Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj06.08.2009, 09:22 (UTC)    
Mesaj konusu: Kandil Kutlayanlar SAPIKLARDIR.

Bilmeyenler için söyleyelim Bid'at; Dinde aslında olmayan sonradan eklenmiş şeye denir.

İsminden de anlaşıldığı üzere Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in doğduğu gecedir ve Rabi'u'l-Evvel ayının on ikinci gecesine rastlamaktadır.

Neler oldugu ile ilgili olarak Rasulullah'ın doğduğu gece hakkında birçok rivayetler mevcuttur. Bazı kutsal sayılan ateşlerin sönmesi, yıldızların kaybolması, bazı doğa olaylarının meydana gelmiş olması, vss... gibi.

Sahabe den veya Tabiin den veya Müçtehid imamlardan bu gecenin fazileti ve kutlanması hakkında hiç bir sahih veya zayıf rivayet sabit olmamıştır. Bununla beraber Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem doğduğu geceyi ne kendisi, ne ashabı ve ne de selefi salihin kutlamış değildir. Aksine bu gecenin kutlanmasının ve bu geceye has ibadet yapılmasının Bid'at olduğu için Sapıklık olduğunu ısrarla anlatıp red eden müçtehid imamların sözlerine karşılık bu Müçtehidlerin ölümünden çok sonraları ortaya çıkan bid'at ehli nin dinde aşırıya giderek kutladıkları, ve bunun gerekli olduğunu söylemeleri sizi aldatmasın. Zira onlar bu gecelerde Peygamberi övmede aşırıya giderek şirk ve dalalete sapmış, kendilerini ve takipçilerini dinleri ile aldatmış, sonucunda da okun yaydan çıktığı gibi bu dinden çıkmışlardır.

Selef-i Salihiin bu geceyi peygamberin doğmuş olduğu gecedir diye Hristiyanların Marry Chistmass'ı kutladıkları gibi , o maksatla ihya etmeyi, mevlit okumayı, o geceye özgü namaz kılmayı ve standart ibadete bir şeyler eklemeyi dinde ihdas edilmiş bir bid'at (sapıklık) saymışlardır.

Zira Hiç kimse Peygamber'i Hanımlarından, Çocuklarından, Ashabından, özellikle de Hz Aişe, Hz Enes, Hz Ömer, Hz. Ebubekr, Hz. Osman, İbn Mesud'dan, Amr'dan daha çok sevebilecek değildir. Ki bu şahıslar bizlerden dini daha az biliyor da değildi. İmanlarında, bizden daha az samimi veya, daha az akıllı hiç değillerdi.

Hatta Hz Ömer, Hristiyan iken Peygamber(İsa a.s.) lerinin doğum gününü kutladıkları gibi Müsliman olduktan sonra da Peygamberimiz(muhammed S.A.S)'in doğum gününü de kutlamak isteyen bir kabileyi Arabistan'dan zor kullanarak sürmüştür.

Bu grup bu meseledeki iddia ve amellerini Mısır, Irak, Iran ve Suriye gibi şehirlerde sürdürmeye devam etmişlerdir. Nitekim bu gecelerde okunan mevlidin, kılınan extra namazların ve ibadetlerin de bu babtan sayıldığı ilim ehlince malumdur. Bu gibi Bid'at olan amellerin çıkış yeri genellikle Mısır, ve/veya suriye gibi ülkelerdir. Hatta Bid'at ları ile dinimizde ayrılık yarattıkları için Müslimanlar bu ülkelere seferler düzenlemişlerdir.

Bu gecenin kutlanmasına karşı çıkan ve herkesce malum olanlar İmam ebu Hanife başta olmak üzere, İmam Mohammed, İmam Yusuf, İmam Malik, İmam Şafii, İmam Ahmed , İmam Nesai, İmam İbn Mace, İmam Buhari, İmam Muslim, vs.... imamlardır. Bu Muctehıid imamların hepsi de bu konuda şu ve daha birçok benzer cümleler söylemişlerdir.

"Bu geceyi kutlamak Hristiyanlarda vardır. Bizde yoktur".

"Bu ve benzeri geceleri kutlamak Bid'at tir. Her türlü Bid'at dalalettir(sapıklıktır)".

"Bu geceyi ihya edenler Fatiha'nın son ayetine Muhalefet etmektedirler."

Fatiha Sure'sinin Son Ayeti : 6,7-Ey Allah’ım, bizi Kur’an yolunda yürüt, kızdığın ve sapıtmış olanların yolundan, izinden yürütme.Onları bize önder, rehber kılma.
Mesaj06.08.2009, 10:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kardeşim sende bir sorun var bence...

Çünkü kandili biz kutlamıyoruz zaten...

Kandil günleri ibadetler daha fazla yapılır,Allah'a dualar fazla fazla edilir..

Kandilin kutlanmadığını bizde biliyoruz...

______________
Mesaj06.08.2009, 15:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

netteki yazmış:
Kardeşim sende bir sorun var bence...

Çünkü kandili biz kutlamıyoruz zaten...

Kandil günleri ibadetler daha fazla yapılır,Allah'a dualar fazla fazla edilir..

Kandilin kutlanmadığını bizde biliyoruz...


zaten kutlamaktan kastum da bu bugünün diğer günlerden hiçbir farkı yok.
neden daha fazla ibadet etme gereği duyuyoruz.
veya başka bi deyişle peygamber efendimizin kutlamadığı bişeyi biz neden yapıyoruz?
ne Kuranda var ne de Peygamber Efenidimizin sünnetinde
öyleyse biz niye yapıyoruz ???
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu