Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj10.06.2009, 09:09 (UTC)    
Mesaj konusu: Bilgisayarınız Çok Isınıyorsa...

Bilgisayarınız çok ısınıyorsa

Masaüstü bilgisayarların işlemcileri hızlanmaya başladığından bu yana en önemli problemlerden birisi de soğutma oldu. İlk başlarda sadece işlemciden kaynaklanan ve bazen kendi fanı tarafından giderilemeyen bu sorun, şimdilerde "anakartlarda çok ısınma"ya dönüşerek gerçekten baş ağrıtan bir konu haline gelmeye başladı.

Bundan önce eğer işlemci çok ısınıyor ve kendi fanı buna yeterli gelmiyorsa daha güçlü bir fan alıp, fan değişikliği yapardık. Ancak şimdi sorun biraz daha büyüdü. Yeni nesil anakartlar, kendisine çok fazla zarar vermeyecek ama yine de sorunlara yol açabilecek olan önemli bir ısınma sorunuyla karşı karşıya.

Öncelikle şunu bilmekte fayda var. İşlemci, anakart ve RAM gibi donanımlar belirli bir sıcaklıkta çalışırlar. Yani bu donanımları buz gibi yapmanız daha iyi çalışacakları anlamına gelmez. Yapmanız gereken, çalışma sıcaklığını belirlenen aralıklarda tutmanızdır. Yeni bilgisayar alanların fark etmiş olabilecekleri gibi artık ısınma o kadar yüksek boyutlara ulaştı ki bazen elinizi yeni kasalara değdirdiğinizde alev gibi olduğunu fark edebilirsiniz. Bu ısınma en basitinden işlemlerin yavaşlaması ve hataların meydana çıkması anlamına gelebilir. Bu sorundan kurtulmanın bir yolu, yukarıda belirttiğimiz ve eskinden de kullandığımız bir yöntem, yani işlemciye daha güçlü bir fan takmak. Yine belirttiğim gibi anakart ısınmalarında ise kasa içi sıcaklığını düşürmek gerekir. Bunun için en basitinden kasanın kapağını açıp açıkta çalıştırabilirsiniz ama bu da tozlanma problemini birlikte getirecektir... ki bu problem aslında donanımlarınızın zaman içinde öleceği anlamına gelir.

Durum böyleyken yapılabilecek tek şey, ekstra bir fan takmaktır. Öncelikle benim tavsiyem, yeni bir bilgisayar alıyorsanız aşağıda yazacaklarımla hiç uğraşmamak için satıcınıza kasanın fazladan fan içerip içermediğini sormaktır. Genelde satışta olan kasaların birçoğu ekstra fan içermiyor ancak normal kasa fiyatından 10 dolar daha fazla verirseniz hem daha şık bir kasa sahibi olursunuz hem de zaten ileride yapmak zorunda kalacağınız fan harcamasından otomatik olarak kurtulursunuz

Sorun nasıl ortaya çıkar?

Kasanıza dokunduğunuzda elinizde anlamsız bir yoğunlukta ısı fark ediyorsanız, bilgisayarınız yoğun işlemler yapmaya başladığında ya da bir süre kullanıldıktan sonra sürekli olarak kilitleniyorsa, sorununuz büyük ihtimalle donanımdan ya da ısınmadan kaynaklanıyor demektir. Ekstra bir fan takın.

Nereden alınır?

Standart bilgisayar donanımlarından biri olan fanı almak için herhangi bir OEM satıcısına başvurabilirsiniz. Buralarda 10 dolar ila 30 dolar arası fanlar bulabileceksiniz.

Nasıl takılır?

Kasanız biraz eskiyse, üzgünüm ama biraz cambazlık yapmanız ve fanınıza oturacak sabit nokta bulmanız gerekiyor. Fanın fişini güç kaynağından gelen bir fişe paralel bağlayın ve kasayı muhakkak kapatın. Fanın oturduğu yerin titreşime dayanıp dayanmayacağı konusunda emin olmanız gerekiyor. Yoksa donanımlarınızı buz gibi yapayım derken tuz buz yapabilirsiniz.J Yeni kasalarda ise ilk bakmanızı tavsiye ettiğim yer, ön panelin alt bölümü. Bu bölümde genelde speaker bulunur ve hazır bir takma yerine sahiptir. Bu yer genelde sabit diskinize yakın olduğundan, bunu çıkartıp kasanın alt bölümüne taşıyarak sabit diske verebileceği zararlardan korunabilir, aynı zamanda fanınıza sabit ve şık bir yer bularak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Saygılarımla...


Alıntı değildir.
______________
kural ihlali @kerimdj
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu