Forum'da ara:
Ara


Yazar Mesaj
Mesaj21.09.2010, 09:32 (UTC)    
Mesaj konusu: Google'da Büyük SkandalEn çok kullanılan arama motorlarından Google hakkında ortaya atılan iddia tüm kullanıcıları şoke etti.

18 Yaşından küçük mağdurların e-posta iletişimi sunan Gmail in yanı sıra, sesli, görüntülü ve yazılı iletişim sunan Google Talk kayıtları da David Barksdale tarafından takip edilmiş.

Skype ve MSN'den sonra en çok kullanılan sohbet uygulaması Google Talk'taki bazı konuşmaların firmanın üst düzey mühendisi David Barksdale tarafından takip edildiği ortaya çıktı

1 Nisan 2004 tarihinde hayatımıza giren Gmail, Hotmail ve Yahoo’nun 10MB alan verdiği dönemde 1GB depolama kapasitesiyle bir anda gündeme oturmuştu. Yenilikçi yapısıyla kimileri tarafından tepki çekse de milyonlarca kişinin ilk tercihi olmayı başardı.

7 Şubat 2005 tarihindeyse yine benzersiz bir yeniliği deneyen Gmail, eposta arayüzüne ‘chat’ fonksiyonu da yerleştirdi. Bu girişim birkaç ay sonra Google Talk (Gtalk) adlı bağımsız bir uygulamaya da döndü.

İki tarafta da şifreli altyapı kullandığı ve filtrelere takılmadığı için yüz milyonlarca Gmail ve Gtalk kullanıcısının günlük alışkanlığı haline gelen bu hizmet hakkında ortaya çıkan bir gerçekse herkesin keyfini kaçırdı.

Mağdur çocuklar

Google yöneticilerinin de kabul ettiği bu habere göre David Barksdale adlı 27 yaşındaki üst düzey bir Google yazılım mühendisi kullanıcıların hesaplarına girerek sohbet kayıtlarını ve yazışmalarını okudu. Küçük yaştaki kız ve erkek çocukların mağdur olduğu gelişmede Barksdale’in yazışma kayıtlarına girerek kullanıcıların özel hayatlarına dair bilgiler sızdırdığı ve onları tehdit ettiği belirlendi. Hatta tehdit ettiklerinden birisi kendini engelleyince (bloke edince) bu engeli yine sistemden kaldırarak eylemine devam ettiği anlaşıldı. Barksdale’in işinden olmasıyla sonuçlanan bu durumu ortaya çıkaransa çocuklarından gelen şikayetler sonrası Google’a başvuran ebeveynler oldu.

Google tarafından yürütülen araştırmada David Barksdale’in gözüne kestirdiği kişilerin Gmail altında kayıtlı e-posta mesajları, adres defterleri, Google Talk hizmeti üstünden yaptığı sesli ve yazılı iletişim kayıtlarını kopyalayıp incelediği ortaya çıktı.

Mahkemeye yansıyan olayda Barksdale’in ABD’de yürürlükte olan Elektronik İletişim Mahremiyeti kanununa (Electronic Communications Privacy Act) aykırı hareket ettiği kesinleşirse 5 yıla kadar hapiste yatması söz konusu.

Sinek küçük ama...Her ne kadar olay açığa çıkmış, faili belirlenmiş ve kanuna teslim edilmiş olsa da geride hala birçok soru işareti kaldı. En merak edilen konu aileler tarafından ilk şikâyet alınıp kurum içinde araştırma başlatıldığı anda neden polise haber verilmediği. Zira polise ancak olay basına yansıdığında haber verildi.

Bir diğer merak konusu gerçekte kaç kişinin bu tip olaylarda mağdur olduğu. Çünkü son yaşanan olay daha önceden de benzer olayların yaşanıp kurum içinde örtbas edilmiş olma ihtimalini akla getiriyor. Zira Google tarafından yapılan açıklamalardan birinde Barksdale olayının bu türden ikinci sefer başlarına geldiğine değinildi. Oysa ilkinden o ana kadar hiç kimsenin haberi bile olmamıştı. Hepsinin ötesinde küçük bir grup da olsa bazı mühendislerin istediği herkesin bütün iletişim kayıtlarına kolayca ulaşabilir olması da tüyler ürpertici.

______________
-Kul der ki; "İşlerimi halledip, Rabbime yöneleyim."
Rabbi der ki; "Bana yönelin, işlerinizi halledeyim."


En son informess tarafından 21.09.2010 09:59:09 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Mesaj21.09.2010, 13:19 (UTC)    
Mesaj konusu:

neden Türkiye ile anlaşmadıkları belli

Üç kağıtçılık içlerine işlemiş

Malesef interneti parsellediler. Bütün hizmetlerini kullanıyoruz. Onlarda istihbarat diye satıyorlar işte
______________
soru soruyorum ve cevap bekliyorum
Mesaj21.09.2010, 13:43 (UTC)    
Mesaj konusu: Selamlar!..

Bir günde onlarca haber yazıyorlar böyle şeyler için, siz Google'nin ve diğer büyük şirketlerin tekzip veya düzeltme-özür sayfalarını okuyun öyle inanın böyle şeylere, şimdi ben sallasam şöyle 100.000 kişilik hiti olan sitede bir haber, herkes paylaşsın dursun!.. Smile

Dediğim gibi bu tür haberler karalama kampanyası olabilir, dikkat etmek gerekiyor çoğu zaman!.. Wink
______________
Oyun ve Program Yapmak
Mesaj21.09.2010, 15:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

Ya adamın işi gücü yok milyonlarca kişinin mesajlarına mı göz dikecek bence düzmece..
Mesaj26.03.2011, 20:05 (UTC)    
Mesaj konusu:

Mesaj26.03.2011, 20:16 (UTC)    
Mesaj konusu:

sallama delili yok bir şey yok bunlara mı inancam
______________
Mesaj30.03.2011, 15:52 (UTC)    
Mesaj konusu:

hmm siteme beklerim
Mesaj30.03.2011, 16:25 (UTC)    
Mesaj konusu:

Google'nin gelirinin bir yüzdesini Pkkya verdigini biliyormuydunuz...
Mesaj30.03.2011, 18:17 (UTC)    
Mesaj konusu:

anadolulular1 yazmış:
Google'nin gelirinin bir yüzdesini Pkkya verdigini biliyormuydunuz...


Bilmiyordum. Rolling Eyes
Mesaj31.03.2011, 09:34 (UTC)    
Mesaj konusu:

wikimedyam yazmış:
anadolulular1 yazmış:
Google'nin gelirinin bir yüzdesini Pkkya verdigini biliyormuydunuz...


Bilmiyordum. Rolling Eyes


Bunu bende bilmiyordum..
______________
Mesaj31.03.2011, 10:26 (UTC)    
Mesaj konusu:

anadolulular1 yazmış:
Google'nin gelirinin bir yüzdesini Pkkya verdigini biliyormuydunuz...delil getir iftira değil !
______________
Önceki mesajları göster:   


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Türkçe Çeviri: phpBB Türkiye & Erdem Çorapçıoğlu