Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj09.08.2010, 17:42 (UTC)    
Mesaj konusu: browser,sunucu,HTML,Web sayfası | Nedir? |

Web sayfası nedir?

Web sayfaları genelde iki temel kısımdan oluşur, birincisi text yani sayfanınızın içeriği diğeri ise HTML Tag'leri.
HTML kodları yani tag'leri web browser'ınızın (İnternet explorer yada netscape programınızın) web sayfalarını nasıl biçimlendireceğine yardımcı olan kodlardır.
Mesela yazınızdaki karakter çeşitleri yada renkleri, veya menünün nerde olacağı, grafiklerin sayfada nerede durması gerektiği, boyutları, bunların hepsi HTML kodlarının yardımıyla olur.
İşte bu iki temel kısmı biz de bir araya getirdiğimiz zaman bir web sayfası elde etmiş olacağız. Nasıl? Fazla da karmaşık bir şey değil değil mi?


HTML nedir?


Genelde web sayfası dosyalarmız HTML dosyalarıdır çünkü kısaca bu dosyaların kök uzantıları .htm veya .html olarak biter.
HTML açılmış hali Hyper Text Markup Language, yani "markup language" bir bilgisayar dili, bu dilin görevide yazıları biçimlemesi sağlar, yani bir sayfadaki yazının nasıl görüneceğini ayarlar.


Web tarayıcı (browser) nedir?


Web browser İnternet üzerinde bize sörf yapmamıza yardımcı olan ve siteleri görmemizi sağlayan bir yazılımdır.
Microsoft İnternet Explorer ve Netscape Navigator en çok yaygın olan web browserlardır. Teknik olarak browserların neler yaptığını iki madde de toplayabiliriz:

1- Browserınız sizin bağlandığınız web serverden yaptığınız dosya isteğini ağ (network) üzerinden size yani kullandığınız bilgisayara ulaşmasını sağlar.


2- Browserın ikinci görevi ise yaptığınız isteği, yani web serverdan gelen dosyayı size, yani monitörünüze nasıl yansıtacağını, formatlamasını bilmesi, tabi bunun için ne kullanıyor? Biraz önce bahsetmiştim: HTML tags.

Web Server(sunucu):


Web server bir bilgisayar programıdır, yani software (örnek Microsoft IIS, Apache) fakat bazı durumlarda tüm bir bilgisayar hardware olarakda web server diye isimlendirilebilir.
Web server'in amacı kullanmakta olduğunuz browserdan gelen isteği yerine getirip sonucu size tekrar gönderen programdır.

Biz biraz sonra başlayacağımız web sayfamızı dizayn ederken web server kullanmamıza gerek yok çünkü sadece internet explorerı kullanarak sayfamızın internet üzerinde nasıl görüleceğini test edebilme imkanımız olacak.
Eğer dizayn ettiğiniz web sayfasını tüm dünya ile paylaşmak istiyorsanız sayfanızı bir yerde host etmeniz gerekecek. Fakat şimdi bunları düşünmenize gerek yok, ilkönce bir web sayfamızı hazırlayalım.
Mesaj09.08.2010, 17:49 (UTC)    
Mesaj konusu:

Güzel Bilgiler.
Paylaşım için teşekkürler.

______________
Mesaj09.08.2010, 17:54 (UTC)    
Mesaj konusu:

imagerial yazmış:
Güzel Bilgiler.
Paylaşım için teşekkürler.


Teşekkürler.

Bu arada yazmayı unutmuşum bilgiler alıntı.
Mesaj10.08.2010, 18:35 (UTC)    
Mesaj konusu:

Web Tasarım Nedir ?

Ürün yada hizmetlerin dijital platformlarda yayınlanmasıdır. Farklı web tasarım trendleri ve yapıları olsa da, aslında en iyi web tasarım, firmanın kurumsalını yansıtan ve arama motorları için iyi optimize edilmiş olan çalışmalardır.


Css Nedir?


CSS, uzun yazılışıyla Cascading Style Sheets, veya Türkçesiyle Stil şablonları ise bunu bir adım daha öteye götürür, bize sayfalarımız için global şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, tek bir harfin stilini; yani renk, font, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki bu esnekliğidir.


Script Nedir?Netscape Navigator 2.0 ile birlikte geliştirilen JavaScript dili istemci taraflı (client-side ) script dilidir. Web sayfalarında dinamik içerik sağlamak ya da kullanıcıyla iletişim kurmak için kullanılır.
İlk başta yalnızca Netscape tarayıcıları için tasarlanan JavaScript, daha sonra diğer tarayıcılar tarafından da desteklenen genel bir scripting dili haline gelmiştir.
Mesaj11.08.2010, 11:31 (UTC)    
Mesaj konusu:

Paylaşım İçin Teşekkürler Wink
______________
Mesaj11.08.2010, 13:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

forum09 yazmış:
Paylaşım İçin Teşekkürler Wink


önemli değil
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu