Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj07.08.2009, 15:56 (UTC)    
Mesaj konusu: çArşı | Beşiktaş Taraftar Grubu

Kendimizi sizlere anlatmak yerine, dünyanin en büyük web ansiklopedisi Wikipedia'nin bizleri tanıtan yazısını koymayı uygun gördük.

çArşıI

Beşiktaş Çarşı Grubu, Beşiktaş Kulübünün taraftarlarından oluşan belli bir grubun ismidir. 1982 yılında kurulan Çarşı grubu, futbol maçlarını ağırlıklı olarak Kapalı tribünde izler. En bilinen sloganları "Çarşı Atatürk harici her şeye karşı"dır.Bu grup diğer taraftarlardan ya da taraftar gruplarından ilginç bir bileşen olmasıyla ayrılmakta, maçlarda takındığı tavırlar, açtığı pankartlar, dile getirdiği tezahüratlarla farklı bir taraftar profili çizmektedir. 1980'lerin ortalarından itibaren belirginlik kazanan, 1990'lardan sonra iyice bilinir hale gelen grup, aslında homojen bir yapıdan oluşmamakta ya da belli başlı üyelerden ibaret sayılmamaktadır. Farklı sosyal tabakalardan, kültürel çevrelerden ve etnik kimliklerden, farklı ve hatta çatışan politik ve ideolojik alanlardan insanlar Çarşı Grubu adı altında toplanmaktadır. Bununla birlikte genel olarak muhalif bir görünüm ve söylem Çarşı Grubunun özelliği olarak işaret edilebilir.


Beşiktaş Kulübüyle doğrudan ilişkili grup üyeleri olabildiği gibi, özerk ve bağımsız taraftar olarak kendini ifade eden üyeler de söz konusudur. Ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin de içinde yer aldığı bir grup olarak bilinmektedir. Bunun sonucu olarak grubun öne çıkan özelliği hazır cevap ve mizahi yönü gelişmiş bir topluluk olmasıdır.


Grubun içindeki insanlar sürekli bir değişkenlik arz etmekle birlikte, belirli bir anlamda Çarşı Grubunun kendine özgü söylemi ve özgün tarzı sürekli geliştirilmekte, belirli bir doğrultuda sürdürülmektedir.


Bununla birlikte Çarşı Grubu denilence akla gelen daha çok tribünlerde görmeye alışık olunmadık tarzda muhalif bir söylem kullanması, sol politik söyleme ait kavramları ve sembolleri benimsemesi, güncel politik konulara ilişkin çoğu zaman beklenmedik tavır takınması olmaktadır. Örneğin Çarşı yazarken A'yı anarşizmin sembolü olan yuvarlak içindeki a şeklinde yazmaları, genelde milliyetçi ve ülkücülerin egemen olduğu kabul edilen tribünlerde başlı başına bir ilginçlik olarak görünmektedir. Belirgin bir özellik olarak anti-faşist bir söylem görülmektedir grubun belli çıkışlarında. Ayrıca grup içinde kendilerini demokrat, sosyal demokrat, sosyalist, ekolojist vb. şeklinde de ifade edenlerin varlığı da söz konusudur.


İlginç yapısı nedeniyle dikkat çeken Çarşı Grubu bu nedenle medyada pek çok kere özel programlar ve haberlerle yer almıştır. Mehmet Ali Birand'ın sunduğu haber programı 32. Gün Çarşı için özel bir program yapmıştır. Ayrıca, pek çok dergi ve gazetedeki yazı dizisine konu olan Çarşı Grubu, popülerliği ve söylemleri ile TV dizilerinde de yer bulmuştur.Fatih Terim'in Mehmet Ağar ile birlikte gazetelerde resimleri yayımlanıp imparator diye tanımladığı sırada Çarşı Grubu "imparatorluk değil tam demokrasi" diye pankart açarak tavır sergilemiştir. Ayrıca "Çarşı Alayına karşı" sloganı da söz konusu grubun hem öteki takımlara hem de politik kimliklere karşı duruşunu ifade etmektedir. Bülent Ecevit'in ölümü üzerine resmi sitelerine koydukları "Kara Kartal seni unutmayacak Karaoğlan" sloganıyla ilgi çekmiştir.


Dikkat çekici eylemleri arasında Barcelona CF'nin Kamerunlu siyahi oyuncusu Samuel Eto'ya La Liga'da hemen her maçta yapılan ırkçı tezahüratlar nedeniyle "çArşı ırkçılığa karşı -hepimiz Eto'yuz" pankartları ile destek vermeleri gelmektedir.


Grup, 1995-1997 yıllarında "Forza Beşiktaş" adında hiç bir yayın grubuna bağlı olmadan bir fanzin tarzında haftalık dergi çıkarmıştır. Bu dergi sadece bir spor kulübünün taraftarlari tarafından hazırlanıp, yayınlanan ilk süreli yayın olmuştur.


Çarşı grubunun dikkat çeken bir diğer tavrı Nükleer enerji santrallerine karşı duruşudur. 2005/2006 sezonunda bazı maçlardan önce açtıkları "Çarşı Nükleer Santrallere Karşı" yazılı pankartlarla dikkat çekmiş ve 2006/2007 sezonunda İnönü Stadyumu'nda oynanan Galatasaray derbisinde ise Greenpeace örgütü ile birlikte "Nükleersiz Türkiye" yazılı bir pankartla gösteri yapmışlardır.


2007 yılında kuruluşunun 25. yılını kutlayan Çarşı, bu sebeple düzenleyeceği etkinliklere Kızılay'a topluca kan bağışında bulunarak başlamıştır. 21 Nisan 2007 günü oynanan lig maçı öncesi Beşiktaş'ta kurulan çadırlarda 250'den fazla kişi kan vermiştir. 25. yılın anısına düzenlenen bir başka sosyal etkinlik ise "Hediyeni kap, Minitürk'e gel" sloganı ile 25 Nisan 2007'de kimsesiz çocuklara oyuncak ve kırtasiye dağıtılan organizasyon olmuştur.

Kaynak : Wikipedia
______________

Mesaj07.08.2009, 15:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

İstedim ki Dünyaca Ünlü Bi Taraftar Grubu Hakkında Video-Resim-Bilgi gibi öğeler bu başlık altında toplansın .

Fener'li ve Galatasaray'lı arkadaşlarda kendi takımlarının taraftar grupları ile ilgili güzel bi topic açarlarsa çok iyi olur.

Ve tabi bu konular sabitlenirse Razz

______________

Mesaj07.08.2009, 15:58 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bence dünya nın en büyük taraftar grublarından biri...
______________
Özel mesajlara bakmıyorum bile...
Mesaj07.08.2009, 16:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

çArşı Hakkında Muhteşem Bi Yazı ( Okumanızı Rica Ediyorum )

çArşı Nedir?

çArşı kapalının ortasında sıralanan bir grup değildir.

çArşı, yüreğinde Beşiktaş aşkını hisseden herkestir.

çArşı bir ruhtur.

çArşı, New York’da metro trenine yazılmış siyah beyaz bir grafitidir, Prag'da duvara yazılmış bir yazıdır, Erzincan'da bir dağın yamacına yazılmış sevgidir, Adana'da bir derneğin duvarlarına boyanmış siyah'la beyazdır, Galatasaray Lisesi duvarına yazılmış "çArşı ULAN" işaretidir.

Bir tiyatro sahnesinde hiç bir dekora uymadan sırtında taşınan kutsal BEŞİKTAŞ formasındadır çArşı.

Zonguldak'ta maden göçüğünden çıkarıldığında ilk nefesle sorulan "maç kaç kaç?" sorusundadır çArşı.

Hakeme kızdığında "Satanist hakem" diye bağırıp gündemi takip edenlerdir.

Atatürk’e dil uzatan dönemin milletvekili Hasan Mezarcı'ya "Hasan Mezarcı'ya kafam girsin" diyen tezahüratıyla Cumhuriyet'in Kemalist çizgisindeki duruşunun ödünsüz sesidir.

Fenerbahçelilerin yalakalıklarına "TEK ADAM, ATAM" ya da "Bir Pankartta Verhaugen’e Aç Avrupa Şampiyonu Ol Fener" diyen zekadır.

çArşı, fenerbahce lisesinde sarı lacivert kravat yerine siyah beyaz kravat takıp dolaşabilme cesaretidir, BEŞİKTAŞ aşkını pankartlarda "Başka Boyutların Tanrısı" diye ifade eden kalp’dir.

Ceza'sı gereği boş kalmış tribünlere "RUHUMUZ YETER" yazan yüreklerdir.

Kaşınanı tesislerinde ziyaret eden yada ellerine verdikleri "Cobarde Gallina Ortega (Korkak Tavuk Ortega)" pankartıyla maymun edenlerdir.

"Erkek Adam Renkli Takım Tutmaz" deyip alemi dut yemiş bülbüle çevirenlerdir. "Işıklar Söndüğü Zaman Tüm Fenerliler Güzeldir" pankartıyla taraflı tarafsız herkesi güldürenlerdir.

"Bizim taraftarımız daha fazla" diye böbürlenenlere "en fazla sinekte b.kun üzerinde olur" cevabını yapıştıranlardır.

Futbolcusuna kızdığında "Aşkımız renklere sizlere değil" diyen renk aşkıdır.

2 Km bayrak yapıp dünya rekoru kıran sevgidir, o bayrağın en arkasında hiç bırakmadan duran 72 yaşındaki teyzedir.

S.Bükreş maçında televizyonların gösterdiği, o soğukta, ayakta, boynunda siyah beyaz kaşkoluyla titreyerek KARAKARTALLARINI seyreden nine'dir.

Tribünde bir doktordur, işçidir, iş adamıdır, okuma yazma bilmeyen bir sokak çocuğudur, profesördür.

Omuz omuza zıplayıp "Beşiktaş’ım benim biricik sevgilim" diye gözünde yaş, gırtlağını yırtan Solcusudur, Sağcısıdır, Ateistidir, Hacısıdır, Müslümanıdır, Ermenisidir, Yahudisidir, Hristiyanıdır.

Irak işgalinden önce Savaşa karşı duran yurtseverlerin yanındaki ruhtur.

Mitinglerde "BEŞİKTAŞLIYIZ, SAVAŞA KARŞIYIZ" tezahüratlarında, Tribün'de "Savaşa HAYIR", "Amerikan Şahinlerine karşı Karakartallar" pankartlarıyla tepkisini koyandır.

Bir F16 burnuna yapılmış Kartal’dır. çArşı’nın "A" sını Anarşinin "A"sıyla yazan, güce tapmayan isyankarlıktır.

"Siyah Beyaz Ölüm Yaşam" diyen felsefedir. Delikanlılığı da hayat felsefesi olarak benimseyenlerdir.

Sevinmek için sevmeyendir, inadına inançla bağlı olandır.

Nazım Hikmet'in "ASLOLAN HAYATTIR" ına tribünlerin Hacı Babasıyla "HAYATTA BEŞİKTAŞ" diye ölümsüzleştirenlerdir.

"çArşı, MUSTAFA KEMAL HARİÇ HERKESE, HATTA KENDİNEDE KARŞI" diyen aykırılıktır.

Tribüne boydan boya "Ölüm Ne Zaman ve Nereden Gelirse Gelsin; Mezarıma Siyah Beyaz Güller Atılacaksa, Mezar Taşıma BEŞİKTAŞ Yazılacaksa, Böyle Ölüm Hoş Gelsin Sefa Gelsin..." yazan ölümsüz sevgidir.

çArşı ruhu BEŞİKTAŞININ uslanmaz asi ruhudur, BEŞİKTAŞINI taparcasına seven çılgın aşığıdır.

Alp Batu Keçeci
______________

Mesaj07.08.2009, 16:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

Keşke her spor kulübümüzün böyle büyük grupları olsa
UltrAslan , Çarşı , Gençfb , Timsahlar , Yiğidolar ve daha niceleri
Spor takımlarının ayrılmaz parçaları ..
Allah hiç bir takımı taraftarsız bırakmasın , İBB yi görüyrsunuz
az sayıda taraftarı var ve maçlarından kimse zevk alamıyor maalesef
Mesaj07.08.2009, 16:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

hyperend yazmış:
Bence dünya nın en büyük taraftar grublarından biri...

Bildiğim Kadarıyla EN BÜYÜĞÜ.
Ben Bir Galatasaraylı Olarak Çarşının En Büyük Taraftar Grubu Olduğunu Düşünüyorum

______________
Mesaj07.08.2009, 16:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yaancı bir ülkede çok önemli bir duvara m. jackson çarşı seni seviyor gibisnden bir yazı ookumuştum.Haberlerde göstermişti...

Fikrimce fener olsun gs trabzon olsun ülkemizde önemli şeyleri yüceltmek onları dünyanın 1 numrası olması için desteklenmesi gerektiğini bilmesi gerekir.
______________
Özel mesajlara bakmıyorum bile...
Mesaj07.08.2009, 16:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Beşiktaş Şampiyonluk Marşları

1. Yağmurlu Bir Günde
2. İndir
3. Beşiktaş Tribün Marşı
4. Beşiktaş Gündoğdu Marşı
5. Kartal Yuvası
6. Beşiktaş Aşkı
7. Uç Kartalım
8. Ruhumuz Yeter
9. Şanlı Beşiktaş
10. Anlayamaz Kimse Bu Aşkı
11. Beşiktaş Tribün Marşı ( Playback )

http://indirdur.net/files/FPPZIDU6/BeSiktas_2008_2009_Sampyonlk_MarSlari_2009_Mp3-DunyasI.org-UploAd_TheCarbon.rar

Not : Alıntıdır.
______________

Mesaj07.08.2009, 16:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

marasultraslan yazmış:
Keşke her spor kulübümüzün böyle büyük grupları olsa
UltrAslan , Çarşı , Gençfb , Timsahlar , Yiğidolar ve daha niceleri
Spor takımlarının ayrılmaz parçaları ..
Allah hiç bir takımı taraftarsız bırakmasın , İBB yi görüyrsunuz
az sayıda taraftarı var ve maçlarından kimse zevk alamıyor maalesef


Katılıyorum modum bu akşam Bizim maçımız var onlarla göreceğiz ki onların 50 taraftarından fazla olmayacak stadda Sad Futbolcuların halini düşünmek bile istemem Sad
______________

Mesaj07.08.2009, 16:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

forza-kartal yazmış:
marasultraslan yazmış:
Keşke her spor kulübümüzün böyle büyük grupları olsa
UltrAslan , Çarşı , Gençfb , Timsahlar , Yiğidolar ve daha niceleri
Spor takımlarının ayrılmaz parçaları ..
Allah hiç bir takımı taraftarsız bırakmasın , İBB yi görüyrsunuz
az sayıda taraftarı var ve maçlarından kimse zevk alamıyor maalesef


Katılıyorum modum bu akşam Bizim maçımız var onlarla göreceğiz ki onların 50 taraftarından fazla olmayacak stadda Sad Futbolcuların halini düşünmek bile istemem Sad

Gerçekten Üzücü Bir Durum Olmayan Bir Taraftara Karşı Oynamak...
______________
Mesaj07.08.2009, 16:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar sizinle ÇARŞI yazısının içindede bulunan Çember İçindeki A harfi ne anlam taşıyor paylaşmak istedim. Merak edenler okusun..Dünya anarşist hareketi düşünsel çeşitliliğini pek çok simge ve amblemle ifade etmektedir. Bürokratik örgüt amblemlerinin tersine sokaktaki militanların yarattığı ve değişik yaklaşımlarla özdeşleşen bu simgeler neredeyse kendi başlarına bir yeraltı ikonografisi oluşturur hale geldiler. Bunların birçoğu anarşist hareketin yıkıcı ve şenlikli, duygusal ve alaycı, ve hepsinin üstünde lümpen (evet, lümpen, bunu da kabul ediyoruz) karakterini yansıtıyor. Belki bu kadar yaygınlaşmalarının nedeni de bu. Her neyse işte bu simgelerden A Harfi..

Daire içindeki A günümüzde anarşizmin en yaygın simgelerinden biridir. Dünyanın her köşesinde otoritenin burnu dibine çiziktiriliveren bu amblem hala bir yerlerde birinin olup bitenlere karşı çıkmayı sürdürdüğünü, en azından böyle bir niyet beslediğini gelen geçene hatırlatır. Swastika, orak-çekiç ve barış işaretiyle birlikte dünyada en yaygın işaretlerden olan A sanıldığının aksine pek eski ve geleneksel bir simge değildir. Bırakalım 19. asır anarşistlerini 1960 öncesi anarşistler için bile yabancıdır.
Bu işaret ilk kez Fransız anarşistlerinin yayımladığı JEUNESSE LlBERTAIRE adlı dergide kullanılmıştır, ilk yayınlandığında pek rağbet görmemişti bu işaret.. Ama iki yıl sonra Milano'da kullanılmaya başlandı. 1968 ayaklanmasından sonra anarşizmin yeniden hayat bulmasıyla birlikte bir arada yayıldı. Kimileri bunun aslında çok eski bir sembol olduğunu ve son zamanlarda yeniden keşfedildiğini söylerlerse de bunu destekleyecek bir kanıt bulunamamıştır. Bilinen şu ki işaretin yalınlığı ve basitliği yaygın kabul görmesine yardımcı olmuştur.


Özellikle A harfi bu simgenin yaygınlaşmasında rol oynamıştır. Bütün dillerde anarşi A harfi ile başlamaktadır. Bu anlamda daire içindeki A enternasyonal dayanışmanın da ifadesi olmaktadır. Kimilerine göre salt bir propaganda işareti kimilerine göreyse anarşizm içindeki tüm çok çeşitlilik ve eğilimlerin birliğini gösteren ortak bir simgedir. Bazı çeşitlemeleri de vardır. Örneğin anarko-feministler kimi zaman bu işareti feministlerce de kullanılan biyolojik kadınlık simgesiyle birlikte çizmekte, bazı eko-anarşistlerse etrafına yapraklar serpiştirerek kullanmaktadırlar.
Bunun yanı sıra daireden taşan A ise daha çok anarko-punk'lar ve underground heavy metal grupları tarafından kullanılmaktadır.
______________

Mesaj07.08.2009, 16:21 (UTC)    
Mesaj konusu:

[/QUOTE]
______________

Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu