Forum'da ara:
Ara

Yazar Mesaj
Mesaj10.02.2010, 19:01 (UTC)    
Mesaj konusu: Bitkisel Hayattakiler Dünya'yı Anlıyor.

Yıkıcı bir beyin darbesinden sonra bitkisel hayata geçen hastaların dış dünyayı anlayabildikleri ve iletişim kurabildikleri belirlendi. Bu gelişmenin hastanın hayatını devam ettirip ettirme konusundaki isteğini açık bir şekilde ifade etmesi açısından önemli olduğu değerlendiriliyor.

Bitkisel hayattaki hastaların dış dünyayı anlayabildikleri ve iletişim kurabildikleri bildirildi. Uzmanlar, beyin tarayıcısı kullanarak bitkisel hayattaki hastaların insanların ne dediklerini anlamakla kalmayıp basit cevaplar da verebildiklerini keşfetti.

Hastaların kendileriyle ilgili basit sorulara evet hayır yanıtı verebildiği not edilirken doktorlar kalıcı bitkisel durumdaki hastaların beşte birinin iletişim kurabildiğini belirttiler.

İngiliz ve Belçikalı araştırmacılar, araba kazasından sonra beyni hasar gören bitkisel hayattaki 29 yaşındaki bir hastanın beynini manyetik alan ve radyo dalgaları kullanarak beyin tarayıcı fMRI ile tepkilerini ölçmek için sorular sordular. Hastaya babasının adı, kardeşinin olup olmadığı gibi sorular sorulurken cevapların yüzde yüz doğru olduğu gözlemlendi.

Bir başka hasta, Belçikalı Rom Houben de 23 yıllık bitkisel hayatından sonra uyanıp tüm süreç boyuna bilincin açık olduğunu söyleyince araştırmacılar beyninin aktif olduğunu keşfedip hastanın klavye ile kendisini ifade etmesi için sağ işaret parmağını kullanmasını öğrettiler. Haberde, bu durumda hastalar hayatlarını sona erdirme konusunda kararlarını bildirebileceklerinden ölmelerine yardım edip etmeme konusunda tartışmaların olduğu vurgulandı.

Mesaj10.02.2010, 19:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

İlginç.

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde
Mesaj10.02.2010, 19:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

bscity yazmış:
İlginç.

Evet çok deişik.
Mesaj11.02.2010, 08:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Kaynak?
Mesaj11.02.2010, 08:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

burakbabayigit06 yazmış:
Kaynak?

Kaynak yok. Yalan attım. Canım sıkılınca öyle yapıyorum.
Mesaj11.02.2010, 08:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

informess yazmış:
burakbabayigit06 yazmış:
Kaynak?

Kaynak yok. Yalan attım. Canım sıkılınca öyle yapıyorum.

Ahmet Evil or Very Mad Adam akıllı soru soruyoruz...

Adam akıllı soruya adam akıllı cevap vermeyene adam değilsin derler!

Beni bozmaya çalışma Wink

Kaynak?
Mesaj11.02.2010, 08:15 (UTC)    
Mesaj konusu:

Lütfen tartışmayınız;

Kaynak: Ekolay. net