Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj08.10.2009, 20:05 (UTC)    
Mesaj konusu: Yaşlanmayı geciktiren madde spermde çıktı

Spermde bulunan bir maddenin yaşlanmayı geciktirdiği ortaya çıktı. Hücreleri gençleştiren maddedenAvusturyalı bilim adamları Frank Madeo ve Tobias Eisenberg, spermlerin içinde bulunan spermidin adlı maddenin, bugüne kadar bilindiği gibi sadece hücre gelişimine katkı sağlamadığını, bunun yanı sıra hücrelerin yaşlanmasını da geciktirdiğini ortaya çıkardılar.


''Nature Cell Biology'' adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, spermidin maddesi, hücre çekirdeğine ulaştığında çekirdeği ''gençliğe programlıyor''.

İLERLEYEN YAŞLARDA AZALMA GÖSTERİYOR

6 ülkede bulunan 29 bilim adamıyla koordineli olarak yürütülen araştırmanın sonucuna göre insan vücudundaki tüm hücrelerde farklı yoğunlukta bulunan spermidinin, ilerleyen yaşla birlikte azalıyor.

SPERMİDİN ALZHEİMER VE PARKİNSON'UN DA DÜŞMANI

Elde edilen maddenin, Alzheimer ya da Parkinson gibi yaşlanma nedeniyle meydana gelen hastalıklara karşı mücadelede çok büyük öneme sahip olabileceği de ifade ediliyor.

GREYFURT VE SOYA FASULYESİNDE DE VAR

Özellikle greyfurt, buğday tohumu ve soya fasulyesinde de yoğun şekilde bulunduğu belirtilen spermidinin, sadece spermlerde değil, vücuttaki diğer organlarda da görüldüğü, ancak ilk kez spermlerden ayrıştırıldığı için spermidin adının verildiği kaydedildi.
internethaber de gördüm ve sizinde okumanızı istedim
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu