Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj09.07.2010, 11:54 (UTC)    
Mesaj konusu: Bestecinin ismini değiştirdiler

Ünlü Azeri besteci Üzeyir Hacıbeyov'un Köroğlu Operası'nın 23 Temmuz'da İstanbul'da sahnelenmesi ile ilgili olarak yapılan açıklamada bestecinin soyadı Hacıbeyli olarak değiştirildi.

Ünlü Azeri besteci Üzeyir Hacıbeyov'un ilk kez 1937'de Sovyet Azerbaycanı'nda sahnelenen Köroğlu Operası 23 Temmuz'da İstanbul'da. Bu yıl birincisi düzenlenen İstanbul Opera Festivali kapsamında sahnelenecek eser daha önce Ankara'da da izleyici karşısına çıkmıştı.

Operanın sahnelenmesini üstlenen Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından yapılan basın açıklamasında ise Köroğlu'nun ve başka birçok ünlü eserin bestecisinin adının "Türkçeleştirilmesi" şaşkınlık yarattı. Bütün dünyada ve kendi ülkesinde Üzeyir Hacıbeyov ya da Uzeyir Hajibeyov olarak tanınan besteci, basın açıklamasında Üzeyir Hacibeyli olarak anıldı. Daha da ilginci, açıklamayı hazırlayan TÜRKSOY Genel Sekreteri'nin kendi adında bu türden bir değişiklik yapmaya gerek görmemesi. TÜRKSOY'un Genel Sekreteri Kazakistanlı Düsen Kaseinov!

Bakalım, gösteri günü dağıtılacak olan broşürlerde de bestecinin ismi son yıllarda bazı Türk ve Azeri kesimlerin yaptığı gibi değiştirilerek mi, yoksa kendisinin de yıllarca kullandığı biçimde mi yer alacak?

Her şeye rağmen müzikseverlerin Haliç Kongre Merkezi'nde saat 20'de başlayacak olan gösterimi kaçırmamalarını önerebiliriz.

Alıntı...
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu