Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj01.10.2009, 18:35 (UTC)    
Mesaj konusu: Naciz Vücudum [ATATÜRK KÖŞESİ]

Çok çok uzun bir yazı; ama sabırla okursanız, her cümlenin okunmaya değer olduğunu göreceksiniz ve göz yaşlarınızı tutamadığınız da olacaktır..

Hepimizin bildiği gibi Mustafa Kemal Atatürk, döneminin dünya liderleri içerisinden 21. yüzyıla geçebilen tek liderdir. Üstelik diğer liderler, kendi halkları tarafından yok edilmenin acısını yaşamışken; o, hâlâ halkının ve dünyanın nabzında en büyük canlılığıyla, sevgisiyle, saygısıyla hala yaşayabilen dünyadaki tek lider.

Önemli olan da, sanırım, yaşarken ölmek değil; öldükten sonra da bu kadar uzun süre canlı kalabilmeyi başarmak değil midir?

Biz, Atatürk'ü hep tarihe mal olmuş yönleriyle tanıdık: "Asker Atatürk" ya da "Devlet adamı Atatürk" olarak.

Bu verdiğim örnek, dünyada tek olan örnektir. Zaten herhalde bir başkasına da rastlamamız mümkün değil. En büyük düşmanı; hani şu ordularını denize döktüğü düşmanı, Yunan başkomutanı Trikopis. Hiçbir zorlama olmadan, hiçbir baskı olmadan her Cumhuriyet bayramı Atina'daki Türk büyükelçiliğine gidiyor Trikopis, Atatürk'ün resminin önüne geçiyor ve saygı duruşunda bulunuyor. Böyle bir saygıyı en büyük düşmanında uyandırabilen bir Mustafa Kemal.

Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran 120'den fazla kişiye döner ve aynen şöyle der:

“Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim.” dedirten o büyük özlemi ve onu oluşturabilen Mustafa Kemal'i.

Ya da, yıl 1938. Bir İranlı şair, bir Tahran gazetesine ölümü üzerine bir şiir yazar. İşte o şiirin iki mısrasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Diyor ki;

“Allah, bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir.” dizelerindeki bu kıskançlığı oluşturabilen Mustafa Kemal.

Yıl, 1976. UNESCO, üyelerine bir öneriyle gelir. Öneri paketindeki bir cümleyi sizlere okumak istiyorum. Diyor ki; "Bugün UNESCO'nun üzerinde çalıştığı bütün projelerin isim babası Mustafa Kemal'dir." Öneri nedir? Öneri ise, "Atatürk'ün doğumunun yüzüncü yılında, 152 ülkenin (152 üyesi vardı UNESCO'nun) devletleri, aynı anda kutlasın." önerisidir. Birden İsveç delegesi, ayağa kalkar ve şöyle söyler:

“Ne yani, dünyada bu kadar devlet adamı var. Hepsinin doğum gününü böyle kutlayacak mıyız?” şeklindeki kinâyeli sözlerine, Rus delegesi ayağa fırlar yumruğunu masaya vurur ve 152 ülkenin delegelerine aynen şöyle söyler;

”Genç delege arkadaşım, hatırlatmak isterim ki; Atatürk, öyle dünyadaki herhangi bir lider değildir. Bırakın onu bir yıl anmayı, her ülke her probleminde onu çare olarak aramalıyız.”

Sonra ne mi olur? UNESCO tarihinde ilk ve tektir hiç negatif oy yok, hiç çekimser oy yok... 152 ülke, şu metne imza atar; hani İsveç delegesi demişti ya “ne yani” diye. O İsveç delegesi bu imzanın atıldığı gün mikrofona gelir ve aynen şunları söyler;

”Ben, Atatürk'ü inceledim. Bütün ülkelerden özür diliyor, ilk imzayı ben atıyorum” diyecektir.

İşte o muhteşem belge diyor ki;

“ATATÜRK KİMDİR; ATATÜRK, ULULAR ARASI ANLAYIŞ, İŞBİRLİĞİ, BARIŞ YOLUNDA ÇABA GÖSTERMİŞ ÜSTÜN KİŞİ, OLAĞANÜSTÜ DEVRİMLER GERÇEKLEŞTİRMİŞ BİR İNKILAPÇI, SÖMÜRGECİLİK VE YAYILMACILIĞA KARŞI SAVAŞAN İLK ÖNDER, İNSAN HAKLARINA SAYGILI, DÜNYA BARIŞININ ÖNCÜSÜ, BÜTÜN YAŞAMI BOYUNCA İNSANLAR ARASINDA RENK, DİL, DİN, IRK AYIRIMI GÖSTERMEYEN, EŞİ OLMAYAN DEVLET ADAMI, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU”


Var mı böyle bir metin! Bir filozof, der ki; “Bir ülke için kıstas aradığınız zaman, o ülkenin en büyük liderini gözden geçirin.” Şu anda kıstas arayan ülkelere sanıyorum bundan daha iyi bir metin gösteremeyiz. İşte bu metin, 152 ülke tarafından imzalanmıştır. Eşi olmayan devlet adamı metni. Peki daha sonra ne olmuştur; 151 ülkede hemen hemen bir yıl boyunca her yerde bu metni görebiliriz, soruyorsunuz bana o bir ülke kim? İşte o ülkenin adını vermeye benim dilim maalesef varmıyor.

Hadi gelin Haiti'ye gidelim. Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı ölür. Bir vasiyet bırakmıştır. Haiti'ye baktım haritada bir kutup kadar uzak ülke. Haiti Cumhurbaşkanı 1996 da öldüğünde vasiyeti açılır. Vasiyetinde mezar taşına yazılması için bir metin bırakmıştır. Haiti Cumhurbaşkanının bugün mezar taşında yazan hitabeyi sizlere okumak istiyorum. Diyor ki “Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm.”

Peki yıllar, bir şey değiştirir mi? Hayır. 2000 yılında bizim medyanın kaçırdığı bir bilgi var, ABD Başkanı, milenyum mesajını veriyor. Mesajın bir yerinde aynen şunları söyler; “Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir.” 2000'de ABD Başkanına işte bu gerçeği de ifade ettirebilen bir Mustafa Kemal var. Asker Mustafa Kemal'in, Devlet adamı Mustafa Kemal'in çok dışında bir Mustafa Kemal.

Kaynak; bilinmiyor...

______________
Zodyak Çemberi | Komplo Teorilerini araştıran bir sitedir.
Mesaj01.10.2009, 19:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

[size=50]GÜNCEL[/size]
______________
Zodyak Çemberi | Komplo Teorilerini araştıran bir sitedir.
Mesaj02.10.2009, 07:18 (UTC)    
Mesaj konusu:

Very Happy size 50 olmayacağına göre xD
______________
arkadaşlar bedava-sitemde boşuna vakit kaybetmeyin...
Mesaj02.10.2009, 20:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

cengizhanayaz yazmış:
Very Happy size 50 olmayacağına göre xD


Onuda öğrenmiş oldum Very Happy tecrübe..! Wink Smile
______________
Zodyak Çemberi | Komplo Teorilerini araştıran bir sitedir.
Mesaj04.10.2009, 20:27 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu konuyu güncel tutmak için çabalıyorum..! Forum kirliliği yaratmayacağını düşündüğüm bir başlık..!
______________
Zodyak Çemberi | Komplo Teorilerini araştıran bir sitedir.
Mesaj04.10.2009, 20:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

güzel bir yazı Wink
______________
arkadaşlar bedava-sitemde boşuna vakit kaybetmeyin...
Mesaj05.10.2009, 12:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

cengizhanayaz yazmış:
güzel bir yazı Wink


Teşekkürler..! Wink Smile
______________
Zodyak Çemberi | Komplo Teorilerini araştıran bir sitedir.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu