Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj11.03.2010, 23:06 (UTC)    
Mesaj konusu: SEO'da Başlığın Önemi,Siteniz Google'da Üst Sıralarda Çıksın

SEO’da Başlığın Önemi

Bazen saatlerce tek bir sayfa içerik için uğraşırız, bazen bir içeriğin oluşması günler alır. Sayfayı hazırlarken belki üzerinde en az düşündüğümüz nokta başlık ve alt başlıklardır. Aklımıza ilk gelen başlığı içeriğimizin başına koyuveririz. Aslında sitemiz için en önemli olan noktalardan bir tanesi başlıktır.

Başlık seçimi aslında çok basit gözüken fakat en zahmetli işlerden biridir. Çocuğumuza isim koymak gibi zordur esasında. Nasıl çocuğunuza isim koyduğunuz zaman değiştirmeniz zahmetli ve bazı zararları varsa sayfamıza koyduğumuz ismi değiştirmeninde zorlukları ve zararları vardır. Bu nedenle başlığımızı seçerken ince eleyip sık dokumalıyız.

Başlığımızı seçtikten sonra alt başlıklarımızla bunları desteklemeliyiz. Sayfamız genişse mutlaka alt başlıkları ve onların alt başlıklarını kullanmalıyız. Bu başlıkları belirlerken H1, H2, H3 taglarını kullarak belirlememiz gerekir.

Başlıklarımız aynı zamanda kullanıcılarında işini kolaylaştıracaktır. Başlıkları düzgün olan bir sayfa da gezinmek daha kolay olacaktır.

Başlık koyarken dikkat etmemiz gereken hususları kısa şöyle sıralayabiliriz:

İçeriğimiz ile başlığımız uyumlu mu?

Uzunluğu yeterli mi? Yoksa fazla mı? (Birçok yerde 64 karakteri geçmemenin iyi olacağı söylenir, aynı zamanda çok kısa olması da tavsiye edilmez)

Özel karakterler kullandık mı? (Özel karakterlerin kullanılması tavsiye edilmez)

Aynı başlığı tekrar alt başlık olarak kullandık mı? (Aynı başlığı tekrar tekrar kullanmak fayda yerine zarar verecektir)

Başlığımızda tüm her şeyi vermeye mi çalışıyoruz yoksa sadece konuyla en alakalı olan bir başlık mı seçtik? (Özellikle anahtar kelimeleri başlığa sıkıştırmak çok gereksiz bir çaba olacaktır, en kısa ve öz başlığı kullanmak uzun vadede çok faydalı olacaktır.)

Başlığımız kaç kelimeden oluşuyor? (2 kelimeli bir başlık iyi olacaktır, 3 kelime daha da iyi olacaktır, 4 ve sonrasını tavsiye etmiyorum)

Başlığı boş bıraktık mı? (Sık yapılan hatalardan biri de başlığı boş bırakmak veya kullandığı programın sabit başlığını değiştirmemektir. Bu nedenle bir çok sayfada Untitled-1 gibi başlıklar görürüz)

Aynı kelimeyi başlıkta tekrar kullandık mı? (Başlığımızı uzun tutacaksak aynı kelimeyi tekrar kullanmamaya özen göstermemeliyiz.)

Sitenizin adını başlığa koyacak mısınız? (Eğer sitenizin adını başlığa koyacaksanız, en sonuna eklemenizi tavsiye ederim. Koymamanız daha da iyi olacaktır.)

Başlığınız internette aratılıyor mu? (Aratılan bir başlık seçer ve bu başlıkta üst sıralarda gelebilirseniz sitenize oldukça fazla ziyaretçi gelecektir. Bunu anlayabilmek için Google Insight aracını kullanabilirsiniz.)

Yazımı bir örnek ile bitireyim daha anlaşılır olması açısından. Örneğimizde 2010′da yılbaşında İstanbul’da neler yapabiliriz konulu bir sayfa hazırladığımızı düşünelim.

Başlık Örnekleri:

Başlık 1 : İstanbul, Yılbaşı, 2010, etkinlik, organizasyon, yılbaşı programları, yılbaşı istanbul

Başlık 2 : 2010 Yılbaşı Programları ve Eğlenceleri gidilecek yerler

Başlık 3 : 2010 İstanbul Yılbaşı Programları

Başlık 1′de tüm kelimeleri kullandık fakat 3 kez yılbaşı kelimesini, 2 kez İstanbul kelimesini kullandık.

Başlık 2′de “eğlenceli gidilecek yerler” gibi aslında içeriğimizle direk ilgisi olmayan buradan da ziyaretçi gelsin şeklinde düşündüğümüz bir başlık kullandık.

Başlık 3′de ise olabilecek en kısa şekilde konuyu anlatan bir başlık kullandık.

Umarım bundan sonra kullanacağız başlıklarda bunlara dikkat edersiniz ve faydasını görürsünüz..

Kendi Sitemden Alıntıdır Smile - Emege Saygı
______________
Mesaj12.03.2010, 19:53 (UTC)    
Mesaj konusu: bs

Teşekkürler Wink
______________
Mesaj12.03.2010, 20:55 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler...
______________

Sorularınızı forumda sorun...Gereksiz yere Ö.M atmayınız...
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu