Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj03.12.2009, 19:24 (UTC)    
Mesaj konusu: Çocuk Ödevi Nasıl Sever ?

ÇOCUĞUMUZA ÖDEV YAPMA ALIŞKANLIĞINI NASIL KAZANDIRABİLİRİZ?

Merhaba Arkadaşlar ;


Çocuklarına uygun çalışma ortamı (aydınlık, sessiz vb.) ve araç-gereç sağlamalıdırlar. Çocuklar ödevlerinin büyük bir kısmını evde yapmaktadırlar. Çocuğun rahat çalışabilmesi için dikkatini dağıtacak uyaranların olmadığı bir odasının olması, ısının ve aydınlanmanın yeterli olması ve odasında çalışması için gerekli araç-gerecinin olması ödevlerini yapmasını kolaylaştıracaktır.


Özellikle ilköğretimin ilk yıllarında çocukların ev ödevlerini yapma zamanını planlamada güçlükler ortaya çıkabilmektedir. Küçük çocuklar genellikle oyuna veya tv. izlemeye daha fazla süre harcayarak ödev yapmayı aksatabilmektedirler. Bu nedenle ilk yıllarda anne babalar, ödevlerin yapılacağı zamanı birlikte planlamalı, çocuğun bu plana uymasını sağlamalıdırlar.


Çocuk yardım istediğinde ev ödevlerine yardımcı olmalıdırlar. Bu yardım, çocuğun ödevini yapmaya değil, onu yönlendirmeye yönelik olmalıdır. Çocuklar ödevlerini yaparken zorlandıklarında veya ödevlerle ilgili çeşitli soruları olduğunda en yakınlarında bulunan yetişkinin yardımına ihtiyaç duyabilmektedirler. Anne babaların çocuklarının tüm sorularını cevaplaması mümkün olmayabilir. Bu durumda anne babaların çocuklarının sorularına ilgisiz kalmamaları, başvuru kaynaklarını göstererek uygun rehberlikte bulunmaları gerekmektedir. Anne babaların çocuklarının yerine ödevlerini yapmaları ise çocukların çalışma alışkanlığı kazanmalarını ve sorumluluk duygusunu geliştirmelerini engelleyecektir.


Anne babalar, çocuklarının ev ödevlerini kontrol etmelidirler. Ödevlerin okulda sunulmadan önce evde anne babalar tarafından kontrol edilmesi, çocuklara yaptıkları hataları düzeltme ve eksiklerini tamamlama fırsatı verecektir. Ayrıca çocuğun ödevini bitirince takdir edilmesi öz güven ve öz disiplinini geliştirici bir pekiştireç olacaktır.


Anne babalar, çocukların ev ödevlerine olan yaklaşımlarını etkileyecek olumsuz tutumlar göstermemeye çalışmalıdırlar. Anne babaların çocuklarının ödevlerine karşı aşırı ilgili veya ilgisiz, baskıcı ve arkadaşlarıyla kıyaslayıcı tutumları,a çocuğun ödevlerden hoşlanmamasına ve ödevini yapamama kaygısı duymasına neden olabilir. Anne babaların çocuklarına ev ödevlerinde destek ve rehberlik veren tutumlar sergilemeleri gerekmektedir.


Ödev yaparken çocuğun dinlenmesini ve enerji toplamasını sağlamak amacıyla anne babalar çocuklarıyla birlikte gevşeme veya rahatlama egzersizleri yapmalıdırlar. Rahatlatıcı bir müzik dinlemek, bir şeyler yiyip içmek ya da vücudunu hareket ettirmek yararlı olacaktır. Çocuğun ödevini yaparken sıkılmasını önlemek için kısa süreli aralar vermesi de sağlanmalıdır.


Öğretmenler, anne babalar için çocukları ve onların öğrenimleriyle ilgili her türlü konuda rehber kişi durumundadır. Bu nedenle, anne babalar düzenli aralıklarla öğretmenle görüşerek, ev ödevleri hakkındaki tutum ve beklentilerini, çocuklarına ev ödevlerinde nasıl yardımcı olacaklarını da öğrenmelidirler.

______________
Mesaj03.12.2009, 19:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kardeşim yeter artık bu forum kirliliği! Naapmaya çalışıyorsun sen! Üst üste gereksiz konular açıp kopyala yapıştır yapıp Mod. olmaya mı çalışıyorsun! Eğer öyle bir isteğin varsa hemen vazgeç ! Forumu kirletmeye yarayan bir üyesin artık benim gözümde!
______________
Ben Cengizhan Ayaz yani cengizhanayaz.tr.gg sahibi banlandığım için foruma bu sitemle yazıyorum.
Mesaj03.12.2009, 19:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşımların için sağol ama Forumda Ard Arda başlık açmak yasak ve Ban sebebidir.. Wink

Bu sana ilk uyarımdır,gene aynı şeyi yapmaya devam edersen,banlanırsın..

Dikkatine.. Wink

______________
balikesirerdek.tr.gg ve exevolium.tr.gg adresleri şahsıma aittir. Smile


En son benimsitem1993 tarafından 03.12.2009 19:57:49 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Mesaj03.12.2009, 20:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

sanırım 1 mod adayımız daha var... çok gereksiz güncel konular filan olsa manşet vs. neyse insan için gerekiyorsa zaten kendi gidip netten bulur, burada paylaşman hem forumu sıkıcı hale getiriyor asıl önemli olan başlıklar geride kalıyor...
Mesaj03.12.2009, 22:23 (UTC)    
Mesaj konusu:

Bir çocuğun ödev yapmayı sevmesi için hamsinin ağaca çıkıp horon tepmesi lazım Smile
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu