Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj18.08.2009, 13:32 (UTC)    
Mesaj konusu: TRT’de Mescid-i Aksa skandalı

Tarihte ilk’ diyerek duyurduğu Mescid-i Aksa’dan Miraç Kandili canlı yayınınınaynı mekândaki Kubbet’üs Sahra’dan yapıldığı ortaya çıktı

Milliyet'in haberine göre TRT 1’in haftalar öncesinden izleyicilerine ‘tarihte ilk’ diyerek duyurduğu Mescid-i Aksa’dan Miraç Kandili canlı yayınınınaynı mekândaki Kubbet’üs Sahra’dan yapıldığı ortaya çıktı

TRT’nin Miraç Kandili dolayısıyla yaptığı özel canlı yayın, Türkiye’de ilk defa bir yayın kuruluşunun Hz. Muhammed’in Miraç’a çıktığı mekân olan Mescid-i Aksa’dan canlı yayın gerçekleştirmesi nedeniyle önem taşıyordu. Günler öncesinden altyazılarla duyurulan program için İsrail, Filistin ile Ürdün’den izin alındığı belirtildi.

300 milyon kişi izledi

TRT’nin canlı yayını, TRT-1, TRT Avaz, Irak Kerkük Türkmeneli Televizyonu’ndan da naklen verildi. Böylece kandil programının Türkiye, Balkanlar, Orta Asya ve Ortadoğu’da 300 milyondan fazla kişiye ulaştığı kaydedildi. Ayrıca Türkiye’den yaklaşık 500 kişi El Aksa’daki programı izlemek üzere gitti.

TRT gece boyunca, İstanbul’da Eyüp Sultan Camii ve Kudüs’deki Mescid-i Aksa Camii’nden ortak yayın yaptığını izleyicilerine aktardı. TRT’nin verdiği bilgilere göre, El Aksa’dan ortak yayın sırasında, caminin içine de LCD ekranlar kurularak, Eyüp Sultan’daki yayın da El Aksa’daki cemaate aktarıldı.

Canlı yayının başlangıcında önce Mescid-i Aksa görüntüleri gösterildi, ardından yayın Kubbet’üs Sahra’dan devam etti. Oysa, Kubbet’üs Sahra sıklıkla Mescid-i Aksa ile karıştırılan ancak aynı bahçede kadınların da ibadet edebilmeleri için yaptırılmış olan altın kubbeli başka bir mescit.

Çağrıcı: Farklı mekânlar

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, “Ben de Eyüp Sultan Camii’nden canlı yayındaydım, dolayısıyla ekranda ne gösterildi görmedim. Mescid-i Aksa ile Kubbet’üs Sahra birbirinden farklı mekânlar. Bilgi verirken, ‘Burası Mescid-i Aksa’ dedilerse yanlış. Aynı meydanda bulunuyorlar, zaman zaman bütününe birden Mescid-i Aksa denildiği, karıştırıldığı oluyor” dedi. TRT yetkilileri, yayının Kubbet’üs Sahra’ya ait olduğunu doğrulayarak, şu açıklamayı yaptı:

TRT: Aynı evin başka bir odası

“Kubbet’üs Sahra zaten Mescid-i Aksa’nın bir bölümü, o tarz gösterildi. Yani bir ev düşünün, evin bir odası orası. Evin o odasını gösterdik ama geneli zaten Mescid-i Aksa. Yayın iznimiz de vardı ve her tarafından da yayın yapıldı” dedi.

Kynk:Habertürk
Mesaj18.08.2009, 13:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler Wink
______________
Mesaj18.08.2009, 14:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

daha ne günler görücez Confused
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu