Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj22.06.2009, 01:02 (UTC)    
Mesaj konusu: Appserv kurulumu ve kullanımı

Bu sayfada Appserv programı hakkında bilgi vereceğiz. Appserv bilgisayarınızda dinamik sayfaları açmanızı sağlayan bir programdır. php ve mysql veritabanını destekler. Bu program ile bilgisayarınızda SMF phpBB Joomla gibi siteler kurabilir ve daha sonra internetteki bir sunucuya taşıyabilirsiniz.

Programı indirelim

Programı http://www.appservnetwork.com adresine girerek son versiyonunu indirebilirsiniz. Ben bu anlatımda 2.5.9 versiyonunu indireceğim ve kullanacağım. Buraya tıklayarak aynı versiyonu indirebilirsiniz.

Dosya indiğinde üzerine çift tıklayın ve kurulumu başlatın. İlk sayfada Next butonuna tıklayarak diğer adıma geçin. Açılan sayfada I Agree butonuna tıklayın. Üçüncü sayfada sunucunun nereye kurulacağını seçebilirsiniz. Ben genellikle D diskine kurmayı tercih ediyorum. Çünkü C diskine kurarsam ve bilgisayarıma format atmam gerekirse tüm dosyalar silinir ve emekler boşa gider.Açılan sayfada 4 tane kutucuk var. Hepsini işaretleyip next butonuna tıklıyoruz. Diğer sayfada sunucu adı ve mail adresi girmemiz gerekecek. Sunucu adı bölümüne localhost, mail adresi yerine ise rasgele bir mail adresi yazıyorum ve next butonuna tıklıyorumYeni sayfada şifre girmemiz gerekecek. Bilgisayarımızdaki sitelerin internet ile alakası olmadığından yani hack edilme sorunu olmadığından kısa bir şifre yazın. Örneğin ben şifre olarak 1 yazıyorum ve Install butonuna tıklıyorum.Son olarak açılan sayfada Finish butonuna tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Appserv'i bilgisayarımıza kurduk. Kullanıcı adımız root şifremiz ise kurulumda girdiğimiz şifredir.

Appserv Kullanımı

Programı kurup bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra tarayıcınızı açıp localhost yazar ve enter tuşuna basarsanız sunucunun çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Sayfa açılıyorsa sunucu çalışıyor demektir. En üstteki phpMyAdmin linkine tıklayarak veritabanı yönetim sayfasını açabilirsiniz ve veritabanı oluşturabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bknz.Sunucumuzu kullanarak SMF gibi scriptleri bilgisayarımıza kurabiliriz. Bunun için yapmamız gereken veritabanı oluşturmak ve SMF dosyalarını doğru yere kopyalamak. Ben programı D diskine, Sunucu adıyla kurduğum için bu klasör içindeki uygun yere SMF dosyalarını kopyalamam gerekecek.Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi D:\Sunucu klasörü içinde 4 adet klasör var. SMF dosyalarını www klasörü içine kopyalamam gerekiyor. Ancak eğer birden fazla site yapmak istiyorsanız www klasörü içine farklı klasörler açarak bu klasörlere yapmak istediğiniz sitenin dosyalarını koyabilirsiniz. Örneğin SMF Joomla ve phpBB siteleri yapmak istiyorsanız www klasörü içine smf joomla ve phpbb klasörleri açıp bu dosyalar içine sitenizi ekleyebilirsiniz. Bu durumda scriptin kurulum sayfasını açmak için tarayıcınıza:
localhost/smf
localhost/joomla
localhost/phpbb şeklinde adresler yazmalısınız. SMF dosyalarını www klasörü içinde açtığınız sitem klasörüne koyduysanız kurulum sayfasını localhost/sitem adresini tarayıcınıza yazarak açabilirsiniz.
Mesaj22.06.2009, 10:12 (UTC)    
Mesaj konusu: ....

Eee arkadaşlar bi yorum yok mu Laughing
______________
Mesaj20.09.2010, 13:45 (UTC)    
Mesaj konusu: teşekkür ederim

teşekkür ederim
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu