Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj15.07.2009, 06:45 (UTC)    
Mesaj konusu: Ayinde Uygur Türkleri İçin Dua Edildi ..

Yunanlı Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Pisidya bölgesinin Ruhani Lideri Despot Sotirios Trambas, Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan 150 yıllık Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayine katıldı.
Trambas, Çin'de katledilen Uygur Türkleri için dua etti.Despot Sotirios Trambas, Alanya'nın Yunanistan'daki kardeş şehri Nea İonia'da bulunan Alanyalılar Derneği'nin Başkanı Kosta Çobanakis ve beraberindeki heyetle Alanya'ya geldi. Alanya'ın Hıdırilyas mevkiinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayine katılan Trambas, Çin'de katledilen Uygur Türkleri için de dua etti.

Kilisenin restorasyon çalışmalarını yapacak olan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrenci ve öğretim görevlileri de ayine katılırken, çevrede oturan vatandaşlar da ayini takip etti. Ayin boyunca dualarla okunan 5 ekmek, dilimlenerek ayine katılanlara dağıtıldı.

Despot Sotirios Trambas ve beraberindeki heyet, ayinin ardından Alanya Belediyesi'ni ziyaret etti. Belediye Başkan Vekili Murat Koçak, konuklarını belediye meclis salonunda ağırladı. Nea İonia ve Alanya arasındaki iki halkın kardeşlik ilişkilerinin 9 yılı tamamladığını anlatan Koçak, "1922 yılı öncesi Ortodoksların yaşadığı, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girmeye aday olan Alanya Kalesi'ndeki Tophane Mahallesi'nde bulunan Aya Konstantinos Kilisesi'nde Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından çalışma yapılacak. Kilisenin analitik yapısı incelenecek.

Çalışmaların ardından kilise restore edilecek. Ayrıca Aya Yorgi Kilisesi de Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Alanya Belediyesi'ne devredildi. Orada da yakın zamanda restore çalışmalarına başlanacak" dedi.

Koçak'ın ardından söz alan Despot Sotirios Trambas, 80 yaşında olduğunu ve ilk kez bu kadar çok heyecanlandığını söyledi. Rambas, şunları söyledi:

"Türk kardeşlerimizin Çin'de başına gelenler sizin gibi bizi de derinden üzdü. Çünkü hepimiz Adem ve Havva'dan geliyoruz, hepimiz Tanrı'nın çocuklarıyız. Onlar için dua etmeye devam edeceğiz. Ayrıca Alanya'daki Aya Yorgi Kilisesi'nde yapılan düzenleme çalışmalarını görünce de çok duygulandım. Kilisenin restorasyon çalışması tamamlanınca tekrar geleceğim ve çok büyük bir töreni hep beraber yapacağız. Bir gün politikacıların da doğru yolu bulacağına, dil, din, ırk problemlerinin olmayacağına inanıyorum.

Bütün hak dinlerde her şeyin başı sevgidir."nethabercilikten alıntıdır ..
______________
2010 Örnek Site Yarışmasında Dereceye Giren tr.gg sitemiz
Siteyi Görmek için hemen linke tıkla ==> http://antalya-gezgini.tr.gg/
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu