaları

Alan Adı uzantılarının açıklamaları .com, .net, .org, .biz , .info ve .tr ne demektir?

Firmanıza uygun Alan Adını birçok uzantı alternatifi ile tescil edebilirsiniz. Bu uzantılar işinizin veya verdiğiniz hizmetin cinsini veya coğrafik bölgesini göstermektedir. İşte seçebileceğiniz birkaç uzantı alternatifi:

.com: İngilizce'de "commercial" kelimesinin kısaltması olan .com uzantısı, “ticari” anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Birçok firma .com uzantısını, internette çok yaygın tanınmış olması sebebiyle tercih etmektedir. Öte yandan, firmalar internete taşındıkça, boşta kalan .com uzantılı alan adlarının sayısı da azalmaktadır.

. com uzantılı alan adı almak için tıklayınız

.net: İngilizce'de "network" kelimesinin kısaltması olan .net uzantısı, “ağ, şebeke” anlamına gelmekte olup, dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Bu Alan Adı uzantısı, Internet altyapısı sağlayan firmalarının yanısıra, bazı firmaların intranet siteleri için de tercih edilmektedir.

.net uzantılı alan adı almak için tıklayınız

.org: İngilizce'de “organization” kelimesinin kısaltması olan .org uzantısı "örgüt, organizasyon" anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Kar amacı gütmeyen siteler tarafından kullanılmaktadır.

.org uzantılı alan adı almak için tıklayınız

.biz: İngilizce'de “business” kelimesinin kısaltması olan .biz uzantısı, “iş” anlamına gelmekte olup sadece iş odaklı sitelerin kullanımı ile kısıtlanmıştır.

.biz uzantılı alan adı almak için tıklayınız

.info: İngilizce'de “information” kelimesinin kısaltması olan .biz uzantısı, “bilgi” anlamına gelmekte olup dünya çapında herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan kullanılmaktadır. Daha çok bilgi ve fikir içerikli siteler için tercih edilmekte olan bu Alan Adı uzantısının popülaritesi gittikçe artmaktadır.

.info uzantılı alan adı almak için tıklayınız

.tr: Bu Alan Adı uzantısı coğrafi olarak Türkiye'ye ait bir web sitesi olduğunu göstermektedir.

Türkiye için Alan Adı, tahsis işlemlerini yürüten ODTÜ'den satın alınır. Bu isimleri alabilmek için bazı sınırlar mevcuttur; com.tr için şirket olmanız, net.tr için ISS olmanız gerekmektedir. com.tr uzantılı bir Alan Adı satın alabilmek için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Ticari Sicil Tescil Belgesi veya Patent Enstitüsü tarafından verilen Marka Tescil Belgesi istenmektedir. Uzantısı, nom.tr olan Alan Adları isim sahiplerine ve gen.tr olan Alan Adları da yine ilk müracaat edene satılırlar.

**** Alıntı ****
Mesaj26.11.2008, 19:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

bilgiweb yazmış:
mert-levent yazmış:
Lütfen saçmalamayın bedava sitemde değişik mi olur bilmem ama ben host satıyorum server'ım var!Ben sadece .com ve diğer domain adreslerinin paralı olacağını belirtiyorum!

İddialaşmaya niyetim yok. Very Happy

Al dene bakalım kimin dediği doğru:
http://homepage-baukasten.de

Arkadaşım ben ücretli extralardan bahsediyorum:Very Happy Sen bana bedava sitemin linki veriyon:d
Mesaj26.11.2008, 19:36 (UTC)    
Mesaj konusu: Re: Nasil DOMAIN istersiniz?

selin yazmış:
Arkadaslar,
domain baglantisi icin calismalarimiz hizla ilerliyor.
Hangi domainlere ilgi oldugunu ögrenmek icin buradan bir kisa soralim istedik.

com
com.tr
net
org

Hangi domainler ilginizi cekmektedir?

Iyi
eglenceler.

com.tr ilgimi çekiyo sag1lar1mla(heyyolcu.tr.gg
Mesaj26.11.2008, 19:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

elkoport yazmış:
com.tr akmak için şirket olmanız gerekiyor. Ayrıca ticari sicil belgesi gerekiyor.
Öyle kafana göre com.tr alamazsın.

eee mademki alam1yoz neden soruyolar o zaman?
Önceki mesajları göster: