Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj09.08.2010, 16:34 (UTC)    
Mesaj konusu: İlkyardım mı eziyet mi?

Kaza sonrası bilinçsiz ilkyardım, kazazedeye yarardan çok zarar veriyor. İşte ilkyardımda doğru bilinen yanlışlar.

Doğru bilinen yanlış birtakım ilkyardım uygulamaları, kazazedeye yarardan çok zarar verebiliyor. Zehirlenen bir kişiyi kusturma, kanayan yaraya kül dökme, bayılana soğan koklatma, boğulan kişinin sırtına vurma gibi müdahaleler kazazedenin sakat kalmasına, hatta hayatını kaybetmesine sebep oluyor.

İlkyardım, yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Acil Yardım ve Can Kurtarma Birimi Müdürü Dr. Tuncay Bulut, basit ve etkili bir yardım ile kazazedenin hayatının kurtulabileceğini söylüyor. Bulut, "Toplum olarak yardım etmeyi severiz; ancak kazalardaki sakat kalmalar ve ölümlerin büyük bir bölümü, bilinçsizce yapılan ilkyardım müdahalelerinden kaynaklanıyor. İlkyardımda en önemli kural zarar vermemektir. Kaza durumunda her şeyden önce ambulansa haber verilmeli." diyor.

Dr. Bulut'un verdiği bilgilere göre, en çok yapılan yanlış ilkyardım uygulaması, solunumu olan kişiye kalp masajı yapılması. Kazazedenin kalbinin atıp atmadığı kontrol edilmeden hemen kalp masajına başlanıyor. Normal solunumu olan kişiye kalp masajı yapılması durumunda çalışan kalp durur. Çamaşır suyu, tuz ruhu gibi yakıcı temizlik maddelerinin içilmesi durumunda zehirlenen kişiyi kusturmak da vücuda iki kat zarar vermek anlamına geliyor. Kusturulma anında yakıcı madde soluk borusuna zarar verir ve hastanın durumu daha da kötüleşir. Bu tür zehirlenmelerde kişi hemen doktora götürülmelidir.

İlkyardımda yanlış müdahale yaralıya daha çok zarar veriyor

Boğaza takılan herhangi bir cisim nedeniyle tıkanma meydana gelmiş ve kişi öksürebiliyorsa sırtına vurmayın. Sırta vurma ve karından itme gibi müdahaleler, tıkanmayı daha da artırır. Eğer öksürük yoksa kazazedeyi bir elle göğsünden destekleyin, öne eğin. Diğer elinizle kürek kemiklerinin arasından 5 kez sert şekilde vurun.

Suda boğulmalarda, kişinin vücudundaki suyu boşaltmaya çalışmayın. Boğulmanın nedeni su değil, suyun akciğerlere girmesini engellemek için soluk yolunda ortaya çıkan refleks daralmadır. Boğulma tehlikesi geçiren kişiye suni solunum yapın.

Göze herhangi bir cisim batmışsa çıkarmayın. Cismin gözün içine daha çok girmesine sebep olursunuz. Bunun yerine cismi sabitleyin, gözler birlikte hareket ettiğinden sağlam gözü de kapatın ve doktora başvurun.

Böcek veya yılan sokmalarında yaralı bölgeyi kesmeyin, emmeyin. Zehir, müdahale eden kişiye geçebilir. Yaralı bölgeyi bol su ve sabunla yıkayın. Bölgeyi kalp seviyesinin altında tutun, bölgeye soğuk uygulama yapın.

Burun kanamalarında hastanın başını arkaya doğru yatırmayın. Hastayı başı hafifçe öne eğik olacak şekilde oturtun. Burun kanatlarını sıkarak 5-10 dakika baskı uygulayın.

Bayılana soğan, sarımsak asla koklatmayın. Hayati organlara kan gitmesi için ayakları 20-30 cm yukarı kaldırın, elbisesini gevşetin.

Donmuş bölgeye masaj yapmayın ve ovmayın. Hastayı ılık bir ortama alın.

Bu bilgilendirme Alıntıdır.
Mesaj10.08.2010, 11:03 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler Gerçekten Çok Yararlı Bilgiler Var
______________
Mesaj10.08.2010, 11:11 (UTC)    
Mesaj konusu:

webmaxer yazmış:
Teşekkürler Gerçekten Çok Yararlı Bilgiler Var


önmli değil
Mesaj10.08.2010, 11:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

ilk yardımı iyi yapmak gerekiyor gerçekten paylaşım için sağol Smile
______________


Mesaj10.08.2010, 11:14 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel paylaşım olmuş.
Teşekkürler. Wink

______________
"Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol."
Hz.Mevlana
Mesaj10.08.2010, 12:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

brisin,simerweb yorumunuz için teşekkürler.
Mesaj11.08.2010, 11:10 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım İçin Teşekkürler Wink
______________
Mesaj11.08.2010, 13:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

önemli değil
Mesaj11.08.2010, 16:02 (UTC)    
Mesaj konusu:

Teşekkürler

ilk yardımı öyle tv den felan gören arkadaşlar lütfen hasta kişiye ilk yardım uygulamayalım ayrıyetten atan kalbe kalp masajı yapmayın şakadanda olsa atan kalbi durdurabilirsiniz

______________

Her türlü konuda yardım isteyebilirsiniz. Direk mesaj atmanız yeterli.
Mesaj11.08.2010, 16:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Yorumun için teşekkür ederim e-davut.

İnsanın hayatı söz konusu olduğunda daha dikkatli olmak şart
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu