Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj08.03.2010, 16:15 (UTC)    
Mesaj konusu: DİKKAT : Her an 7 Ve Üzeri Deprem Olabilir...

DİKKAT : Her an 7 Ve Üzeri Deprem Olabilir...


Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’na bilgi veren deprem uzmanları, Elazığ ve Malatya bölgesinde fay hatlarının aktif olduğu konusunda uyarılarda bulunmuşlardı.


Komisyona bilgi veren uzmanlardan ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Polat Gülkan, Elazığ'daki depremde hasar gören evlerin hiçbir mühendislik hizmeti almadan inşa edilmiş olduğuna dikkat çekerken, Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Uzmanı Bülent Özmen Türkiye'nin yüzde 45'inin birinci derecede deprem tehlikesi altında olduğunu, bu bölgelerin her an 7 ve üzerindeki bir depreme maruz kalabileceğini belirtti.

ODTÜ ve Gazi Üniversitesi deprem araştırma merkezleri ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nden uzmanlar, Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'na Anadolu'daki aktif faylar hakkında yaklaşık iki hafta önce ayrıntılı bilgi vermişti. Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'na bilgi veren deprem uzmanları, risk düzeyleri artan Anadolu'daki aktif fayların, İstanbul tartışmalarının gölgesinde kaldığını söylediklerini ifade ettiler.

-“DEPREMDE YIKILMAYACAK BİNA YAPMAK MÜMKÜN”-

ANKA'ya konuşan ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Polat Gülkan, Meclis Araştırma Komisyonu'na medyanın dikkatinin İstanbul üzerinde olmasına karşın Elazığ ve Malatya çevresinin riskli bölgeler arasında bulunduğunu belirttiklerini söyledi.

Elazığ'da meydana gelen depremi de değerlendiren Gülkan, bu şiddette bir depremin bu ölçüde can kaybına yol açmaması gerektiğini vurgulayarak bölgedeki çoğu evin herhangi bir mühendislik incelemesi yapılmadan vatandaşların kendi imkanlarıyla yapıldığına dikkat çekti. Gülkan, “Depremi önceden bilmek mümkün değil ama bu şiddette bir depremde yıkılmayacak bina yapmak mümkün” dedi.

Gülkan, Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'nda Elazığ, Malatya, Antakya, İzmir gibi bölgelerin de risk taşıdığını belirttiğini aktardı.

-“TÜRKİYE'NİN YÜZDE 45'İ HER AN 7 ŞİDDETİNDE DEPREME MARUZ KALABİLİR”-

Meclis Araştırma Komisyonu'na bilgi veren uzmanlardan Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Uzmanı Bülent Özmen, Elazığ depreminde can kaybının bu kadar fazla olmasının ilk nedeninin, depremin vatandaşları uykuda yakalaması olduğunu söyledi. Depremin derinliğinin çok az olması sebebiyle depremin merkezine yakın olan köylerde çok büyük hasar meydana geldiğini belirten Özmen, “Oradaki konutların hemen hemen tamamının hiçbir mühendislik hizmeti almadan, depreme çok dayanıksız bir şekilde yapılmasından dolayı olayın boyutu bu kadar büyüdü” dedi.

Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'na sadece İstanbul'a değil, Türkiye'nin farklı bölgelerine de dikkat etmek gerektiğini anlattıklarını, diğer bölgeleri göz ardı etmemeye çağırdıklarını kaydeden Özmen, “Özellikle Doğu Anadolu Fay bölgesinde de uzun zamandır deprem olmadığını, bu bölgede deprem olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirttik” dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 1996'da hazırladığı deprem bölgeleri haritasına göre Türkiye'nin yüzde 45'inin birinci derecede deprem tehlikesi altında olduğunu, bu bölgelerin her an 7 ve üzerindeki bir depreme maruz kalabileceğini vurgulayan Özmen, şöyle konuştu:

“Biz Doğu Anadolu fayında Hatay'dan başladık, Bingöl'e kadar olan bölgede o bölgenin tamamının deprem tehlikesi altında olduğunu, Bingöl'den başlayıp Çanakkale'ye kadar uzanan bin 200 kilometre uzunluğundaki Kuzey Anadolu fayının geçtiği bütün illerin deprem tehlikesi altında olduğunu, Ege graben sistemi, Bursa, Manisa, Aydın yani Ege bölgesinde bulunan illerin önemli oranda deprem tehlikesi altında bulunduğunu, bunun yanısıra İç Anadolu Bölgesi'nin de atlanmaması gerektiğini, Tuz Gölü fayı var, o da çok uzun zamandır suskun, yani ülkemizin çok büyük bir kısmının deprem tehlikesi altında olduğunu vurgulamaya çalıştık. Sadece İstanbul'a odaklanmayalım, her yeri detaylı çalışalım, gerekli tedbirleri alalım dedik.”
Mesaj08.03.2010, 16:20 (UTC)    
Mesaj konusu:

Klasik bir cevap olacak ama bunu sadece allah bilir. Yani bu tür ölçemeler, biçmeler yapılır her zaman. Hakkımızda hayırlısı...
______________
-Kul der ki; "İşlerimi halledip, Rabbime yöneleyim."
Rabbi der ki; "Bana yönelin, işlerinizi halledeyim."
Mesaj08.03.2010, 16:22 (UTC)    
Mesaj konusu:

Evet İnformess Haklı.Bu tür ölçümler herzaman tahmindir.Neyin ne olacağını allah bilir.
______________

Lütfen Tıklayınız..!!
JooPlus İnternet Yazılımımız B-S'de Yeni Çağ açıcak...
Mesaj08.03.2010, 16:24 (UTC)    
Mesaj konusu:

Şuanda İstanbulun Üsünde Hava Sarı Ve Aynen marmara depreminde olduğu gibi Marmara depreminde hava sararmış ve Sonra Bir Deprem Her şey yıkılmış İşh gine öyle olmaz. En ufagı bile olmasın Depremi Allah Bilir tabiki Ölmekten korkmuyorum. Ama İşte Nasıl Ölecegimizide Allah biliyor Bir göcük altında ölmek yada kazada yada vs Allah Korusun. Her şeyden Crying or Very sad
______________
Geliyoruz sessiz ve derinden!...
Mesaj08.03.2010, 16:43 (UTC)    
Mesaj konusu:

Arkadaşlar bizim havada sarıydı şimdi karardı korkmaya başladım Embarassed Embarassed Neutral Rolling Eyes Crying or Very sad Sad Confused Shocked
______________
arkadaşlar bedava-sitemde boşuna vakit kaybetmeyin...
Mesaj08.03.2010, 16:45 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yağmur Yağdığından Öyle.Hem Deprem Değil,Bilinçsizlik Öldürür.
______________
Mesaj08.03.2010, 16:48 (UTC)    
Mesaj konusu:

yaris-merkezi yazmış:
Yağmur Yağdığından Öyle.Hem Deprem Değil,Bilinçsizlik Öldürür.


Smile Güldürme İlahi Sen Her yagmurda Böyle bir havamı görüyorsun. !! Bugün Gercekten İlginc Hemde Cok
______________
Geliyoruz sessiz ve derinden!...
Mesaj08.03.2010, 17:08 (UTC)    
Mesaj konusu:

htlmkodes yazmış:
yaris-merkezi yazmış:
Yağmur Yağdığından Öyle.Hem Deprem Değil,Bilinçsizlik Öldürür.


Smile Güldürme İlahi Sen Her yagmurda Böyle bir havamı görüyorsun. !! Bugün Gercekten İlginc Hemde Cokevet ya kesin bişi var hiçbi zaman hava saat 18:00 da portakal renginde olması ilginçç Embarassed
______________
arkadaşlar bedava-sitemde boşuna vakit kaybetmeyin...
Mesaj08.03.2010, 17:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Allahtan bizim burada [ Bodrum ] 'da deprem oranı düşük Smile
Ama Rüzgar Çıktımı Dalga 3-5 Metreye kadar çıkıyor xD
______________

rankend on deviantART
Taklitlerden sakının : rankend forumexe hesabı özenti taklittir.
Mesaj08.03.2010, 17:39 (UTC)    
Mesaj konusu:

Allah her şeyin hayırlısını versin. Ama herşeyi Allah tan beklememek lazım. Tedbir çok önemli örnek verilirse yakınlarda iki büyük deprem olmuştu. biri Haiti de Diğeri de Şilide. Haiti deki deprem 7 şiddetindeydi ve 230 bini aşkın insan hayatını kaybetmişti fakat, Şili deki deprem 8.8 şiddetinde yani haitideki depremin şiddet olarak 1000 katı yüksek olmasına rağmen haitide 700 kişi hayatını kaybetmişti. Bunun nedeni ise tedbirdir arkadaşlar. Bizim görevimiz ise tedbirimizi aldıktan sonra allahtan yardım istemektir.
Mesaj08.03.2010, 17:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

Deprem Öldürmez, Binalar Öldürür.

Bunu Aklınızdan Çıkarmayın. WinkCelal Şengör Adlı Bilimci Girit Adasında 9.5 Üzerindede Bir Deprem Olabilir Durumda Olduğu Ve Olması Durumunda Türkiye İçinde Tsunami Uyarısı Yapılabilir Dedi.

Birde Balıkersir,Kahramanmaraş Ve Bingöl'de de 6.5 Ve Üzeri Büyük Depremlerde Bekleniyor Dedi.


"Tuz Gölü Fayı Hareketlenirse, Ankara Ve Beş İl Risk Altında"
- Son zamanların güncel olayı, Ankara Balâ depremleri. Bu sarsıntılar Ankara civarında büyük bir depremin habercisi mi?
Balâ'nın hemen güneyinde uzunluğu 7 - 10 km. arasında değişen küçük faylarımız var. 20 Aralık 2007'deki 5.6'lık ilk Balâ depreminden hemen sonra orada 30 km. yarı çaplı çember şeklinde kurduğumuz deprem istasyonları sayesinde, daha sonraki artçı depremlerin ana şokun çevresinde kümelendiğini gördük. Bu artçılar yakındaki diğer fay sistemlerine taşınmıyorsa olay lokaldir ve endişelenecek bir şey yok. Mesela iki, üç ay sonra bu küçük faylarda beş büyüklüğünde deprem olabilir ama bunlar bizi korkutmaz çünkü altıdan yukarı deprem üretemezler. Korkulan şu: Balâ'nın en güneyinde, uzun yıllar, belki de 1000 yıldır deprem üretmemiş bir Tuz Gölü fayı var. Haliyle, nasıl bir deprem üreteceğine dair fikrimiz yok. İlk Balâ depreminin merkezi Tuz Gölü fayına 30, 40 km. Balâ depremleri yavaş yavaş Tuz Gölü fayına doğru kayarsa asıl o zaman tedirgin olmak için bir neden ortaya çıkar. Çünkü bin yıldır hareket etmeyen fay üzerinde ciddi bir gerilim vardır. Tuz Gölü fayı 100 km. uzunluğunda ve harekete geçtiğinde yedi büyüklüğünde deprem üretebilir. Ankara, Eskişehir, Niğde, Aksaray, Mersin'in kuzeyi ve Kayseri civarı etkilenir ve böyle bir depremin merkez üssü de büyük ihtimalle Şereflikoçhisar, Aksaray veya Niğde'nin Bor ilçesi olabilir.
Mesaj08.03.2010, 17:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Birde İtalya'nın Napoli Şehrindeki Volkanların Patlaması Halinde Dünyanın Buzul Çağına Girebileceğide Tahminler Arasında.. Wink


Tabiki ALLAH Bilir.

Ama Bunlar Tahmin.
Mesaj08.03.2010, 18:04 (UTC)    
Mesaj konusu:

xxkodmedia yazmış:
Birde İtalya'nın Napoli Şehrindeki Volkanların Patlaması Halinde Dünyanın Buzul Çağına Girebileceğide Tahminler Arasında.. Wink


Tabiki ALLAH Bilir.

Ama Bunlar Tahmin.

Bunu bende duydum. Çok ilginç, şaşırtıcı..
______________
-Kul der ki; "İşlerimi halledip, Rabbime yöneleyim."
Rabbi der ki; "Bana yönelin, işlerinizi halledeyim."
Mesaj08.03.2010, 18:56 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ya Deprem Balıkesir diyoo Mad Mad Sad
______________
arkadaşlar bedava-sitemde boşuna vakit kaybetmeyin...
Mesaj08.03.2010, 19:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

cengizhanayaz yazmış:
Ya Deprem Balıkesir diyoo Mad Mad Sad


televizyonda da dedi aynı şeyi..
fay hatları ölçümleri doğru söyler her zaman için.
fay hatları bozuk olunca, bir kırılma olunca muhtemelen deprem vb şeyler olabilmesi doğal..
ama bunun şiddetini ölçmek zordur. tahmindir kısacası.
fay hattı kırılmasında sadece deprem oluşmaz. bir çok şey oluşur..
ilk başta deprem gelir.

ama olacağı kesin gibi birşeydir..
biliyoruz ki Allah isterse oluyor ama şuda var: Allah bize ne kadar ömür biçtiyse, ne kader biçtiyse o olacak..
depremde ölebiliriz, yaralanabiliriz. bu Allah'ın isteğidir..
ölümden korkmanın anlamıda yoktur.

hani bir söz vardır
''Cesaret cennete , korku ölüme sürükler. ''
Wink

deprem olunca istiyorsan yerin dibine gir ölücek olduktan sonra ölürsün.. buda var. Smile
biz yinede hazırlıklı olalımda..

______________
Her zorun altında bir kolaylık yatar.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu