Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj16.10.2009, 17:13 (UTC)    
Mesaj konusu: Domuz Gribi [Haber]DOMUZ GRİBİ (SWİNE FLU)

Domuz gribi nedir?

Domuzlarda hastalığa yol açan influenza tip A virusunun insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığıdır.

Virus şimdiye sadece domuzlarda görülmekteydi. Ancak mikrorganizmadaki değişime bağlı olarak ortaya çıkan yeni bir formu ( influenza tip A H1N1) solunum yolu ile özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana bulaşabilmektedir.

İnsan domuz gribi virüsü nasıl bulaşır?

İnsanlar, domuz gribini genellikle enfekte olmuş domuzların uygun hazırlanmayan et ve et ürünleri, çıkartıları ve salgıları ile yakın temas sonucu almaktadır. İnsandan insana, hapşırma, öksürme sırasında oluşan damlacıkların doğrudan solunum yoluyla alınması yada enfekte ettiği çevreye ve eşyaya yakın temas sonucu bulaşmaktadır. Bulaşta yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynamaktadır. Hasta kişi hastalık belirtileri oluşmadan bir gün öncesinden başlayarak hastalandıktan sonraki 7 gün ve daha fazla süre bulaştırıcı olabilir.

Domuzlarda hastalık en sık ne zaman görülmektedir ?

Domuzlar arasında salgınlar bütün yıl boyunca görülmekle birlikte, sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığı artmaktadır.İnsanda görülen domuz gribinin belirtileri nelerdir?

Klinik belirtileri gribe (mevsimsel influenzaya) benzerdir. Bunlar; üşüme, titreme, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, genel vucut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik şeklindedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilir. Bazılarında hiçbir belirti görülmezken, zatürre ve solunum yetmezliği gibi ciddi hastalıklara ve ölümlere yol açabilir. Tüm yaş grubu etkilenmekle beraber çocuklar, yaşlılar ve immün yetmezliği bulunan kişilerde ağır seyredebilir.

Çocuklarda: Hızlı nefes alma yada solunum güçlüğü, mavimsi cilt rengi, yeterince sıvı alamama, uyuyamama ya da uyaranlara cevap verememe, huzursuzluk, grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük, döküntü; Yaşlılarda: solunum güçlüğü veya nefes darlığı, göğüs yada karın içinde ağrı veya basınç, ani baş dönmesi , konfüzyon(zihin bulanıklığı, sersemleme), şiddetli bulantı ve kusma tıbbi yardım gerektiren durumlar olup hastaneye başvurulmalıdır.

İnsan domuz gribinin tedavisi varmıdır?

Tedavisi amacıyla kullanılan antiviral ilaçlar bulunmaktadır. Her hastaya antiviral tedavi gerekmeyebilir. İstirahat ve düzenli, sağlıklı beslenme önemlidir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Bol su ve sıvı gıdalara ağırlık vermelidir. Ağır, yorucu hareketlerden kaçınılmalıdır. Eğer belirtiler düzelmez, ateş yüksek seyreder veya kişi kendini kötü hissederse hemen bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Kış aylarında görülen mevsimsel gribinden farkı nedir ?

Yeni H1N1 tipinde virusun farkı; insanları, kuşları, domuzları etkilemesi ve insandan insana bulaşma özelliğinin olmasıdır.

Domuz gribinin aşısı varmıdır?

İnsanlarda kullanılabilecek uygun aşı henüz mevcut değildir. Domuzlarda kullanılan aşı mevcuttur.

Domuz gribinin insan sağlığına etkileri nedir?

İnsanlar arasında domuz gribi enfeksiyonu, tek tek vakalar ya da salgınlar halinde görülebilir. Toplumsal duyarlılığın oluşturulması ile salgınların önlenmesi mümkündür.

Domuz gribinden nasıl korunabilirim?

Hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın ve mendili atın. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza, ağzınıza ve çevreye dokunmak, buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayılmasına neden olabilir. Özellikle hapşırma yada öksürme sonrasında ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Hasta ve sağlıklı kişilerin korunma amaçlı ağzı ve burunu kapatan cerrahi maske kullanılabilir. Hastalık bulaşmış ve bulaşma ihtimali olan yüzeylere hijyenik temizlik yapmadan temas etmeyin.

İnsan domuz gribi vakaları nerelerde görülmüştür?

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), kesinleşmiş Domuz Gribi vakasının 615’e çıktığını, 17 kişinin öldüğünü, görülen ülkelerin sayısının 18 çıktığını bildirdi. Türkiyeden bildirilen vaka olmadığını açıkladı. Hastalıkla ilgili son rakamlar: Ölü 17(16 meksika, 1 ABD), Teyit edilen vaka 726 (443 Meksika, 172 ABD, 56 Kanada, 15 İspanya, 13 İngiltere 6 Almanya , 4 Yeni Zellanda, 2 İsrail, Fransave Güney Kore, 1 kosta rika, İtalya, İsviçre).

Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat edeceğim. Neler yapmam gerekir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış seyahat kısıtlaması yoktur. Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunulmaması, sabunla el yıkama gibi kişisel hijyen önlemlerin uygulanması, gidilen ülkelerin yerel otoritelerinin öngördüğü tedbirlere uyulması ve gerektiği durumlarda basit cerrahi maske kullanılması hastalığın bulaş riskini azaltacaktır.Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat ettim. Ne yapmam gerekir?

Hastalık şu ana kadar Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İspanya’da görülmüştür.

Son 2 hafta içinde hastalığın görüldüğü ülkelere ziyarette bulunmuşsanız ve başta 38 º C’den yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vucutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, baş ağrısı, üşüme, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ALO 184 Sağlık hattından ve www.grip.saglik.gov.tr

adresinden alabilirsiniz.

Hazırlayan: Uğur KOSTAKOĞLU

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji UzmanıALINTIDIR!!....

______________


En son onlinephotoshop tarafından 16.10.2009 18:33:20 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj16.10.2009, 17:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım için teşekkürler..!

Not : Dün Akşam Ankara/Kızılaydaydım Herkes Maske Takıyordu..Kızılay Giriş'ine Maske Satıcıları filan mesken tutmuştu..Mecburi olarak aldık..Umuyorum herseferinde böyle gezmeyiz.. Neutral
______________
Ve sonunda 3.Yıl Etkinlikleri 2 Ay öncesinden büyük bir yarışmayla başladı...


Ayrıntılı bilgi : http://byqraphix.tr.gg/3-.-Y%26%23305%3Bl-Etkinlikleri.htm
Mesaj16.10.2009, 17:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bizim sınıfada fransadan öğrenci geldi tırsıyoz kız gelince
______________
Mesaj16.10.2009, 17:46 (UTC)    
Mesaj konusu:

www-kral yazmış:
Bizim sınıfada fransadan öğrenci geldi tırsıyoz kız gelince
Mr. Green
______________
Mesaj16.10.2009, 17:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

onlinephotoshop yazmış:
www-kral yazmış:
Bizim sınıfada fransadan öğrenci geldi tırsıyoz kız gelince
Mr. Green
ne var yha komik
______________
Mesaj16.10.2009, 18:33 (UTC)    
Mesaj konusu:

Domuz Gribi Aşısı Bizim Okula yapılcak xD çoçuklar ağlar zırlar xD şimdi
aşı olduktan
sonra bütün okul domuza dönüşür Very Happy çok komik olurdu ha xD_____________
CinCoCuk & E- SaFaRi
______________
Upsss... xD
Mesaj16.10.2009, 20:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Dalga geçilmemesi gereken çok ciddi bir konu.Hatta üzülmek ve endişelenmek gerek desek daha doğru olur..Çok ciddi bir tehdit.. Önlem alınmazsa çok kolay bir şekilde yayılabilir arkadaşlar.. Lütfen herkez bu konuda duyarlı olsun.. Siz olmazsınız misal anneniz babanız kapar.. Veya başka sevdikleriniz kapar.. Sırf kendinize göre haraket etmeyin lütfen.

Saygılar.. Rolling Eyes

______________
> Web sitenizi radyomuzdan anons yaparak tanıtmamızı istermisin? > Üstelik tamamen ücretsiz! Tıkla > http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?t=132612
> Türkçemiz ile ilgili kendi yazdığım makaleyi okumak ister misin? Tıkla > http://www.bedava-sitem.com/forum/viewtopic.php?p=639445#639445
Mesaj17.10.2009, 08:00 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bu önemLi biLgiLendirme için teşekkürLer.. Wink
______________
balikesirerdek.tr.gg ve exevolium.tr.gg adresleri şahsıma aittir. Smile
Mesaj17.10.2009, 08:01 (UTC)    
Mesaj konusu:

Aşı Geliyor...

İnşallah Bu Haberleri Bi Daha Görmeyiz.. Crying or Very sad

______________
İmzanızı tekrar ayarlamanız lazım. - @cryengine3
Mesaj17.10.2009, 08:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

odev-arsivleri yazmış:
Aşı Geliyor...

İnşallah Bu Haberleri Bi Daha Görmeyiz.. Crying or Very sad


Aşı geLiyor ama nasıL bir yan etkisi var?Buda insanLarın akLını karıştırıyor.. Confused
______________
balikesirerdek.tr.gg ve exevolium.tr.gg adresleri şahsıma aittir. Smile
Mesaj17.10.2009, 14:37 (UTC)    
Mesaj konusu:

benimsitem1993 yazmış:
odev-arsivleri yazmış:
Aşı Geliyor...

İnşallah Bu Haberleri Bi Daha Görmeyiz.. Crying or Very sad


Aşı geLiyor ama nasıL bir yan etkisi var?Buda insanLarın akLını karıştırıyor.. Confused


Evet Confused
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu