Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj13.07.2009, 08:28 (UTC)    
Mesaj konusu: Sayfanızı Google İçin Optimize Etme...

Google de üst sıralarda çıkmak

Bir araştırma sayfasını düzenlemek ve web sayfanızı google için optimize etmek arasında ne gibi farklar var?

Yada şöyle söyliim.İkisinin ortak noktası ne ?

Tabii ki ilk bakışta söyleyebileceklerinizin çok çok çok daha fazlası.Arkadaşlar web sitenizdeki bilgileri ziyaretçelerinizin nasıl bulacağını ve ayrıca google botlarının yani örümceklerinin (spider) web sayfanızı tekar tekrar indexlemesini öğrenmek istiyorsanız bu dökümanı okumaya devam edin.

Eğer bir siteniz varsa ve insanlaran sitenizi bulmasını istiyorsanız, yapmanız gereken şey web sayfanızı arama motorları için optimize etmeniz. (Arama motorları ve optimizasyonu).Bunu başarmanız için birçok kolay ve o kadar da kolay olmayan yollar var.

Tabiiki hangi arama motoru için optimize etmeniz gerektiğini de siz belirlemelisiniz.Hernekadar da bu döküman google optimizasyonu için yazıldıysa da yahoo için de yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Yazıya başlamadan önce belirtmek isterim ki google sizin sitenizi arama sonuçlarında sıralarken ilk baktığı faktör web sayfanızın pagerank ı dır.Diğer faktörler ise pagerank dan sonra gelir.Söylediğim gibi bu dökümanda pagerank yükseltme yöntemlerinden bahsetmek yerine diğer faktörlerden bashetmek istiyorum.Yani google arama kutucuğuna yazılan bir kelimenin sizin sitenizin de sonuçlarda üstte çıkması için sayfanızda hangi sıklıkla kullanılması gerektiğini iyi belirlemelisiniz.

Google yazılan bir kelimenin sizin sayfanız ile ilgili olup olmadığına karar verirken bir çok faktörü göz önünde tutar.Aslında google nin ilk faktörü pagerank olmasına rağmen, kelimelerin tüm sayfada nasıl dağıldığı da sıralamada önemli bir faktörü oluşturur.


Birçok web site sahipleri ( Yöneticileri ) web sitelerini oğtimize ederken ilk yapmaları gereken şeyin meta taglar olduğunu ve description meta tagının da keywords meta tagı odaklı olması gerektiğini bilir.Sonra da title meta tagının web sitesinin ismini içermesi gerektiğini düşünür.Fakat bilmedikleri birşey var.O da yaptıklarının büyük bir hata olduğu
Title meta tagı ilk olarak sayfa için önemli olan 3 kelimeyi içermelidir.Sonra ise site ismini yazabilirsiniz.

Ayrıca sitenizde ilk gelen resim sizin için önemli olan alternatif kelimeyi içermesi gerekir.

Sonra H1 H2 taglar da google ve yahoo için sıralamada önemli yer tutar.Eğer sitenizdeki bir kelime H1 tagına sahipse google bu kelimeyi önemli sayar ve sitenizi üst sıralarda çıkarır.Fakat malesef CSS teknolojileri H1 tagını kaldırmıştır.Onun yerine div ve span kullandığı için CSS kullanmayan sayfalar daha üstte çıkar.

Gördüğünüz gibi google sayfanızın hangi kelimeleri içericeğini belirlemek için H1 ve H2 taglarına bakar.Ayrıca sitenizin en üstünde sizin için önemli olan kelimeleri H1 tagı kullanarak ve biraz da içerik katarak yazarsanız google arama sonuçlarında seçtiğiniz kelimelerde üstlerde çıkarsınız.


Son olarak google sitenizin update sıklığına da önem verir.Yani siteniz çok güncellenir ve yeni yeni içerik eklenirse sizin siteniz daha değerli sayılacaktır.Yani üst sıralarda çıkacaksınızdır.
______________Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu