Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj16.06.2009, 16:18 (UTC)    
Mesaj konusu: Gökbilimciler: Galaksi dışında yeni bir gezegen var!Gökbilimciler, galaksi dışında yeni bir gezegen bulduklarına dair işaretler olduğunu söylüyor.Gezegen Andromeda galaksisinde bulunuyor ve Jüpeter'in altı katı büyüklükte olduğu tahmin ediliyor.

Yeni keşfedilen gezegenin takibi, mikrolensing olarak bilinen yerçekimsel mercekleme yöntemi ile yapılıyor. Bu yöntemde; uzaktaki nesneden gelen parlak ışık, gözlemci ve kaynak nesne arasında büyük bir nesneye yönlendiriliyor. Bu yöntemin avantajı, çok uzakta olan nesneleri takip etmede çok daha etkili olması.

INFN'den Francesco De Paolis tarafından geliştirilen bilgisayar modeli ile gökbilimciler Andromeda galaksisi içinde mikrolensing yöntemi ile eksogezegen adını verdikleri; yıldız etrafındaki gezegenleri araştırdı. Andromeda gezegeninin ne gibi işaretler göstereceğini tespit ettikten sonra, 2004 yapılmış ve ilginç sonuçlar ortaya çıkarmış araştırmalara başvurdular. Araştırmacılar, daha büyük bir teleskop ile başka gezegen adayları bulmak için gözlem yapacak.

ALINTIDIR
______________
Mesaj16.06.2009, 16:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

o gezegenin adı ütopya Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green


paylaşım için teşekkürler!..

______________

Forumda BonJuan-62 yerine ismimle yani "Deniz" diye hitap edilmesini tercih ederim!.Very Happy
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu