Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj18.10.2009, 20:04 (UTC)    
Mesaj konusu: PKK'nın ilk grubu yarın Habur'dan giriş yapacak[Haber]

Dönüşü, 1999'da teslim olan grupta yer alan Seydi Fırat organize etti. DTP, Fırat'ın getireceği gruba kitlesel karşılama hazırlıyor

Demokratik açılım sürecin en önemli bölümünü oluşturan PKK'lıların dağdan indirilmesi için ilk adım atıldı. Başbakan Erdoğan'ın "Dağdan inişi hızlandıracağız" mesajı ve Abdullah Öcalan'ın çağrısının ardından Kandil ve Mahmur'da trafik hızlandı. PKK'nın siyasi kanadında uzun yıllar yer alan ve 1999'da 8 kişilik grupla birlikte teslim olan Seydi Fırat, kısa bir süre önce Kuzey Irak'a geçerek örgütün önde gelen isimleri ile temasa geçti. Kandil ve Mahmur Kampı'ndakilerle görüştü. İlk etapta Mahmur'dan, aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişilik bir grup Türkiye'ye gelecek. Bu gruba, Kandil'den de "etkin pişmanlıktan" yararlanabilecek konumda 10 isim eklenecek. Fırat ve beraberindeki heyet, yarın Habur'dan giriş yapacak. Bir grup da Avrupa'dan eve dönecek. İnsan Hakları Derneği, DTP milletvekilleri, barolar Barış Grubu'nu karşılamak için Diyarbakır'da karargâh kurdu.

DEVLET BİLİYORDU
Mahmur Demokratik Halk Meclisi önceki gün Türkiye'ye dönmek için başvuran 400 kişiden aile, genç ve öğrencilerin bulunduğu 30 kişilik bir grup belirlendi. Grup sınırı geçtikten sonra Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Meclis'e mektup gönderecek, Ankara'da görüşmeler yapacak. Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, "Savcılıktan kimlik tespiti yapılıp serbest bırakılmasını isteyeceğiz. Bu bir prova. Gelişmeler devletin bilgisi dâhilinde" dedi. DTP'den Ahmet Türk ve Emine Ayna da, yaptıkları açıklamada, "Sorunun çözümünde önemli bir sürece girildiğini'' belirterek "Bu tavır hükümet tarafından iyi değerlendirilmelidir" dediler.
______________
BenimSitem1993 => İmza boyutunuz 3 satırdan büyük olduğundan düzenlendi.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu