Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj30.06.2010, 21:13 (UTC)    
Mesaj konusu: Çin, Google'u kendi silahıyla vuracak

Google kazandığı komuoyunu yönlendirme gücünü devlet üzerinde kullanmaya kalkınması üzerine Çin karşı atağa geçerek çok sayıda Amerikan mühendis ve yazılımcıyı google'a rakip arama motoru için işe aldı.

İlk olarak geçtiğimiz aylarda Çin Halk Cumhuriyeti ile ciddi bir soğuk savaşa giren Google, ülkeyi arama sonuçlarından engelleyebileceğini belirterek tehdit etmişti.

Çin ise ünlü arma motorunu ülkenin kültürüne hakaret etmekle suçlamıştı. Bu soğuk savaş sonucunda kazanan tek kuruluş ise Baidu oldu. Çin bazlı bu arama motoru Google'ın ülkeye sırt dönmesiyle birlikte yükselişe geçmişti. Halk Cumhuriyeti bu savaştaki yeni hamlesini olayın üzerinden birkaç ay geçtikten sonra oynamaya karar verdi.

Misilleme üstüne misilleme

Çin, çok sayıda Amerikan mühendis ve yazılımcıyı Baidu'yu güçlendirmek için işe aldı. Asyalı arama motorunun İnsan Kaynakları Müdürü Zheng Bin, 40 yeni uzmanın ekiplerine katıldığını açıkladı. Çin'in Baidu'yu güçlendirmek için yeni geliştirdiği stratejideki bir sonraki adım ise Google'ın kendi çalışlarını transfer etmek olacak.

Ülke bu konuda çalışmaları hızlandırdı, Google'dan Çin'e geçen internet uzmanları bu ülkede lüks bir yaşama sahip olacak.

Google ise bu haberin yayılmasıyla birlikte bugün Çin'den gelen erişimlerini engellemiş durumda. Mart ayında ülkeyi protesto etmek için Halk Cumhuriyeti için açtığı yeni sayfayı kapatan arama motoruna eski adresten ulaşmak mümkündü.

Ancak bugünden itibaren bu ülkedeki kullanıcılar kendi dillerindeki Google'ı hiçbir şekilde ulaşamayacaklar...

TURKNA
______________


Mesaj01.07.2010, 07:59 (UTC)    
Mesaj konusu:

paylaşım için sağol

google da inşaallah ara.com.tr ye yenilir
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu