Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj20.03.2010, 23:54 (UTC)    
Mesaj konusu: İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İsteyenler

İnternet Bağımlılığından Kurtulmak İsteyenler "hayat-disarida.org" Adresinde Buluşuyor

Internet erişiminin yaygınlaşması ve ucuzlamasıyla birlikte son yıllarda ciddi bir sosyal yara haline gelen internet bağımlılığıyla mucadele etmek için kurulan 'hayat-disarida.org' adlı web sitesi, bağımlılar ve yakınlarından yoğun ilgi görüyor.

Binlerce Bağımlı Siteye Akın Etti

İnternet bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin dayanışma platformu olmak amacıyla kısa süre önce yayın hayatına başlayan site, kurulduğu ilk günden itibaren adeta ziyaretçi akınına uğradı. Birbirlerini sadece friendfeed üzerinden tanıyan Ercan Öz ve Sinan Bükey adlı iki kafadar tarafından kurulan siteye üye olan kullanıcılar, kişisel sayfalarında bağımlılık öykülerinin yanı sıra kimlik bilgilerini, fotoğraf albümlerini ve beğendikleri video'ları da diğer kullanıcılarla paylaşma imkanı buluyorlar. Barındırdığı forum bölümüye üyelerine, internet bağımlılığıyla mucadele yolları, 2. el araba fiyatları, Turkcell Süper Lig'de geçen hafta oynan karşılaşmalar ve Türkiye üzerine oynanan oyunlar üzerinde saatlerce tartışma fırsatı da tanıyan hayat-disarida.org daha şimdiden birçok bağımlı için umut olmayı başarmış durumda.

Buluşma Çabaları Başarısızlıkla Sonuçlandı

Hayat-disarida.org'un kurucularından Ercan Öz'le msn üzerinden yaptığımız kısa söyleşide sitenin internet bağımlılarını sosyal hayata tekrar kazandırabilmek için düzenlediği çeşitli etkinlikler hakkında bilgi alma fırsatı da bulduk. Siteye üye olanların tanışıp kaynaşabilmeleri amacıyla bugüne kadar değişik mekanlarda organizasyonlar düzenlediklerini ifade eden Öz "Ancak bu organizasyonlara şu ana dek en fazla iki üyemiz katıldı. O iki üye de 20 dakika kadar hiç birşey konuşmadan birbirlerinin yüzüne baktıktan sonra iphone'larından facebook'a girerek farmville oynamaya başlamışlar Sad" diyerek ekledi: "yani en azından blog'larında öyle yazıyordu Razz"

Gold Üyelere Özel Fırsatlar

Aylık 20 TL karşılığında Gold üyelerine msn ve gtalk üzerinden 24 saat psikolojik destek, üye profilleri arasında gelişmiş ve detaylı arama yapabilme, profillerine video ekleyebilme ve diğer üyelere özel mesaj yollayabilme gibi hizmetler de sunan hayat-disarida.org sitesi aynı zamanda internet kullanıcıları üzerine araştırma yapan psikologların da büyük ilgisini çekiyor. Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Bersek, internet bağımlılığının en önemli belirtilerinden birinin de açılan her yeni web sitesine bir an evvel üye olma mecburiyeti hissetmek olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Bok var çünkü o sitede"

İnternet bağımlılığını adeta çağımızın vebası olarak nitelendiren Bersek, "özellikle son 1 yılda bu sorunla ilgili çok fazla e-mail alıyorum. Ayrıca kişisel web sitemden olduğu kadar facebook, twitter ve formspring hesaplarım üzerinden de bana ulaşan çok sayıda bağımlı kardeşimizle birebir iletişim kurma imkanı buldum. İnanın bir bilim insanı olarak benim dahi yüreğimi parçalayan öyküler dinledim" sözleriyle hastalığın sanılandan çok daha yaygın olduğuna dikkat çekti.
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu