Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj31.10.2009, 15:59 (UTC)    
Mesaj konusu: Kürdistan tanındı[mı] ! [Haber]

Dünya'nın tanıdığı K. Irak'taki Kürdistan'la Türkiye'nin diplomatik ilişki kurması Mehmet Ali Birand'ı öyle kızdırdı ki....

İşte O yazı...

Türkiye’de bir zamanlar “aşiret reisi” olarak tanımlanan Barzani’ye Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk resmi ziyareti Davutoğlu gerçekleştirmesinin yankıları sürüyor.

Posta yazarı Mehmet Ali Birand "Açılım sürüyor, Ankara Kürdistan'ı tanıyor..." başlıklı köşe yazısında gelinen noktayı yazdı...

(...)Bizler istediğimiz kadar¸ Kürt Açılımı’nın sekteye uğradığını, bir süre için ertelendiğini yazıp çizelim, tam aksine, açılımın diğer uzantıları hızla ilerliyor.

Dün Türkiye’nin iki bakanı, Kuzey Irak Kürdistanı bölgesindeydi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Sanayi Ve Ticaret Bakanı Çağlayan, Erbil’e bir ziyarette bulundular. Kuzey Irak Kürdistanı Başkanı Mesut Barzani ile görüştüler. Ardından da, bölgenin başkenti sayılan Erbil’de bir Türk Başkonsolosluğu açtılar.

Irak Kürdistanı bağımsız bir devlet değil. Ancak Irak’ın içinde farklı bir statüye sahip. Kendi kendini yönetiyor. Kendi parlamentosu, kendi polisi ve askeri var. Irak’ın toprak bütünlüğünü kabul ediyor, ancak otonom hareket ediyor.

Türkiye bugüne kadar, Kürdistan yönetimini, PKK’ya karşı mücadele etmediklerinden dolayı, görmezden gelirdi. Resmi hiçbir temas yapılmazdı.

Kürt Açılımıyla birlikte, hem Kuzey Irak Kürdistanının Türkiye’ye karşı tutumu, hem de Ankara’nın yaklaşımı değişti. Düne kadar görmezden gelinen Irak Kürdistanı, bugün el sıkıştığımız, sembolik dahi olsa resmen tanıdığımız bir bölge oluyor.

Bu gelişmeyi çok önemsemeliyiz.

Barzani’yi kazanmış, onu yanına çekebilmiş bir Türkiye’nin eli çok daha güçlenecek, PKK terörüne karşı mücadelesi çok daha kolaylaşacaktır.

Başta dediğim gibi, içinde taktik bir yavaşlama olsa dahi, Kürt Açılımı diğer boyutlarıyla sürüyor.
______________
bedava reklamını yaptırmak isteyenler ö.m başvursun,Örnek başvuru
Site adı : www.siten.adı.tr.gg
Anahtar kelimeleriniz : para kazan,üye başı 4tl kazan,mail adresinden para kazan,internette sörf yap para kazan
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu