Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj27.02.2010, 14:13 (UTC)    
Mesaj konusu: Google Bomb, Google Dance ve Google Wash

Google Bomb, Google Dance ve Google WashBu terimlerin ikisi de webmasterların Google’ın aldığı önlemlere verdiği terimlerdir ve aynı anlama gelirler.
Eğer bu terimlerin açıklamasını basitleştirirsek, “Google Bomb” Google’ın bir cezalandırma türüdür.
Diğer yazılarımızda da “unnatural linking” yani “doğal olmayan ilişim verme” konusuna değinmiştik.
Google size ilişim veren siteleri ve ilişim verdikleri kelimeleri göz önüne alarak bir anahtar kelime ile yapılan sıralamada yerinizi belirlemektedir.
Eğer Google’ın bu sistemini etkileyerek arama sıralamasında üste çıkmak için çalışırsanız. Mesela yeni kurulan bir siteye birden bütün sitelerinizden ilişim verirseniz ve bunla birlikte başka siteler ile ilişim değişimine girerseniz Google bu ilişimlerin PageRank™’ı etkilemeye yönelik olduğunu hemen anlar. Bu durumda ilk güncellemede sitenizin PR değeri belki 5 – 6 olacakken PR sayınız PR3 üst limitine takılır.
Bu Google’ın PR’i etkilemek için çaba sarf edenlere karşı aldığı bir önlemdir.
Google’ın Başarısı PageRank™ sisteminin başarısına endekslidir, eğer herhangi bir webmaster PageRank™ verilerini etkilemeye çalışırsa Google bunu bir hile olarak görür ve bu hileyi “bombalar” veya hilenin etkilerini kendi sistemi ile “temizler”. Google Bomb ve Google Wash terimleri de bu tepkilere verilen isimlerdir


Google Dance Nedir?

Google Dance, yani Google Dansı, PageRank™ güncellenmesi esnasında PageRank™ verilerinin Google veri merkezlerinden sorgulandığında birbirinden farklı veriler vermesine verilen isimdir. Bu esnada bir sitenin PageRank™ değeri bir an 3 sonra 5 ve sonra tekrar 3 olabilir. Dans kelimesi de bu değerin bir değerden diğerine dönmesi/atlaması nedeniyle uygun görülmüştür.
Google arama motoru farklı veri merkezlerine dağılmış bir şekilde çalışıyor ve bu nedenlere olması PageRank™ bütün veri merkezinde aynı anda güncellenememektedir. PageRank™’ın güncel verileri bir veri merkezinde hesaplandıktan sonra diğer veri merkezlerine teker teker kopyalanır. Bu uygulama bellekteki bütün adresler için yürütülür.
Tabiî ki çok sayıda site ile ilgili güncel verilerin çok sayıda data merkezine kopyalanması uzun zaman alan bir süreç ve bu veriler kopyalanırken oluşan bu ilginçliklerin bütününe de Google Dance (google dansı) denir.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu